Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Дечки извините што одам офтопик но ми треба една итн информација. Дали некој знае што е тоа војскова част? Ми вратија од архивот до резултати но многу ми е чудно што пребарувале на некои други места а не на местото кое јас кажав? Има некој искуство со архивот да сподели? Фала однапред
част=дел,партиција, од војската ,може да е полк, рота, баталјон
дел од армијата која има сè што е потребно да функционира самостојно (дури да е уништена целата останата армија) има сопствена банка, знаме .печат,пошта и сл
бројот на војниците не е важен може да се 200 може да се 20 000
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
46
Поени од реакции
39
Znaci nov sum na forumo i intresira me dali dokumentite od prv bratuced koj veke ima bg pasoso i bg licna karta se validni za dobivanje na bg pasos...na intrevju bev vo maj 2013 godina i sega koga proveram pisuva mi deka procedurata e varnata na dopolnitelno razgledavanje...
I uste nesto kako mozam da proveram dali u arhivo u sofija ima dokument deka pradedo mi bil bg vojnik oti edni rodnini mi kazaa deka imalo sansi tamu u arhivo da se najde taj dokumneto fala vi
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Znaci nov sum na forumo i intresira me dali dokumentite od prv bratuced koj veke ima bg pasoso i bg licna karta se validni za dobivanje na bg pasos...na intrevju bev vo maj 2013 godina i sega koga proveram pisuva mi deka procedurata e varnata na dopolnitelno razgledavanje...
I uste nesto kako mozam da proveram dali u arhivo u sofija ima dokument deka pradedo mi bil bg vojnik oti edni rodnini mi kazaa deka imalo sansi tamu u arhivo da se najde taj dokumneto fala vi
братучед ти да ти даде документите со кои е добил бг потекло а не да се прави луд и да те праќа во архивата.требаат ти само да ги покажеш и да оставиш копија от нив,потоа му ги враќаш (не дека му требаат штом веќе има бг пасош
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
46
Поени од реакции
39
братучед ти да ти даде документите со кои е добил бг потекло а не да се прави луд и да те праќа во архивата.требаат ти само да ги покажеш и да оставиш копија от нив,потоа му ги враќаш (не дека му требаат штом веќе има бг пасош

pa on mi bese dadel kopija od negovio bg pasos i izvod od rodenite ...a mislam deka on go ima pasoso veke 5-6 godini oti tamu ima studirano i deka e on koga ima podnesuvano za bg pasos ne bilo potrebno da se dokazuva poteklo na nego pasoso mu e izdaden po starata procedura...tuku prasanjeto mi bese dali so toa so on mi ima dadeno kopija od negovio bg pasos i izvod od rodenite so koj se dokazuva deka sme u krvna vrska moze da se izvade bg pasos ili drzavjasntvo
 
Член од
3 април 2014
Мислења
64
Поени од реакции
41
od site so pisite kolku luge go gledavte toa sto deckoto go ostavi kako link daj smirete se malku so pricina e ostaven linkot videte go prvo
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
на прашање на гледач од Македонија до Каракачанов, до кога ќе се одложуваат издавањето на пасоши за етнички Бугари .Каракачанов одговори дека ќе сака да се врати законот како што бил пред и ќе се отстранат дополнителните услови од последните две години .

по 12: 20мин http://tv7.bg/Добро-утро-Б'лгарија-/Каракачанов-Бојко-обади-ми-се-_l.102_i.10178495.html#.VE36RvmUeSo
Pa so ova nekako poinaku izgleda rabotava dokolku bidat vo koalicija t e vo vlasta da pocekame da vidime znae li nekoj nesto od sigurni izvori dali ke se oformi taa koalicija?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Зборувам за братучеди, први, втори. Државјанствата им се валидни, не можат да им се одземат, добиени се по тогашните правила,со изјава. Досега неколку илјади албанци имаат добиено пасош, и тие имаат неколку десетици илјади роднини, и ако роднините добиваат на тој начин, за 20 години ќе има повеќе Албанци отколку Бугари со БГ пасош. А тоа сакаат да го спречат.
Татко, мајка се всходјашти, значи предци, и директно се добива по нив.
Може вреди да се проба со братучеди, не може ништо да се изгуби, а може многу да се добие.
Не е битно како са стекнати државjaнствата и по какви правила. Државjaнство може да биде одземено врз база на судска одлука,ако един пат е дадено. Одземане не може да има само ако са родени на териториjaта на Бугариja или немат друго државjaнство.[DOUBLEPOST=1414445438][/DOUBLEPOST]
Дечки извините што одам офтопик но ми треба една итн информација. Дали некој знае што е тоа војскова част? Ми вратија од архивот до резултати но многу ми е чудно што пребарувале на некои други места а не на местото кое јас кажав? Има некој искуство со архивот да сподели? Фала однапред
Воjскова единица....тоа може да са например некоj баталион, дивизиja,рота и така натаму..
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Pa so ova nekako poinaku izgleda rabotava dokolku bidat vo koalicija t e vo vlasta da pocekame da vidime znae li nekoj nesto od sigurni izvori dali ke se oformi taa koalicija?
не се знае, овие денови ќе има средби, инаку Каракачанов веќе е избран за заменик председател на Собранието
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Znaci denes mi kazaa deka i od Sofija rekle deka moze i od prv bratucet bez opasnost deka ke mu bide odzemano drzavjanstvoto.E sega ......bice kad tad za tri meseca maksimum ke islezat site broevi od 2013 taaka da trpenie spasenie.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Се ќе се среди ќе најдат Бугарите начин да издаваат на Македонците
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
не се знае, овие денови ќе има средби, инаку Каракачанов веќе е избран за заменик председател на Собранието
Epa ako e izbran togaj zavrsena rabota site ke dobieme BG dokumenti.Spored toa so go kaza on od linkot pogore i so citam po internet na nikoj ne treba dokument se ke puste so e od MK.

pa on mi bese dadel kopija od negovio bg pasos i izvod od rodenite ...a mislam deka on go ima pasoso veke 5-6 godini oti tamu ima studirano i deka e on koga ima podnesuvano za bg pasos ne bilo potrebno da se dokazuva poteklo na nego pasoso mu e izdaden po starata procedura...tuku prasanjeto mi bese dali so toa so on mi ima dadeno kopija od negovio bg pasos i izvod od rodenite so koj se dokazuva deka sme u krvna vrska moze da se izvade bg pasos ili drzavjasntvo
Pogore napisav deka od Sofija taa informacija ja dobiv za bratuced.Nema da izgubis ako gi dostavis dokumentite samo prevedeni i zavereni kaj bugarski notar i legalizirani,samo mozes da dobies.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Ne znam so da ti kazam probaj podnesi samo ti trebaat mnogu izvodi za da se povrzes.I pogore citas deka se ceka na vladata da se formira i da se resi problemot nadevame se na podobro.Jas pa so bide odnesov od prv bratucet,pa se so dade gospod ako bilo pisano ke zemam ako ne toa e toa.Moj sovet e da si probas silite pa so bide neka bide.Bolje ista nego nista samo ke treba da dades plus nekoj denar za prevodi i legalizacija na dokumentite u Bugarija.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom