Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
S

simpleman

Гостин
а дали е вистина дека моментално не работеле? оти еве гледам цела прошла недела немаа протокол, само тој што беа вратени на проверка, а сега ни тоа ни тоа не ставаат :cautious:
Како може да не работат кога се јавив таму денес и кога луѓе поднесуваат дополнителни документи.Дел се заминати на одмори но дел работат,е сега можеби советот за државјанство можеби нема да заседава во август.
 
Член од
18 август 2014
Мислења
14
Поени од реакции
3
Здраво ке може некој да ми ја објасни целосната процедура за добивање на државјанство кои се документи први треба да се подадат и дали е подобро да се оди дирекно во Софија или истата работа е и преку амбасада Фала.
 
Член од
12 април 2014
Мислења
23
Поени од реакции
6
nema podrska na ovaj ps zatoa pisuvam latinica
Доколку пишува вака Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи.Освен преку тоа писмо што стига во Бугарија како на друг начин може да дознаеш кои документи не ти се во ред пополнети или не се предадени? Благодарам
pismoto stiga na adresa koja ti e na pasosot, te izvestuvaat preku telefon ili meil ili nikoe od niv, a mozis da proveris so ne e vo red da se javis vo ministerstvoto ili direktno tamu na salter vo ministerstvo vo Sofija najdobro javi se ke ti kazat
вистина ли е дека моментално не работеле? цела недела еве немаат нов протокол или нешто ставено, имав прашано претходно овде за 10000ката предвудувања кога би била, со посредникот праам муабет ми вика можно е за 2 недели да се очекува али ми се чини оти би било прерано? иако има година и еден месец од кога бев на интервју, али сепак имаат многу бројки кај 9000 што не му се проверени или ги нема во овај последено протокол каде што се врнати за проверка.
da tocno e ne raboti sega soveto za drzavjanstvo vo ministerstvoto bidejki seuste ne se odredeni zamenicite ministri, a precedatel na soveto e ke bidi eden od zamenicite ministri koj utre ke gi odredat
https://mjs.bg/117/6205/
a vo meguvreme mozat da izlezat novi protokoli oti ima molbi koj se uvazeni od ministerstvoto, a treba uste odobreneie od precedatelstvoto taka da tie ne zavisat dali komisijata zasedava ili ne zosto veke toa go pominale a ministerstvoto si raboti se razbira deka ne so poln kapacitet zosto sega se odmori
Zdravo na site :) nov sum na forumov i sakam da prasam dali imate broj od nekoj posrednik (posrednikot mi aplicirase) ,sum apliciral za bg pasos elektronski vo januari 2014 i imam datum vo januari 2015 i posle toj datum treba da cekam uste 15 meseci za drzavjanstvo,a tatkomi ima pasos bg 3-4 god. dali ova e premnogu cekanje ? baram pomos od vas :) sekoja pomos e dobre dojdena .Fala Pozzz
ne e mnogu sega e tolku cekajneto ti vsusnost cekas za prosihod da podajs dokumenti porano se zemase za 40 dena sega se ceka i do godina zosto e so elektronski zakazuvajne i ima mnogu prijaveno so sakaat da podnesat
 
Член од
17 април 2007
Мислења
47
Поени од реакции
12
nema podrska na ovaj ps zatoa pisuvam latinica

pismoto stiga na adresa koja ti e na pasosot, te izvestuvaat preku telefon ili meil ili nikoe od niv, a mozis da proveris so ne e vo red da se javis vo ministerstvoto ili direktno tamu na salter vo ministerstvo vo Sofija najdobro javi se ke ti kazat

da tocno e ne raboti sega soveto za drzavjanstvo vo ministerstvoto bidejki seuste ne se odredeni zamenicite ministri, a precedatel na soveto e ke bidi eden od zamenicite ministri koj utre ke gi odredat
https://mjs.bg/117/6205/
a vo meguvreme mozat da izlezat novi protokoli oti ima molbi koj se uvazeni od ministerstvoto, a treba uste odobreneie od precedatelstvoto taka da tie ne zavisat dali komisijata zasedava ili ne zosto veke toa go pominale a ministerstvoto si raboti se razbira deka ne so poln kapacitet zosto sega se odmori

ne e mnogu sega e tolku cekajneto ti vsusnost cekas za prosihod da podajs dokumenti porano se zemase za 40 dena sega se ceka i do godina zosto e so elektronski zakazuvajne i ima mnogu prijaveno so sakaat da podnesat
Dobra vecer.Blagodaram na odgovorot.moze li jas sega so site tie dokumenti sto gi barat da predadam i svidetelstvo od dedomi od bugarska skola ili da cekam da me vrata na dopolnitelna proverka,pozdrav
 
Член од
12 април 2014
Мислења
23
Поени од реакции
6
Dobra vecer.Blagodaram na odgovorot.moze li jas sega so site tie dokumenti sto gi barat da predadam i svidetelstvo od dedomi od bugarska skola ili da cekam da me vrata na dopolnitelna proverka,pozdrav
koga ke se javis vo ministerstvo ke ti recat deka ke treba i dopolnitelni dokumenti za poteklo da predadis ete ti veke si imal bg sveditelstvo(koe sekako treba so izvodi da dokazis deka toj ti bil dedo) no podobro e prven da mu odnesis toa sto baraat tie, toa sto ne e vo red pa ke te pustat vo redovna procedura i poslem komisijata ke odluci dali ke odis na dopolnitelna proverka ili ne. Mozi i da ne ti pobaraat dopolnitelni dokuemnti
 
Член од
17 април 2007
Мислења
47
Поени од реакции
12
koga ke se javis vo ministerstvo ke ti recat deka ke treba i dopolnitelni dokumenti za poteklo da predadis ete ti veke si imal bg sveditelstvo(koe sekako treba so izvodi da dokazis deka toj ti bil dedo) no podobro e prven da mu odnesis toa sto baraat tie, toa sto ne e vo red pa ke te pustat vo redovna procedura i poslem komisijata ke odluci dali ke odis na dopolnitelna proverka ili ne. Mozi i da ne ti pobaraat dopolnitelni dokuemnti
Blagodaram,utre ke se javam da prasam pozz:)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.675
Поени од реакции
7.166
Колку пари се вкупно фаќа да се извади бугарски пасош?
 
Член од
17 април 2007
Мислења
47
Поени од реакции
12
koga ke se javis vo ministerstvo ke ti recat deka ke treba i dopolnitelni dokumenti za poteklo da predadis ete ti veke si imal bg sveditelstvo(koe sekako treba so izvodi da dokazis deka toj ti bil dedo) no podobro e prven da mu odnesis toa sto baraat tie, toa sto ne e vo red pa ke te pustat vo redovna procedura i poslem komisijata ke odluci dali ke odis na dopolnitelna proverka ili ne. Mozi i da ne ti pobaraat dopolnitelni dokuemnti
Dobar den.se javiv I mi kazaa deka e potrebno dopolnitelen dokument.e sega imam svidetelstvo od na majka mi tatko.dali e potrebno izvod od majka mi da prevedam na bugarski?pozdrav
 
S

simpleman

Гостин
Чл. 3. (1) Б'лгарски произход се доказва с документ, издаден от:
1. б'лгарски или чужд д'ржавен орган;
2. организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах;
3. Б'лгарската православна ц'рква.
(2) Б'лгарски произход може да се доказва и по обштија исков ред.

Ова е член од законот за бугарите кои живеат надвор од Република Бугарија,така што уверението од клубот ќе врши работа,бидејќи има иста важност со останатите документи.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
6 февруари 2014
Мислења
969
Поени од реакции
826
Чл. 3. (1) Б'лгарски произход се доказва с документ, издаден от:
1. б'лгарски или чужд д'ржавен орган;
2. организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах;
3. Б'лгарската православна ц'рква.
(2) Б'лгарски произход може да се доказва и по обштија исков ред.

Ова е член од законот за бугарите кои живеат надвор од Република Бугарија,така што уверението од клубот ќе врши работа,бидејќи има иста важност со останатите документи.
Чл. 3. (1) Б'лгарски произход се доказва с документ, издаден от:
1. б'лгарски или чужд д'ржавен орган;
2. организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах;
3. Б'лгарската православна ц'рква.
(2) Б'лгарски произход може да се доказва и по обштија исков ред.

Ова е член од законот за бугарите кои живеат надвор од Република Бугарија,така што уверението од клубот ќе врши работа,бидејќи има иста важност со останатите документи.
I jas go delam tvoeto mislenje deka zakonot e deciden i tocno kazuva kako se dobiva bugarsko poteklo. No problemot nastanuva koga ministerstvoto za pravda gi tolkuva zakonite kako sto saka,a ne kako sto se formulirani.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
567
Поени од реакции
294
Како можам да пронајдам документ , односно дека прадедоми живеел во бугарија и имал бугарско презиме и учествувал у војните и после тоа дошле у Мк паланка и им го смениле презимето у мк вски. ( проблемот е што документите целокупно што ги имале се изгорени во куката во паланка и немаат ништо од тоа време) има ли начин да стигнам до овие док. у БГ ако водат некаква евиденција.
 
Член од
25 август 2011
Мислења
16
Поени од реакции
5
2468 Може ли да кажеш кога поднесовте документи? Каде? Во Софија директно или во амбасада? Кога бевте на интервју имате ли завршено високо образование? (Во најновиве постови демек и образованието имало влијание) Имате ли роднини кои имаат БГ пасош? Пошто гледам не сте однеле дополнителен документ а еве статусот ви се сменил и најверојатно ке го добиете указот за државјанство па ме интересира дали ете сте имале среќа или врз основа на некои од овие работи ви го смениле статусот за добивање указ.
На интервју бев лани крај на мај или почеток на јули, немаме роднини со БГ пасош а во моментот на интервјуто имавме уште статус на студенти во македонија. Ваљда срека е, а можеби и врски бидејки пред да аплицирам 2-3 години барав луге сигурни ми беше страв да не ме зафркне некој а реално ни еден посредник не те зафркнува сите истата процедура ја вршат.
 
Член од
16 август 2014
Мислења
13
Поени од реакции
16
Значи и тие што немаат бугарски роднини и тие ќе земат пасош да се разбериме само сега предност имаат тие со бугарски роднини
 
Последно уредено:
Член од
10 август 2014
Мислења
14
Поени од реакции
11
Site ssto ste vrateni na dopolnitelna proverka a imate prvi rodnini na vassite roditeli (ccicckovci, vujkovci, tetki) koi vekke imaat bugarsko drzzavjanstvo, podnesete fotokopii od nivnite bugarski pasossi i liccni karti i originalni MK izvodi na rodeni od niv i tatko/majka zavisno od koja strana vi e rodata. Za dva meseca kke vi se smeni statusot.

Potvrdata od BKK za promena na status e ccista prevara, a kako osnov za dobivanne proishod ne znam dali mozze.
 
S

simpleman

Гостин
Site ssto ste vrateni na dopolnitelna proverka a imate prvi rodnini na vassite roditeli (ccicckovci, vujkovci, tetki) koi vekke imaat bugarsko drzzavjanstvo, podnesete fotokopii od nivnite bugarski pasossi i liccni karti i originalni MK izvodi na rodeni od niv i tatko/majka zavisno od koja strana vi e rodata. Za dva meseca kke vi se smeni statusot.

Potvrdata od BKK za promena na status e ccista prevara, a kako osnov za dobivanne proishod ne znam dali mozze.
Немој да шириш дезинформации за БКК бидејќи тоа што го издава клубот е уверение за потекло каде се повикуваш на заеднички предок Бугарин со роднина кој има бг државјанство,а сето тоа го правиш преку врзување со изводи од роднината и твои за да дојдеш до заедничкиот предок.И БКК е овластен од ДАБЧ да издава уверенија кои ќе служат за произход.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom