Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Моја мајка је из источне Македоније и по том основу могу да извадим бугарски пасош, па размишљам о томе. Пола њеног родног града их има, нарочито млади...и сви су на Западу (највише у Италији) или студирају у Бугарској. У неку руку жалосно, али тако је...разумем их.
И ја сам у истој ситуацији, а како кажу биће све горе у Србији наредних пар година...

Коју адресу уписују у бугарски пасош и да ли је потребно пријавити се на неку у Бугарској?
Мораш да имаш документ со кој ДОКАЖУВАШ дека си БУГАР. Од твоите дедо/прадедо/родители читај малце
 
Член од
28 јануари 2012
Мислења
109
Поени од реакции
96
Знам за то. Причао сам са бабом у МК, која има 94 године и каже да има такве документе. То не би требало да буде проблем... Мој деда је чак служио бугарску војску.
Колико ја разумем, не доказујем тиме да сам Бугарин већ само да имам бугарско порекло (неке корене из прошлости, овога пута преко бабе и деде). То су две различите ствари. Чак и нека изјава која се попуњава, мислим да се односи на исто (али за њу нисам апсолутно сигуран).[DOUBLEPOST=1412331571][/DOUBLEPOST]Дакле...интересује ме, ако неко зна, оно што сам написао. Која адреса стoји у бугарском пасошу? Јел она из матичне државе?
 
Член од
3 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
47
Шо те знам дали да објаснуваш уште... Поентата е дека братот земал БГ државјанство пасош и лична карта, заведен во сите инситуции во БГ дека е државјанин таму, а сега сестра му не може по таа основа да земе? Па како може по некој (у мојот случај дедо ми, со воена книшка од ЈНА у која пише дека служел војска во Армија на Бугарија една година) да добијам произход а ако рецимо брат ми има пасош пред 6 години легално добиен, да е понебитен документ од таа 60ина години стара воена книшка? ... у секој случај нвм е мубатов
Za dopolnitelniot dokument.. Znaci vo igra ne vlagaat brat/sestra/bratuced etc. Dokumentot za dokazuvanje na bugarsko POTOMSTVO znaci dokument od POTOMCI (baba, dedo, pradedo, prababa i nadalje..) ova ne go zboram od pamet, sum vo takva situacija kade sto sestra mi ima veke bugarski pasos, a jas koga se osvestiv da vadam (posle 3/4 god) veke nastana celava ludnica okolu bugarski dokaz za potomstvo, i so nekolku luge sto brkaat rabota za bg pasos zborev mi go kazaa istoto, znaci dokument od POTOMCI. Jas otidov vo bugarska ambasada svoeglavo bez da veruvam deka nemoze sestra da e dovolen dokaz.. mi gi vratija dokumentite posle 2/3 meseci so razlog ne dovolno dokazi za bugarsko poteklo. E sega okolu klubov sto go zborite vo Strumica ne znam na koj princip rabotat.. dali pominuva so dokaz od potesni clenovi od semejstvo (brat, sestra, bratucedi..)

Okolu izborite vo bugarija da iskometiram moe mislenje..
Neznam zosto mislite deka momentalniov premier/pretsedatel sto i da e deka sam od sebe resi da gi zategne uslovite za davanje pasos? Setete se kolku cela evropska unija im se z'gna i gi kritikuvase za istoto pa se najdoa vo takva situacija da mora da gi "zategnat" principite/uslovite. Inace niv im odgovara de se mnogubrojna nacija i da dobivaat poveke sretstva od istata, pa napravija "minimalno" zategnuvanje kako i oni bi bile "cisti" pred EU, sega sto na nas toa ne ni odi vo prilog e drugo. Znaci rezume: Ne ocekuvajte povtorno olesnuvanje od bilo koj da dojde na vlast.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.955
Поени од реакции
35.485
Пратив книшка дека прадедо ми служел бугарска војска , и дополнителната проверка ми е одобрена. Ајт на здравје за месец дена сам блгарски цитизен. :D
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Знам за то. Причао сам са бабом у МК, која има 94 године и каже да има такве документе. То не би требало да буде проблем... Мој деда је чак служио бугарску војску.
Колико ја разумем, не доказујем тиме да сам Бугарин већ само да имам бугарско порекло (неке корене из прошлости, овога пута преко бабе и деде). То су две различите ствари. Чак и нека изјава која се попуњава, мислим да се односи на исто (али за њу нисам апсолутно сигуран).[DOUBLEPOST=1412331571][/DOUBLEPOST]Дакле...интересује ме, ако неко зна, оно што сам написао. Која адреса стoји у бугарском пасошу? Јел она из матичне државе?
Читај се ти пишува. Битно е да го имаш документот издаден од Бугарската држава. После отиди до амбасада и види си.

Пратив книшка дека прадедо ми служел бугарска војска , и дополнителната проверка ми е одобрена. Ајт на здравје за месец дена сам блгарски цитизен. :D
Е па честито. Нека се множиме. Ајде па сите сложно да си помагаме.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
31
Пратив книшка дека прадедо ми служел бугарска војска , и дополнителната проверка ми е одобрена. Ајт на здравје за месец дена сам блгарски цитизен. :D
kolku vreme cekase za da ti go odobrat dokumentot?
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Пратив книшка дека прадедо ми служел бугарска војска , и дополнителната проверка ми е одобрена. Ајт на здравје за месец дена сам блгарски цитизен. :D
Kolku vreme cekase za da ti se promeni statusot oti jas veke 2 ipol meseci cekam za promena na statusot i seuste stoi deka sum na dopolnitelna a mu dadov na posrednikot voena bg kniska od dedo mi.Pozz i cestito.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Za dopolnitelniot dokument.. Znaci vo igra ne vlagaat brat/sestra/bratuced etc. Dokumentot za dokazuvanje na bugarsko POTOMSTVO znaci dokument od POTOMCI (baba, dedo, pradedo, prababa i nadalje..) ova ne go zboram od pamet, sum vo takva situacija kade sto sestra mi ima veke bugarski pasos, a jas koga se osvestiv da vadam (posle 3/4 god) veke nastana celava ludnica okolu bugarski dokaz za potomstvo, i so nekolku luge sto brkaat rabota za bg pasos zborev mi go kazaa istoto, znaci dokument od POTOMCI. Jas otidov vo bugarska ambasada svoeglavo bez da veruvam deka nemoze sestra da e dovolen dokaz.. mi gi vratija dokumentite posle 2/3 meseci so razlog ne dovolno dokazi za bugarsko poteklo. E sega okolu klubov sto go zborite vo Strumica ne znam na koj princip rabotat.. dali pominuva so dokaz od potesni clenovi od semejstvo (brat, sestra, bratucedi..)

Okolu izborite vo bugarija da iskometiram moe mislenje..
Neznam zosto mislite deka momentalniov premier/pretsedatel sto i da e deka sam od sebe resi da gi zategne uslovite za davanje pasos? Setete se kolku cela evropska unija im se z'gna i gi kritikuvase za istoto pa se najdoa vo takva situacija da mora da gi "zategnat" principite/uslovite. Inace niv im odgovara de se mnogubrojna nacija i da dobivaat poveke sretstva od istata, pa napravija "minimalno" zategnuvanje kako i oni bi bile "cisti" pred EU, sega sto na nas toa ne ni odi vo prilog e drugo. Znaci rezume: Ne ocekuvajte povtorno olesnuvanje od bilo koj da dojde na vlast.
E kaj mene drugar e druga situacijata bev vraten na dopolnitelna proverka imam sestra so bug pasos odnesov izvod od sestrami I kopija od bug licna karta I za 3 meseca mi izleze bug drjavjanstvo taka da kaj mene zavrsi rabota
 
Член од
3 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
47
E kaj mene drugar e druga situacijata bev vraten na dopolnitelna proverka imam sestra so bug pasos odnesov izvod od sestrami I kopija od bug licna karta I za 3 meseca mi izleze bug drjavjanstvo taka da kaj mene zavrsi rabota
Super. Se nadevam ke izguras do kraj. Ama znam i slucaevi kade sto na izlezeno brojce/pasos/id card situacija kade sto ne ti davaat da gi podignes dodeka ne odneses dokument za potomstvo.
Srekno.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
Пратив книшка дека прадедо ми служел бугарска војска , и дополнителната проверка ми е одобрена. Ајт на здравје за месец дена сам блгарски цитизен. :D
Koga e prati, ikoga ti odobrija?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom