Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
A ti pa se najde naj pameten ovde da kazuvash kaj e izlezot! Zarem mislis deka tvoeto mislenje sto ke go pishas ovde mora samo toa da se procita i da se ceni! Ostaj gi lugeto koj sto saka neka spodeli, toa e javna tema! Zalosno vo takva drzava ziveeme, za toa e taka! Demokratijata umre![/quot
КУТРИОТ ТИ СИ НАВИКНАЛ ДА ТЕ ЛАЖАТ....И ЛАЖЕШШШШШШШ
[DOUBLEPOST=1446941607][/DOUBLEPOST]
A ti pa se najde naj pameten ovde da kazuvash kaj e izlezot! Zarem mislis deka tvoeto mislenje sto ke go pishas ovde mora samo toa da se procita i da se ceni! Ostaj gi lugeto koj sto saka neka spodeli, toa e javna tema! Zalosno vo takva drzava ziveeme, za toa e taka! Demokratijata umre!
добро треба сега да се замарам со тебе за темава да ја блокираат...што е неразбирливо за тебе,,и зошто ми пишуваш во ПП,,,напишал некој мобети слушнати по село и сега јас треба на тоа да поверувам,,,немам толку лесен мозок КО ТВОЈОТТТТ...и уште нешто,,,,,зборовите на ИСУС,,НЕ ВЕРУВАЈТЕ ВО СЕ ШТО КЕ СЛУШНЕТЕ ВИДЕТЕ СО СВОИ ОЧИ,ПА ПОСЛЕ.........и плус ДЕМОКРАТИЈАТА е најголемата ЛАГА на римјаните......аман само факти и докази темава таквите ко тебе ја полнат со глупости..............................
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
http://www.eurochicago.com/2015/09/hristo-ivanov-bg-grazhdanstvo/

nisu napisali kada ce usvojiti ove izmene...

Според минист'ра на правос'дието Христо Иванов, радикалното ускорјаване на процедурата за даване на б'лгарско гражданство би могла да стане чрез промјана в нејната философија.
Којато да се с'стои в това, вместо да се т'рси документално установјаване на б'лгарска принадлежност и произход, да се премине к'м една друга логика, при којато кандидатстваштите за гражданство лица да зајавјават такава принадлежност. И ако отговорјат на определен тип характеристики, може да полагат изпити по б'лгарски език, и ако покажат познанија по определен тип в'проси, които показват прив'рзаност к'м б'лгарската нација, да им се дава б'лгарско гражданство.
Ovo ne vazi i bilo je davno; samo predlog ministra pravosudja, g. Hristova, ali se nije usvojio kao takav, kako je gore navedeno.
 
Последно уредено:
Член од
24 декември 2013
Мислења
332
Поени од реакции
457
Porano pustaa ama prednost imaa zakazanite pa posle nezakazanite.Spremi se za dolgo cekanje vo red.:)

Sent from my GT-S6500D using Tapatalk 2
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Porano pustaa ama prednost imaa zakazanite pa posle nezakazanite.Spremi se za dolgo cekanje vo red.:)

Sent from my GT-S6500D using Tapatalk 2
Битно ми е да влезам. Не е битно дали чекам 2-3 часа. Toa не е ништо у споредба со коа пoдавав документи од 4 сабајле до 10 :D [DOUBLEPOST=1446973853][/DOUBLEPOST]
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
zdravo ovde site sme za pomos
taka i jas cekav da go smenat zakonot no nis edvaj denes ja najdov licnata karta od pradedomi od 1913
inaku sum od 2013 no ne sum vo tek sto treba da se dokazi rodninskata vrska ?
kaj se zaveruvaat na notar? i sto e toalegalizacija kajse pravi toa
dali moze da se odnesat sekoj den ili se zakazuva

znam deka na site ni e skisnato od cekanje no ima nekoj joj mozi dami odgovori na ovie nekolku prasanja
blagodaram od napred.
 
Член од
14 октомври 2015
Мислења
10
Поени од реакции
49
Сакам да одам до Министерство за правосудие, да проверам дали посредникот ги има доставено дополнителните документи. Каде и како да го направам тоа, дали е можно и дали некој има слично искуство ?
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
zdravo ovde site sme za pomos
taka i jas cekav da go smenat zakonot no nis edvaj denes ja najdov licnata karta od pradedomi od 1913
inaku sum od 2013 no ne sum vo tek sto treba da se dokazi rodninskata vrska ?
kaj se zaveruvaat na notar? i sto e toalegalizacija kajse pravi toa
dali moze da se odnesat sekoj den ili se zakazuva

znam deka na site ni e skisnato od cekanje no ima nekoj joj mozi dami odgovori na ovie nekolku prasanja
blagodaram od napred.
Drugar ke idesh vo maticno ke pobarash izvodi na rodeni na:
- tatko ti/majka ti vo zavisnost od koja linia e dedo ti!
- od dedo ti izvod na rodeni dokolku e ziv, ako e umren ke izvadis posmrtnica! Taka ke gi spoish po rodbinska vrska, od tebe netreba izvod bidejki veke imash vneseno! E sega jas bev vo bitolskata ambasada na legalizacija! Tebe ako ti e poblizu vo Skopje odi Skopje! Tamu ima preveduvaci oglaseni na tabla! Izvodite gi nosis kaj preveduvac, se plaka po 150 den od izvod! Id koga ke ti bidat gotovi gi nosih vo Bugarskata ambasada, tamu ti davaat ziro smetka za v banka se uplaka po 15€ od izvod! I nareden den gi zemas dokumentite, i nosi gi sam vo Sofija bez preveduvac! Taa e postapkata! A ako saka tuka na forumov neka ti pisha broj od nekoj preveduvac vo skopje!
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
imam edno prasajne dali bi mi pomognala potvrda od bugarski klub kako dopolnitelen dokument posto imam predadeno od prv bratucet i dali bi trebalo na novo molba da pravam dali mozi nekoj da mi kazi kakvi sansi imam so ova ili nekoj da ne ima iskustvo pozz na site
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
imam edno prasajne dali bi mi pomognala potvrda od bugarski klub kako dopolnitelen dokument posto imam predadeno od prv bratucet i dali bi trebalo na novo molba da pravam dali mozi nekoj da mi kazi kakvi sansi imam so ova ili nekoj da ne ima iskustvo pozz na site
A zosto ti e potvrdata koa imas prvbratuced
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Сакам да одам до Министерство за правосудие, да проверам дали посредникот ги има доставено дополнителните документи. Каде и како да го направам тоа, дали е можно и дали некој има слично искуство ?
. Jas bev da proveram dali posrednikot gi imal dostaveno dop.dokumenti bev vo februari i na salter ne ti kazuvaat tukz moras da napises molba sekako na bg jazik a glasi os prilika vaka jas toj i toj roden togas i togas ve zamoluvam da proverete dali see vo red so mojata prepiska brojoti na prepiskata i godinata ke gi napises i ke navedes deka si dostavil/a dopolnitelni dokumenti vo toj mesec i godina no seuste nemas nikakva promena i gi zamoluvas da ti odgovorat na meil ke so go napises meilot i isto i na tel.i brojor ke go napises i taa molba se dostavuva vo ministerstvoto za pravosudie na prvi sprat levo jas dobiv odgovor za nekoi 4dena prvo mi pisaa meil i na meilot detalno im odgovoriv sto i kako i posle dva dena od meilot i mi se javija i togas mi rekoa deka nema dopolnitelni dokumenti i deka treba sto poskoro da odnesam zatoa sto veke godina dena kako bev na dopolnitelna(bez eden mesec godina)taka da toa e moeto iskustvo se nadevam deka detalno ti odgovoriv.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Vo ambasadata vo Skopje koga se podnesuva za poteklo ili drzavjanstvo se plaka na salter ili na smetka vo banka? Ako se plaka vo banka kakva e bankata bugarska ili makedonska? Ve molam za informacija
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom