Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Имаш ли информација како работи Конзулатот во Битола во врска со плаќањето на 3те документи за легализација и 50те евра за апликација?Можеби сите пари се уплаќаат на сметка во Уни банка т.с 95е+15е?Зошто @nikolovski89 спомна дека во Битола за легализација на документи се уплаќа во Уни банка 15е. Додека во Скопје за истата услуга-легализација на документ,како и сумата за апликација за интервју од 50е се плаќа на шалтер во самата Амбасада,во евра.
Verojatno vo Bitola se plaka na smetka vo banka. Denes i jas doznav za Skopje deka e na salter. Prasaj vo konzulatot za sigurno
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
дечки ако може некој од вас да ми каже дали деновиве бил некој од вас во софија да подава наново,, ме интересира дали има голема гужва,,дали се кампува пред врата ко претходно????ве молам за одговор!!
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Здраво дечки. Во среда сум на интервју во Софија во 11ч. Може некој да ми каже освен тие прашањата што ги имаме и знаеме веќе сите, дали треба да носам нешто со мене плус?
Некои документи за происходот или нешто да треба да се уплаќа? Ви благодарам
пс: и ако има некој совет за интервјуто што и како, со задоволство би го послушал :)
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Za sto ke se zbori pisuva li? Ne ja otvara stranata
Oва се оние читања-предлози-усогласувања на текстовите помеѓу 2 читања на предлог закон, за да на собрание само се гласа и изгласа.
 
D

Daniel_faca

Гостин
Oва се оние читања-предлози-усогласувања на текстовите помеѓу 2 читања на предлог закон, за да на собрание само се гласа и изгласа.
Што е работава со странава веќе една недела не ја отвара?
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Здраво дечки. Во среда сум на интервју во Софија во 11ч. Може некој да ми каже освен тие прашањата што ги имаме и знаеме веќе сите, дали треба да носам нешто со мене плус?
Некои документи за происходот или нешто да треба да се уплаќа? Ви благодарам
пс: и ако има некој совет за интервјуто што и како, со задоволство би го послушал :)
само картичката со бројчето треба да ја покажеш и да имаш валиден пасош со тебе, ништо не треба да се доплаќа, само одиш таму, влегуваш внатре и мислам дека на 7-ми спрат беше тоа, ќе те упатат тие таму внатре што работа. Поздрав и со среќа на интервјуто!
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
zdravo edno mislenje na nekoj sto ima iskuseno : dopolnitelnite dokumenti so dokumetot za poteklo koja varijanta e podobra da se sredat vo mk i da se odnesat vo sofija ili ne e se do parite da teram vo bugarija bideki preku sofija sum?
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
Oва се оние читања-предлози-усогласувања на текстовите помеѓу 2 читања на предлог закон, за да на собрание само се гласа и изгласа.
Daj boze da e posledno poso veke pet pominaa[DOUBLEPOST=1447087626][/DOUBLEPOST]
Daj boze da e posledno poso veke pet pominaa
Druze a kaj gi naogas imformaciive stranata ne im raboti
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
zdravo edno mislenje na nekoj sto ima iskuseno : dopolnitelnite dokumenti so dokumetot za poteklo koja varijanta e podobra da se sredat vo mk i da se odnesat vo sofija ili ne e se do parite da teram vo bugarija bideki preku sofija sum?
Uopste ne e bitno, decki. Idi si kaj Asja, preveduvac koj sto go preporacuva BG ambasada, vo centar e, TC Soravija, limenata zgrada, na I ili II sprat i javi se zakazi za legalizacija vo ambasada.

Asja za 1 dokument prevod naplaca 250,00 den.
Legalizacija u ambasada e 15 eura od 1 dokument.

Posle samo ides u Sofija i gi predavas u Ministerstvo.

Eve ti telefon od Asja za prevod: 075 355 867.

U BG ako ides, treba 2 pati da ides i mislam deka tamo prevod i legalizacija se poskupi. Za cenite gore kako idat ne znam. Nekoj drug neka informira.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Uopste ne e bitno, decki. Idi si kaj Asja, preveduvac koj sto go preporacuva BG ambasada, vo centar e, TC Soravija, limenata zgrada, na I ili II sprat i javi se zakazi za legalizacija vo ambasada.

Asja za 1 dokument prevod naplaca 250,00 den.
Legalizacija u ambasada e 15 eura od 1 dokument.

Posle samo ides u Sofija i gi predavas u Ministerstvo.

Eve ti telefon od Asja za prevod: 075 355 867.

U BG ako ides, treba 2 pati da ides i mislam deka tamo prevod i legalizacija se poskupi. Za cenite gore kako idat ne znam. Nekoj drug neka informira.
Asja e vo paloma bjanka na 1vi sprat sega. Ako porano bila vo soravija znaci premestena e i super e. Ja preporacuvam
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Asja e vo paloma bjanka na 1vi sprat sega. Ako porano bila vo soravija znaci premestena e i super e. Ja preporacuvam
Izvini ako pogresno sum navela ime na TC, ali toa e odma u centar na glavna raskrsnica. Kibo restoran e vo istata zgrada na I sprat. Znam deka Zoki moj skolski drugar drzi fotokopirnici vednas sproti kancelarijata na Asja.[DOUBLEPOST=1447098654][/DOUBLEPOST]
Moze svasta nekoj da nudi i da se objavuva, a Bogomi i da poveruvaat vo vakvi gluposti. Da ne go baram tekstot, skoro bese na BG vesti objaven deka ce se proveruvaat i vece izdadeni BG drzavjanstva na nekoi koi sto ne znaat ni da beknat zbor blgarski.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom