Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Znaci rodnina so bg pasos mora da imas i da se povrzis so nego neznam zosto ne vi e jasno 100 pati e kazano eve jas vi kazav deka izvadov takov dokument od klubot i toa vi e sigiren izvor na informacija zosto samo nekoj demanti i nekoj dezinformaci se pisat tuka ne mi e jasno
Дали може да се поврзеш со подалечен роднина 3-4 братучед и да го добиеш документот од клубот?
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
marko мислам дека не си во право или сеуште ми немаат побарано такво нешто, ај види го ова кај некои на кои им се бара документ http://www.justice.government.bg/25/1318/ мојот број го имаат поминато но не истакнато на страната, може допрвса нешто но ме чуди малце, иинаку на интервју бев фебруари 2013 година
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
marko мислам дека не си во право или сеуште ми немаат побарано такво нешто, ај види го ова кај некои на кои им се бара документ http://www.justice.government.bg/25/1318/ мојот број го имаат поминато но не истакнато на страната, може допрвса нешто но ме чуди малце, иинаку на интервју бев фебруари 2013 година
a od koga ti pisuva deka si vraten na dopolnitekna proverka?da ne e tvojot broj vo nekoj drug protokol jas kolku sto mislam e deka toa znaci dopolnitelna proverka i treba da se dostavat dopolnitelni dokumenti
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
незнам ке видеме проверував пред некаде половина месец не беше сменето сега е тоа за дополнителна проверка, а во протоколите го нема мојот број се утепав барајки околу 2000 ми е бројцето а поминати се (n) ке видеме натаму и баш ме интересира и воа за струмица оти немам никаков документ блгарски
 
Член од
18 август 2014
Мислења
14
Поени од реакции
3
ako se zemis so nekoj sto ima bugarski pasos,za kolku vreme se dobiva bugarki pasos ,ve molam nekoj da mi kaze
мислам за 5 години иначе работна виза одма доколку ти е за работа во еу ама не сум сигурен иначе за државјанство е сигурно 5 години
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
Дали може да се поврзеш со подалечен роднина 3-4 братучед и да го добиеш документот од клубот?
ke moze megutoa tuka izleguva eden drug problem so ke imas mnogu dokumenti za povrzuvanje izvodi i takvi raboti, toa znaci deka ko ke dojdi vreme da gi nosis site tie dokumenti vo sofija i ko ke treba da gi legaliziras ke se utepas od pari... ali vo sekoj slucaj ako nemas drugo resenie i ako ne ti se ceka da vidis so ke bidi vo klubot so tie so nemat rodnina so BG paosos odi i raboti na slucajot
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
ke moze megutoa tuka izleguva eden drug problem so ke imas mnogu dokumenti za povrzuvanje izvodi i takvi raboti, toa znaci deka ko ke dojdi vreme da gi nosis site tie dokumenti vo sofija i ko ke treba da gi legaliziras ke se utepas od pari... ali vo sekoj slucaj ako nemas drugo resenie i ako ne ti se ceka da vidis so ke bidi vo klubot so tie so nemat rodnina so BG paosos odi i raboti na slucajot
тоа за тие без доκументи од κлубот тρебаше од 1 септемвρи ама еве ништо нема
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Само што се вратив од конзулатот во Битола. Поминав интервју, ги поднесов сите документи и уплатив 110 евра во уни банка. Ми дадоа некаков број за бугарска граѓанство и ми рекоа во фебруари да се јавам.
Дали тоа значи ќе го земам пасошот во Битола или после тоа треба нахнадно да поднесам во Софија?
 
Член од
6 јули 2014
Мислења
8
Поени од реакции
1
zdravo samo sakam da prasam tie sto imate odneseno dopolnitelen dokument dali vi dadoja nekakvo livce deka ste gi prilozile dokumentite ili samo gi ostavivte, dali nekoj znae po kolku vreme od kako ke se odnesat dokumentite se smenuva statusot i dali pak ke mi pisuva prepiskata se namira v zadolzitelna procedura?
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Dali nekoj znae dali so clenstvoto vo klubot 100 posto se dobiva pasosot I za kolku vreme.Prasuvam zatoa sto 7 meseci sum na dopolnitelna a imam dostaveno dokumenti
 
Член од
9 август 2014
Мислења
22
Поени од реакции
31
почитуви,
Во септември минатата година поднесов документи за бугарски происход во амбасадата во Битола, сеуште нема ништо стигнато ..рекоа дека до август проиходите се стигнати. Може ли одново да почнам процедура во Софија и како иде тоа? треба да се закажи термин за происход? колку се чека тоа...итн. Имам документ,венчаница од баба и дедо на бугарски јазик и егзархија. Дали побрзо ќе трае постапката ако имаш документ за потекло.? Ви благодарам
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Само што се вратив од конзулатот во Битола. Поминав интервју, ги поднесов сите документи и уплатив 110 евра во уни банка. Ми дадоа некаков број за бугарска граѓанство и ми рекоа во фебруари да се јавам.
Дали тоа значи ќе го земам пасошот во Битола или после тоа треба нахнадно да поднесам во Софија?
jas neznam da ti kazam za toa drugar,sakav da te prasam koga imase podneseno dokumenti za proizhod i koga ti izleze,oti jas 11meseci cekam za proizhod podneseno imam Bitola vo konzulatot i nisto nema dobieno
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
jas neznam da ti kazam za toa drugar,sakav da te prasam koga imase podneseno dokumenti za proizhod i koga ti izleze,oti jas 11meseci cekam za proizhod podneseno imam Bitola vo konzulatot i nisto nema dobieno
Моите имаат бугарски пасош уште пред 10 години, по автоматизам ме следувало пасош.
Јас се јавив во средата во битолскиот конзулат и ми го закажаа за денес , и ми рекоа дека дирекно сум во втор круг уште на телефон. Тоа со праисходот ми било завршена работа, имав само поднесување на документи и интервју.
Потоа ми дадоа 2 жиро сметки со 95 евра и 15 евра и ми рекоа да ги донесам уплатниците.
Вероватно ти си во тој прв круг...не знам како е и колку се чека.
 
Член од
27 август 2014
Мислења
87
Поени од реакции
121
zdravo samo sakam da prasam tie sto imate odneseno dopolnitelen dokument dali vi dadoja nekakvo livce deka ste gi prilozile dokumentite ili samo gi ostavivte, dali nekoj znae po kolku vreme od kako ke se odnesat dokumentite se smenuva statusot i dali pak ke mi pisuva prepiskata se namira v zadolzitelna procedura?
Статусот ќе ти се смени за еден до четири месеци, за брзо после тоа ќе го земеш и државјанството. Ова под услов да имаш поднесено стар документ на бугарски или имаш близок роднина кој веќе има државјанство и од него си поднел фотокопии од пасош и лична карта бугарски и изводи од родени со кои ја потврдуваш роднинската врска. Со среќа и на тебе и на сите што чекаат.[DOUBLEPOST=1409687827][/DOUBLEPOST]
почитуви,
Во септември минатата година поднесов документи за бугарски происход во амбасадата во Битола, сеуште нема ништо стигнато ..рекоа дека до август проиходите се стигнати. Може ли одново да почнам процедура во Софија и како иде тоа? треба да се закажи термин за происход? колку се чека тоа...итн. Имам документ,венчаница од баба и дедо на бугарски јазик и егзархија. Дали побрзо ќе трае постапката ако имаш документ за потекло.? Ви благодарам
Ако венчаницата ја немаш предадено сеуште, ажурирај си ги документите директно во Софија, ако веќе си ја предал не знам како би ја забрзал работата. Претходната влада остави многу нерешини предмети и ќе треба време да се завршат сите од новата администрација.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom