Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.791
Поени од реакции
6.864
Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.
Интервујто го комплетирав на 15Март, отприлика уште колку време ќе треба да чекам ?
Знам замарам :D
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.791
Поени од реакции
6.864
Do naredna godina ova vreme! Ako ne se smeni nesto na pobrzo! Inaku otprilika tolku se ceka 1 god i 6/7 meseci! @Ashburton Grove
Не ми е верно, оти таа шо ми посредува документите ми рече докај година оти се водам според друга процедура бидејќи моите родители се со бугарски документи веќе 10години...
Брат ми којшто е малолетен веќе му е одобрен само треба да го водат на сликање и тие постапки.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Не ми е верно, оти таа шо ми посредува документите ми рече докај година оти се водам според друга процедура бидејќи моите родители се со бугарски документи веќе 10години...
Брат ми којшто е малолетен веќе му е одобрен само треба да го водат на сликање и тие постапки.
и јас сум со родител со бугарско државјанство, на први април бев на интервју...таа на интервјуто рече процедурата трае до една година, но секако дека плус 3-4 месеци не бегаат...
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Не ми е верно, оти таа шо ми посредува документите ми рече докај година оти се водам според друга процедура бидејќи моите родители се со бугарски документи веќе 10години...
Брат ми којшто е малолетен веќе му е одобрен само треба да го водат на сликање и тие постапки.
Drugar toa sto brat ti e maloleten sigurno poradi toa mu e skratena postapkata, a inaku ako sakas i Bojko Borisov vujko da ti bide rezultatite se tie izvini na razocaruvanje, se sekavam i mene posrednickata me ubedi so toa za edna godina pasosot v raka ke ti bide i eve godina i 6 meseci i 16 dena cekam od intervju! Toa e![DOUBLEPOST=1446905895][/DOUBLEPOST]
и јас сум со родител со бугарско државјанство, на први април бев на интервју...таа на интервјуто рече процедурата трае до една година, но секако дека плус 3-4 месеци не бегаат...
Veruvaj zaedno so drugar moj isto vreme podnesuvavme dve brojcina posle mene e, toj so roditeli, jas so prv bratuced i on ceka i jas cekam! Toa e! Zivot! Znam razocaruvacko e! A ako ima tuka nekoj na forumov sto zel pasos za 1 godina Evala na tove covek!
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.791
Поени од реакции
6.864
Drugar toa sto brat ti e maloleten sigurno poradi toa mu e skratena postapkata, a inaku ako sakas i Bojko Borisov vujko da ti bide rezultatite se tie izvini na razocaruvanje, se sekavam i mene posrednickata me ubedi so toa za edna godina pasosot v raka ke ti bide i eve godina i 6 meseci i 16 dena cekam od intervju! Toa e![DOUBLEPOST=1446905895][/DOUBLEPOST]
Veruvaj zaedno so drugar moj isto vreme podnesuvavme dve brojcina posle mene e, toj so roditeli, jas so prv bratuced i on ceka i jas cekam! Toa e! Zivot! Znam razocaruvacko e! A ako ima tuka nekoj na forumov sto zel pasos za 1 godina Evala na tove covek!
Добро фала на информации, останува да чекаме.
 
Член од
6 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
69
Ova sobranie bese so ministerot na pravosadie i pretsedatelot na agencijata za Blgarite v stranstvo koj se izkaza deka veke moze i bez dokazi za bg poteklo da se aplicira i da se zeme bg drzavjanstvo ,i deka isto za tie sto veke imat podneseno za bg drzavjanstvo i se na dopolnitelna proverka a nemat dokazi za bg poteklo moze da si dokazat poteklo so potvrda od bg zdruzenie koe se nosi vo ministestvoto na pravda.. Samo sto go procitav ova od posrednikot imase i link postaveno so video samo sto ne mi go otvara linkot na dnes .dir.bg pisuvase promena na procedurata za bg drzavjanstvo
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Drugar toa sto brat ti e maloleten sigurno poradi toa mu e skratena postapkata, a inaku ako sakas i Bojko Borisov vujko da ti bide rezultatite se tie
Е тоа не знам, ако Бојко ти е вујко, не знам дали ќе чекаш долго и дали воопште ќе чекаш :)
 
Член од
6 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
69
http://dnes.dir.bg/video.php?id=20052971[DOUBLEPOST=1446922924][/DOUBLEPOST]Борис Вангелов, директор на ДАБЧ отговори на в'прос за получаване на б'лгарско гражданство на гражданите на Република Македонија.

Тој објасни, че те могат да удостоверјават б'лгарски произход по следнија начин – п'рво с документ, којто доказва б'лгарскија произход на в'зходјашта линија или близки на него. Ако нјама так'в документ може да се ползва б'лгарско гражданство на негови роднини. Ако липсват и двете, дејства удостоверение, издадено от б'лгарска организација
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
http://dnes.dir.bg/video.php?id=20052971[DOUBLEPOST=1446922924][/DOUBLEPOST]Борис Вангелов, директор на ДАБЧ отговори на в'прос за получаване на б'лгарско гражданство на гражданите на Република Македонија.

Тој објасни, че те могат да удостоверјават б'лгарски произход по следнија начин – п'рво с документ, којто доказва б'лгарскија произход на в'зходјашта линија или близки на него. Ако нјама так'в документ може да се ползва б'лгарско гражданство на негови роднини. Ако липсват и двете, дејства удостоверение, издадено от б'лгарска организација
pa toa e normalno imaja izjaveno bugarite deka bile prisilno osteteni i odstraneti stari dokumenti i sepak za da nema nikakov problem i da nema rekla kazala od drugi zemji go napravija vaka kako prvo eve jas ke se zemam za primer nemam nisto bugarsko a vadam gb pasos i nesum samo jas tuka ne ima mn i baska nesakam da bidam svaten pogresno i tie sto imaat bilo kakvi dokumenti kakvise tie dokumenti prisilni dokumenti dokolku se vratime mn mn nanazad bile turcite bile bugarite bile srbite i tnt so bugarite bugari so srbite srbi sepak kako i da e da dade gospod site da zememe pasosi ta istorijata neka si ja teraat kako sakat mi bese siot muabet seto e ova vo koris na bg pozz na site
 
Член од
7 ноември 2015
Мислења
40
Поени од реакции
27
ЗДРАВО МОЈАТА ПРОЦЕДУРА Е СЛЕДНА ВРАТЕН НА ПРОВЕРКА НЕМАМ НИКОЈ ШТО ИМА БГ ПАСОШ И ПРЕД НЕКОЈА ДЕН МОЈОТ ПОСРЕДНИК МИ КАЖА ДЕКА КАКО ПОТЕКЛО МОЖЕ ДА СЕ ДАДЕ ДОКУМЕНТ ..... УДОСТОВЕРЕНИЕ НА СДРУЖЕНИЕ НА МАКЕДОНСКО БУЛГАРСКО ПРИЈАТЕЛСТВО.......ИЗВОДИ ОД МАЈКА ТАТКО БРАТ СЕСТРА ПРЕВЕДЕНИ И ИЗЈАВА ДЕКЛАРАЦИЈА....... БУГАРИТЕ КЕ МИ ГО ПРИЗНААТ ЗА ДРЖАВЈАНСТВО САКАМ ДА ПРАШАМ ИМА ЛИ НЕКОЈ ИСКУСТВО СО ОВОЈ ДОКУМЕНТ БЕВ ВО СОФИЈА ПОСРЕДНИКОТ МИ ГИ СРЕДЕ СИТЕ ДОКУМЕНТИ И ЈАС ЛИЧНО ГИ ДАДЕВ.... ИМА ЛИ НЕККОЈ ДАДЕНО ВАКОВ ДОКУМЕНТ ИЛИ САМО ЏАБЕ ПАРИТЕ СИ ГИ ДАДЕВ ПИШЕТЕ ВЕ МОЛАМ[DOUBLEPOST=1446927797][/DOUBLEPOST]
Ova sobranie bese so ministerot na pravosadie i pretsedatelot na agencijata za Blgarite v stranstvo koj se izkaza deka veke moze i bez dokazi za bg poteklo da se aplicira i da se zeme bg drzavjanstvo ,i deka isto za tie sto veke imat podneseno za bg drzavjanstvo i se na dopolnitelna proverka a nemat dokazi za bg poteklo moze da si dokazat poteklo so potvrda od bg zdruzenie koe se nosi vo ministestvoto na pravda.. Samo sto go procitav ova od posrednikot imase i link postaveno so video samo sto ne mi go otvara linkot na dnes .dir.bg pisuvase promena na procedurata za bg drzavjanstvo
ДРУГАР ЈАС НЕМАВ НИКАКОВ ДОКУМЕНТ ЗА ПОТЕКЛО ПА ДАДЕВ ТАКОВ ДОКУМЕНТ ОД ЗДРУЖЕНИЕ НЕ ЗНАМ ДАЛИ ЌЕ ГО ОДОБРАТ ДАЈ АКО САКАШ НАЈДИ ГО ЛИНКОТ И ПРАТИ МИ ГО
 
Член од
20 јуни 2015
Мислења
8
Поени од реакции
6
http://www.eurochicago.com/2015/09/hristo-ivanov-bg-grazhdanstvo/

nisu napisali kada ce usvojiti ove izmene...


Според минист'ра на правос'дието Христо Иванов, радикалното ускорјаване на процедурата за даване на б'лгарско гражданство би могла да стане чрез промјана в нејната философија.
Којато да се с'стои в това, вместо да се т'рси документално установјаване на б'лгарска принадлежност и произход, да се премине к'м една друга логика, при којато кандидатстваштите за гражданство лица да зајавјават такава принадлежност. И ако отговорјат на определен тип характеристики, може да полагат изпити по б'лгарски език, и ако покажат познанија по определен тип в'проси, които показват прив'рзаност к'м б'лгарската нација, да им се дава б'лгарско гражданство.
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
5
Поени од реакции
2
ЗДРАВО МОЈАТА ПРОЦЕДУРА Е СЛЕДНА ВРАТЕН НА ПРОВЕРКА НЕМАМ НИКОЈ ШТО ИМА БГ ПАСОШ И ПРЕД НЕКОЈА ДЕН МОЈОТ ПОСРЕДНИК МИ КАЖА ДЕКА КАКО ПОТЕКЛО МОЖЕ ДА СЕ ДАДЕ ДОКУМЕНТ ..... УДОСТОВЕРЕНИЕ НА СДРУЖЕНИЕ НА МАКЕДОНСКО БУЛГАРСКО ПРИЈАТЕЛСТВО.......ИЗВОДИ ОД МАЈКА ТАТКО БРАТ СЕСТРА ПРЕВЕДЕНИ И ИЗЈАВА ДЕКЛАРАЦИЈА....... БУГАРИТЕ КЕ МИ ГО ПРИЗНААТ ЗА ДРЖАВЈАНСТВО САКАМ ДА ПРАШАМ ИМА ЛИ НЕКОЈ ИСКУСТВО СО ОВОЈ ДОКУМЕНТ БЕВ ВО СОФИЈА ПОСРЕДНИКОТ МИ ГИ СРЕДЕ СИТЕ ДОКУМЕНТИ И ЈАС ЛИЧНО ГИ ДАДЕВ.... ИМА ЛИ НЕККОЈ ДАДЕНО ВАКОВ ДОКУМЕНТ ИЛИ САМО ЏАБЕ ПАРИТЕ СИ ГИ ДАДЕВ ПИШЕТЕ ВЕ МОЛАМ[DOUBLEPOST=1446927797][/DOUBLEPOST]

ДРУГАР ЈАС НЕМАВ НИКАКОВ ДОКУМЕНТ ЗА ПОТЕКЛО ПА ДАДЕВ ТАКОВ ДОКУМЕНТ ОД ЗДРУЖЕНИЕ НЕ ЗНАМ ДАЛИ ЌЕ ГО ОДОБРАТ ДАЈ АКО САКАШ НАЈДИ ГО ЛИНКОТ И ПРАТИ МИ ГО
i jas nemam nikakov dokument za poteklo i ke dadam dokument od bkks i umrenici od baba i dedo i mi kazaa deka ke gi priznaat pa ke vidime
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom