Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
кој вадел потврда од клубот од струмица кај лазар младенов нека сподели тука што документи треба да се однесат,за колку време се прави потврдата и колку чини. Пошо слушам дека скоро цела гарнитура во министерството за правда била сменета и дека почнале да го признаваат документот од БККС. Слушнав и дека неколку души со тој документ од МК земале пасош.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
Минист'р'т на правос'дието: Напускам поста, ако нјама с'дебна реформа

Прочети цјалата статија тук: http://www.cross.bg/ivanov-pravosudieto-sistemata-1439299.html#ixzz3Is0KB4xAhttp://www.cross.bg/ivanov-pravosudieto-sistemata-1439299.html#axzz3IrtF4deM
ne mozam da go stvatam sto saka da kaze so ova ako nema reformi vo pravosudie ke dade otkaz vo red no za sto zboruva moze nekoj da objasni.
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
За колку време од прилика ова
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.

би се префрлило во молбата ви е уважена?
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Јас поднесов за происход во конзулат во битола уште во јануари, требаше да ми се јават до 1 август а ако не се јават требаше јас да се јавам ама јас не се јавив затоа што беше стопирана работата мислев дека ќе ми биде чабе е сега се мислам да се јавам во конзулат, е сега незнам како ќе биде дали ќе ми закажат интервју или не и некој од тие што поминале на интервју дали може да ми кажат обично што прашања поставуваат?
epa javise prasaj ke vidis sto ke ti recat no proizhod sigurno nema stasano inace prvo treba proizhod da dobies pa posle sleduva dokumenti za drzavjanstvo i intervju.
 
Член од
25 јануари 2012
Мислења
17
Поени од реакции
10
За колку време од прилика ова
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.

би се префрлило во молбата ви е уважена?
Zavisi od 2 do 3 nedeli. A ti odobrija bez ili so podnesuvanje dopolnitelni dokumenti?
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Zavisi od 2 do 3 nedeli. A ti odobrija bez ili so podnesuvanje dopolnitelni dokumenti?
со дополнителни документи, али НЕ бев вратен на проверка. Од овој статус "Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции" , ми се смена во тој.
 
Член од
25 јануари 2012
Мислења
17
Поени од реакции
10
со дополнителни документи, али НЕ бев вратен на проверка. Од овој статус "Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции" , ми се смена во тој.
Posledni informacii koj gi slusnav se deka vo Bg veke na golemo pocnuvaat da gi odobruvaat prepiskite na onie cie prezime zavrsuva na,, ov
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Posledni informacii koj gi slusnav se deka vo Bg veke na golemo pocnuvaat da gi odobruvaat prepiskite na onie cie prezime zavrsuva na,, ov
Можда, али и не мора да значи ништо, другар мој е веке 6ти месец врнат на проверка и презимето му завршува на ов.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
тие што доставувавте воени книшки имате ли добијано државјанство по тој основ? пошто како гледам скоро сите добиваат по освон на роднини или фамилија (брат, татко и сл.)?
друга работа дали ги доставувате и оригиналите или само правите копии со преводи и сл. а оригиналот го чувате? оти во ситуацијава сме јас и брат ми со една книшка од дедо ми и кога би ја доставувале и неа каде да се остави кај мене или кај него или ?
ако има некој искуство што добил државјанство со југословенска воена книшка нека сподели.

а во меѓувреме бара некој во архивон во трново пошто имам пуштено барање три недели скоро чекам за одговор никаков абер нема
Mislam deka od kniskata ke napraat kopii i ke gi zaverat u BG kaj notar a originalot ke go vratat.prasaj si go posrednikot.Pred 6 meseca taka bese sega ne znam mos da e smeneto.[DOUBLEPOST=1415835394][/DOUBLEPOST]
Posledni informacii koj gi slusnav se deka vo Bg veke na golemo pocnuvaat da gi odobruvaat prepiskite na onie cie prezime zavrsuva na,, ov
Od kaj go slusna ova povtorno nekoja rekla kazala informacija posto pola od tie sto cekaat se na -ov.Znaes sto znaci za tie ova informacija nadez ili lazna nadez.Ti prasa na salter ti kaza posrednikot ili sto potkrepija so nesto.[DOUBLEPOST=1415835573][/DOUBLEPOST]
со дополнителни документи, али НЕ бев вратен на проверка. Од овој статус "Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции" , ми се смена во тој.
Zosto kaj mene e preskoknato toa tuku pravo pise molbata vi e uvazena ne se spomnuva toj nekoj si vicepresident.I vo ponedelnikot bev pravo da podnesam za broj i adresa sto se desava so ovie.[DOUBLEPOST=1415835699][/DOUBLEPOST]
А бе џабе се малтретирате со вадење потврди за потекло, сега ќе е друга песна ;)
Ajdeeee eve uste eden na koj osnov go tvrdes toa na site im baraat dokument a uporno veke dva trujca nema veke da baraat/Da odgovara mi da ne baraat ali daj izvori sto kako pojasni.
 
Последно уредено:
J

jinxed

Гостин
Ме интересира до каде е стигнат процесот со формирање нова Влада, особено ме интересира за нас што имаме аплицирано за бугарски пасош. Јас сум вратен на дополнителна проверка, и имам приложено дополнителни документи. Сеа знам дека имаше некоја блокада за издавање нови пасоши, но слушнав муабети дека сеа тоа ќе се менувало. Па ме интересира кои се последните информации и до каде е стигнат процесов.
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
24
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ... sto znaci ova?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ... sto znaci ova?
Dali bese na dopolnitelna
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ... sto znaci ova?
Znaci ke zemes dokumenti bugarski.Kakov dopolnitelen dokument odnese
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom