Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
zdravo na site nov sum na forumov imam podadeno za bg pass.vo 2012.iako podadov dopolnitelni dokumenti pak sum na dopolnitelna proverka.dali nekoj znae so kakvi dokumenti se uspeva,dali nekoj zel do sega..fala za sekoja informacija....
. Od koga si na dopolnitelna proverka ? Koga gi podnese dopolnitelnite dok I kakvi dokumenti??
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
znaci vaka malce si go izmesal redosledot

1 od egzarhija itn
2 od bratucedi brakja sestri itn
3 mk izvod = nikoj ne pominal
mozda. Jas od tatko i brat podnesov drzavjanstvo, NE bev vraten na proverka, po samo 7 dena od podensvanjeto na dokumentite mi se smena statusot vo prifaten. Drugar moj ceka 6 meseci so voena kniska pa vidi ti sega :) mozda e i kako so vikas ti, ne velam ne :)
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
znaci vaka malce si go izmesal redosledot

1 od egzarhija itn
2 od bratucedi brakja sestri itn
3 mk izvod = nikoj ne pominal
Moe mislenje za site onie sto nemaat dokument od baba dedo tatko brat ili bratucet vredi da se proba i taa opcija da receme mk izvodi od dedo baba majka tatko cisto kao da vidat deka ste od mk mislam jasno mi e seto toa deka za toa trebat finansiski sredstva ali ako nema drug izlez,bolje ista nego nista.tretata opcija e nesigurna ali ne znaci deka nikoj ne pominal oti tuka na forumov nema takov.Da razjasneme ni so prvite dve ne znaci deka ke mines koj garantira nikoj.Seto ovoa so se desava so pasosite e cista lotarija,bingo.Mnogu raboti mi se nelogicni i ne mozam da gi svrzam taka da see mozno.nikoj od nas ne znae so sigurnost kako funkcionira rabotata tamu i sto im se mota na tie vo glavata sto se vo komisijata.[DOUBLEPOST=1416346378][/DOUBLEPOST]
Дечки во фев имам закажано интервју во бг агенција.
Што да очекувам таму? Го заборавив датумот точен кога ми беше закажано, дали посредникот ќе знае? не сакам да му се јавувам сега
Sovet eden od mene drugarski ko ke odgovaras na prasanjata nemoj da gi odgovaras kako stihotvorba da imas usceno tuku onaka lezerno so podzastanuvanja i pazi da ne utnes grazdanstvo i nacionalnost toa se dva razlicni pojmovi nogu se imat tuka zeznato.
 
Последно уредено:

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Дали знае некој како беше бројот за закажување за поднесување документи за бг происход???
Дали знаете кои денови им пристигнува поштата во нашава амбасада???
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
малце е комплицирано прашањево ама ај да прашам, значи човеков има аплицирано за бугарски 2006 декември, уште пред да влезат во ЕУ, тогаш немаше интервјуа и срања, е сега луѓето што аплицираа со него со посредникот си платија и си земаа пасоши пред неколку години. Типов после поднесувањето изјава дека е бугар се нема таму појавено, не знае кое му е бројчето и нема подигнато државјанство. Следната недела ќе оди за бг дали има можност сам да си тера процедура или ќе мора да лупа пари пак преку посредник? Ако има некој инфо за која институција треба да ја бара или која адреса да ја бара ќе биде од голема помош
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
2
одговор за сите што го повторвате едно исто па исто прашање а не читатате на назад, најсигурно и ефективно до сега покажани дирекно поврзување со близок роднина, брачед, мајка татко брат сестра што веке имаат бг гражданство, на 2ро место би ги ставил тие што носат од егзархија, а пак на 3то што носат само мк изводи за превод. Информацијата на факти се базира. :) и да, има такви прифатени, и најисклучиво со првиот пример што ти го дадов.
imam prv bratucet koj ima pass.no ne mi dava kopija bidejci slusnavme deka gi odzemale,(stravot dan go izgubi)[DOUBLEPOST=1416362408][/DOUBLEPOST]
. Od koga si na dopolnitelna proverka ? Koga gi podnese dopolnitelnite dok I kakvi dokumenti??
na proverka sum od 2013,odnesov sveditelstvo od dedo mi za zavrseno skolo,i ehzarhija gi dostaviv prethodniot mesec,posle dve nedeli otkako gi dostaviv mi javija od ministerstvo za sveditelstvoto,mi baraat originalot koj go nemam..jas go dobiv od drzavniot arhiv i so 300 molbi i prijatel (posto e drzaven doku) ti davaat zaverena kopija.ISKRENO OSTAVI SE NA BOGA..NEMAM VEKE OPCII.......
 
Последно уредено:
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
imam prv bratucet koj ima pass.no ne mi dava kopija bidejci slusnavme deka gi odzemale,(stravot dan go izgubi)[DOUBLEPOST=1416362408][/DOUBLEPOST]
na proverka sum od 2013,odnesov sveditelstvo od dedo mi za zavrseno skolo,i ehzarhija gi dostaviv prethodniot mesec,posle dve nedeli otkako gi dostaviv mi javija od ministerstvo za sveditelstvoto,mi baraat originalot koj go nemam..jas go dobiv od drzavniot arhiv i so 300 molbi i prijatel (posto e drzaven doku) ti davaat zaverena kopija.ISKRENO OSTAVI SE NA BOGA..NEMAM VEKE OPCII.......
Vidi ne go osuduvam bratucet ti toa si e negovo pravo ali ako sakaa oni da odzemat ke gi odzemaa I bez da I se nosat imaat vo evidencija na koj dale.Drugo prasanje e koga ke odi da go produzuva ne li moze da mu go odzemat pak.Toa so odzemanjeto mislam deka e dezinformacija ko samite od Sofija bea kazale deka moze I takov dokument da se nose.Ne bi igrale tolku valkano mislam nema I na koj osnov da mu go odzemat.I treto znaci zakono toa vreme ko se oni vadile e bil drug I ne moze negovite da bidat pisani kako budari a tvojte da ne se ko se brat i sestra ili sestra I sestra I tn.Ako jas sum bugarka po avtomatizam I sestra mi e od isti roditeli sme ili prv bratuced.E sega veke vtor bratuced ako e malku e komplicirano I za povrzuvanje I ne znam I dali ke upale.Znaci mi nema logika ako na mene mi odobrile so prv bratucet na sestra mi da ne I odobrat a zgora na toa I na bratucet mi da mu go odzemat drzavjanstvoto_Oti kako so ima zakon za dodeluvanje taka ima I za odzemanje ne moze tuku taka da mu go odzemat.Ali sepak toa e se moe razmisluvanje.I da dopolnam ne noses kopija od pasos tuku od licna karta.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
imam prv bratucet koj ima pass.no ne mi dava kopija bidejci slusnavme deka gi odzemale,(stravot dan go izgubi)[DOUBLEPOST=1416362408][/DOUBLEPOST]
na proverka sum od 2013,odnesov sveditelstvo od dedo mi za zavrseno skolo,i ehzarhija gi dostaviv prethodniot mesec,posle dve nedeli otkako gi dostaviv mi javija od ministerstvo za sveditelstvoto,mi baraat originalot koj go nemam..jas go dobiv od drzavniot arhiv i so 300 molbi i prijatel (posto e drzaven doku) ti davaat zaverena kopija.ISKRENO OSTAVI SE NA BOGA..NEMAM VEKE OPCII.......
Sase kako mislis ti javija telefonski Ili po e-mail
 
Член од
3 април 2014
Мислења
64
Поени од реакции
41
bev denes vo konzulatot vo bitola konzulot veli deka imaat dobieno instrukcii od dabc da gi primaat tie potvrdite od bkks od lazar mladenov a ne znae ili ne sakase da kaze dali ke gi primaat vo ministerstvo na pravosudie
 
Член од
16 јуни 2009
Мислења
91
Поени од реакции
62
bev denes vo konzulatot vo bitola konzulot veli deka imaat dobieno instrukcii od dabc da gi primaat tie potvrdite od bkks od lazar mladenov a ne znae ili ne sakase da kaze dali ke gi primaat vo ministerstvo na pravosudie
Ако е ова така како што велиш... значи почнала да се оправа работата... тоа се ќе се среди ланчано....
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
31
imam prv bratucet koj ima pass.no ne mi dava kopija bidejci slusnavme deka gi odzemale,(stravot dan go izgubi)[DOUBLEPOST=1416362408][/DOUBLEPOST]
na proverka sum od 2013,odnesov sveditelstvo od dedo mi za zavrseno skolo,i ehzarhija gi dostaviv prethodniot mesec,posle dve nedeli otkako gi dostaviv mi javija od ministerstvo za sveditelstvoto,mi baraat originalot koj go nemam..jas go dobiv od drzavniot arhiv i so 300 molbi i prijatel (posto e drzaven doku) ti davaat zaverena kopija.ISKRENO OSTAVI SE NA BOGA..NEMAM VEKE OPCII.......
Документот од бг. екзархија, оригинал ти беше или копија? не е можно да не поминеш со таков документ ...
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Документот од бг. екзархија, оригинал ти беше или копија? не е можно да не поминеш со таков документ ...
Pa napisal deka mu e od drzaven arhiv zaveren znaci ne e original ali jas mislam deka nema veza toa pak treba da pomine so toj dokument.Po ova izlava deka ni ako vademe dokument od arhivot od Veliko Trnovo nema da go priznaat.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Русите се први на листата државјани на земји надвор од Европската унија кои добиваат бугарско државјанство, соопшти вчера европската агенција за статистика Евростат, презентирајќи податоци за 2012 година. Според податоците на Евростат, во 2012 година Бугарија им доделила државјанства на повеќе од 17.000 странци, од кои една четвртина биле Руси. Македонците се втори на листата со 16 отсто добиени државјанства, околу 14 отсто биле државјани на Молдавија а 12 отсто Украинци.

Бугарското министерство за правда на почетокот на годинава објави дека од 2001 година до почетокот на годинава околу 51.000 македонски државјанин добил и бугарско државјанство.

Според министерството, од вкупно 4.578 лица, кои добиле бугарско државјанство во првите девет месеци од оваа година, 1.720 се Македонци. Минатата година, пак, 4.852 Македонци обезбедиле бугарско државјанство од вкупно издадените 7.701 уверение, покажуваат податоците на Министерството за правда на Бугарија.
Веднаш зад Македонците се граѓаните на Молдавија, кои лани добиле 1.613, а годинава 1.063 државјанства. Потоа следуваат Украинците (лани 182, годинава 797 лица) и Србите со бројка од 186 лица минатата година и 273 годинава.

Во бугарското Министерство за правда во првите девет месеци од 2014 година се заведени над 10.000 барања за бугарско државјанство, во споредба со целата ланска година кога нивниот број изнесувал 17.512.
Истовремено, заштита во Бугарија годинава побарале 4.139 Сиријци, 1.465 Авганистанци, 258 Ирачани, 146 Алжирци и 209 лица без државјанство.

Според Евростат, во текот на 2012 година вкупно 818. 000 странци добиле државјанство на земја од ЕУ, што покажува раст од четири проценти во однос на 2011 година.

Најмногубројни меѓу нив биле граѓани од Мароко, Турција, Индија и Еквадор.

Меѓу државјаните на ЕУ, кои добиле жителство во друга држава од Заедницата, најмногубројни биле Романците, Полјаците и Италијанците.

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=AA366A07D38093429622C36D3DAF1559
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
31
Pa napisal deka mu e od drzaven arhiv zaveren znaci ne e original ali jas mislam deka nema veza toa pak treba da pomine so toj dokument.Po ova izlava deka ni ako vademe dokument od arhivot od Veliko Trnovo nema da go priznaat.
Па од државен архив му е свидетелството , читај подобро ....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom