Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 октомври 2014
Мислења
27
Поени од реакции
19
@Johhny Weismüller i @Registriran imate odneseno dopolnitelni dokumenti nekoi ili?
Jas uste gi nemam odneseno dokumentite na dopolnitelna[DOUBLEPOST=1415695444][/DOUBLEPOST]
@johnny weissmüller И јас сум на дополнителна проверка веќе неколку месеци, посредниците не знаат ништо конкретно, треба да се проверуву бројчето на овој линк
Jas seuste gi nemam odneseno na dopolnitelna. kazi mi dali ti pisuvase molba, i kako tocno taa treba da izgleda. Pozdrav
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Вчера бев на интервју па сакам да ве прашам дали може после интервуто да бидам вратен на дополнителна проверка или слична 'компликација'. Инаку има татко ми бугарски пасош.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
ne bi trebalo, ako si podnel dokumenti deka tatko ti ima bug.drzavjanstvo.
 

Registriran

Professional
Член од
20 јули 2010
Мислења
42
Поени од реакции
44
@johnny weissmüller Мене молбата ми ја пишуваше посредникот, и таа изгледа исто како и секоја друга молба, само што треба да е напишана на бугарски јазик.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Изводите од живи и умрени што се даваат за доказ на потекло мора да се оригинал? И мора да се по нови од 6 месеца или може и постари? Прашам бидејки татко ми е починат во Хрватска и пред 25 години и имам само посмртница од Хрватска и тоа копија, а овие нашиве не можат да ми дадат нова бидејки сето тоа било заведено тогаш во Хрватска. А бидејки дедо ми има бугарски пасош ми треба посмртницата од татко ми за да докажам потекло.
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
27
Поени од реакции
19
@johnny weissmüller Мене молбата ми ја пишуваше посредникот, и таа изгледа исто како и секоја друга молба, само што треба да е напишана на бугарски јазик.
Ok ok fala mnogu. Moze da bide napisana racno? Nema nikakov problem?
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
ако некој пишува молба за дополнителни документи ако може во порака или овде како сака да прикачи за да видам отприлика како би изгледала

едно прашање има некој овде кој има било каква врска со Велико Трново имам голема потреба од таков човек ако има го замолувам да ме исконтактира..Фала
 
S

simpleman

Гостин
Се јавив денес во правосудство и ми кажаа дека ако е прекратена преписката е исто како отфрлена т.е постапката започнува од почеток......така да работата е многу сериозна.Од клубот документот уште не го признаваат во правосудство поради што не се повикуваш на директен предок.До околу 7000/2012 најголем дел се прекратени а ги прекратуваат со истекот на една година откако е вратен кандидатот на дополнителна.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Istoto I mene mi go kaza posrednikot za prekratena prepiska losa rabota
 
Последно уредено:
Член од
20 октомври 2014
Мислења
27
Поени од реакции
19
ако некој пишува молба за дополнителни документи ако може во порака или овде како сака да прикачи за да видам отприлика како би изгледала

едно прашање има некој овде кој има било каква врска со Велико Трново имам голема потреба од таков човек ако има го замолувам да ме исконтактира..Фала
Da ako moze nekoj sto podnel sam dopolnitelni dokumenti bez posrednik da napise kako izgleda molbata, bidejki i jas sakam samiot da odam da podnesam
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
И мене ме интересира како треба да изгледа молбата за доставување дополнителни документи затоа што и јас ќе треба да ги доставувам. Најдобро е некој што знае како треба да изгледа или има нешто како урнек да го постира за да можеме сите да го видиме.
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
591
Поени од реакции
604
И мене ме интересира како треба да изгледа молбата за доставување дополнителни документи затоа што и јас ќе треба да ги доставувам. Најдобро е некој што знае како треба да изгледа или има нешто како урнек да го постира за да можеме сите да го видиме.
Абе тоа си има таму примерен лист како треба да изгледа молбата за доставка на дополнителни документи!
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Еве на кој не му се чека за бугарски ако е Влах или има влашко потекло може да извади Романски пасош.И така не гледам што ви би менело романски или бугарски ако сте власи башка што на времето романскиот им го издаваа од 3 до 6 месеци.
Романија не дават така лесно пасоши на власи. Романија дават пасоши на луѓе шо во минатото живееле во Романија (Молдавија без Приднестеровие и делови од Украина).
 
Член од
16 октомври 2014
Мислења
13
Поени од реакции
14
Na intervju bev na 4. Mart ovaa godina , zenata sto mi pravese intervju me prasa dali Imam nekoj familiaren so veke izvadil bg pasos Jas kazav oti bratmi ima ama ne mi pobara da pokazam licen bg Dokument od nego. Dali ima nekoj sto e od 2014?? trebali da nosam dokumenti iako brojot ne e izlezen?? Koj dokumenti se potrebni da se dostavaat?
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Na intervju bev na 4. Mart ovaa godina , zenata sto mi pravese intervju me prasa dali Imam nekoj familiaren so veke izvadil bg pasos Jas kazav oti bratmi ima ama ne mi pobara da pokazam licen bg Dokument od nego. Dali ima nekoj sto e od 2014?? trebali da nosam dokumenti iako brojot ne e izlezen?? Koj dokumenti se potrebni da se dostavaat?
здраво, истото и мене пред година и 4 месеци, ме праша дали сум прв што поднесува или и некој друг има, ја и кажав оти моите имаат и кај брат и татко во други државјанства ми рече да дополнам блгарско, али сепак ке ти требаат и дополнителни али ако си за 2014та рано ти е. Бар према мене :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom