Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Dali nekoj znae ako go propustis rokot za dostavuvanje na dopolnitelni dokumenti I gi odneses podocna primer 3 meseca od kako te izvadile vo protokol Dali ke gi prifatat

Ne e nisto strasno....do 1 god se tolerira posle 1 god se prekinva[DOUBLEPOST=1414252540][/DOUBLEPOST]
pa neli se dogovorija uste reformatorive im falea

E ajde nz so e muabeto......ke si vidime ponedelnik (27mi) e prvo sobranie kraen rok 5 noemvri plus e samo na dnevnik objaveno nigde dr mesto mozi da ne e tocno
 
Член од
16 октомври 2014
Мислења
13
Поени од реакции
14
Koj vlada ceka da se formita koj Novi protokoli da izlezt a sto fajde Koga evropa e taa sto pocna da ja zaostruva rabotata kontrolirajki pa uste minatata godina germanija i holandija beja se pozalile za mnogute nadojdeni bugari. Na bugarija i odgovara sekoj bugarin vo mak. Da zeme pasos posebno istocna mak. Ama gi kontroliraat i niv poso se evropska unija .. A za novi protokoli vo tie obicni ima na raka da gi izbroes a vo tie so soopstenie se edenkup ama siterecisi na dopolnitelna. od '12 se poveje of polovina vrneni '13 e beter. za nekoj sto ne e pocnal a nema sigurni dokumenti od Baba dedo da pise oti se blgare ic da ne pocnuva samo pari ke istrosi za sofija da ja vide.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.168
Поени од реакции
693
Koj vlada ceka da se formita koj Novi protokoli da izlezt a sto fajde Koga evropa e taa sto pocna da ja zaostruva rabotata kontrolirajki pa uste minatata godina germanija i holandija beja se pozalile za mnogute nadojdeni bugari. Na bugarija i odgovara sekoj bugarin vo mak. Da zeme pasos posebno istocna mak. Ama gi kontroliraat i niv poso se evropska unija .. A za novi protokoli vo tie obicni ima na raka da gi izbroes a vo tie so soopstenie se edenkup ama siterecisi na dopolnitelna. od '12 se poveje of polovina vrneni '13 e beter. za nekoj sto ne e pocnal a nema sigurni dokumenti od Baba dedo da pise oti se blgare ic da ne pocnuva samo pari ke istrosi za sofija da ja vide.
2012 da ima mnogu vrnato,ali ako sledes od broevite od 2013 ne bi rekla deka se vrnati mnogu na dopolnitelna poveketo se pusteni odobreni.Ako se zeme vo obzir deka 2013 imase i nogu ukrainci,albanci i srbi so se podnesele za dokumenti.Razgledaj po izlezenite protokli i sporedi go 2012 i 2013.Znaci ni ti ni tie posreduvaci ne znaat na koj princip se davat dokumentite, da trazat dopolnitelni dokumenti od baba i dedo.Da site so sega podnesuvat dokumenti mora da imaat dokument inaku se e badijala tuka si vo pravo ali 2013 site sto gi pustija mislis deka imaat dokument od baba i dedo spored mene ne a od 2013 mnogu zemaa.Ako 2012 na tri protokli vrnati na dopolnitelna eden bese so odobreni,2013 e obratno na 3 protokli odobreni dokumenti ima eden vrnato na dopolnitelna.Ali seto ovoa e nekoj nas bos muabet i nekoe nase gledanje i se paga vo voda poradi toa sto nikoj ne znae sto ustvari se slucuva tamu.
 
Член од
22 септември 2011
Мислења
41
Поени од реакции
10
Dali nekoj znae ako go propustis rokot za dostavuvanje na dopolnitelni dokumenti I gi odneses podocna primer 3 meseca od kako te izvadile vo protokol Dali ke gi prifatat
nema nikakov problem samo pisuvas molba nisto posebno na makedonski bi bilo: ve molam da gi razgledate ovie dokumenti i vo molbata go pisuvas tvojot broj od listata na cekanje :) i toa e toa jas kasnev 1 godina i fazla ne se sekiraj.ama poarno daj si 30 evra na nekoj posrednik neka ti zavrsi rabota em ke se spasis od dupli trosok em dali ke zavrsis sam..ako si nasol dokumenti ne cekaj ni minuta davaj gi.ajde so srekja
 
Член од
25 април 2009
Мислења
366
Поени од реакции
135
случано проверував некои бројки за 2013та година, и заприметив една работа

Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи.
Преписката е в'рната за доп'лнителна проверка.

која е разликата мегу овие два статуси? o_O
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.168
Поени од реакции
693
случано проверував некои бројки за 2013та година, и заприметив една работа

Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи.
Преписката е в'рната за доп'лнителна проверка.

која е разликата мегу овие два статуси? o_O
Prvoto mislam deka fale nekakov dokument od onie prvicni so gi podnesuvas,a veke vtoroto traze se dokument od baba dedo i sl. Barem kolku so jas razbiram.Moze gresam boze moj.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
969
Поени од реакции
826
Со ова што го изјавуваш -ти не сакаш да им помогнеш на другите кои сакаат да под дадат документи за бугарски пасош.
Јас и се залагам за комплет топик што ќе им овозможи комплетна прегледност на сите што ќе дојдат, да видат кои документи им требаат, адреси, цени и слично, за сами да си ја обавуваат работата.
Ти не си тој што треба да каже на кој каде му е местото, ти си подреден, ти си ништо- ти си ауф, не постоиш.
некој изгледа дека се препозна во мојот пост,па почна да прета како попарен кокош:)
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
159
Поени од реакции
48
nema nikakov problem samo pisuvas molba nisto posebno na makedonski bi bilo: ve molam da gi razgledate ovie dokumenti i vo molbata go pisuvas tvojot broj od listata na cekanje :) i toa e toa jas kasnev 1 godina i fazla ne se sekiraj.ama poarno daj si 30 evra na nekoj posrednik neka ti zavrsi rabota em ke se spasis od dupli trosok em dali ke zavrsis sam..ako si nasol dokumenti ne cekaj ni minuta davaj gi.ajde so srekja
A Dali ti se promeni statusot od dopolnitelna proverka I za kolku vreme I dali go dobi drzavjanstvoto
 
Последно уредено:
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Во друг круг како оди те викаат на интевју а потоа поднесуваш документи или се во истиот ден и документи и интевју
и кои документи требаат знам нешто за неосудуваност ,лекарски ,,,што уште ??? и колку отприлика ва кошташе да знам да спремам пари ??
За неосудуваност треба да пишува за бг држављанство или ??? и каде да ги најдам тие прашања ајде што ги поставуваат помош
 
Член од
12 април 2014
Мислења
23
Поени од реакции
6
Zdravo!
Vo Avgust mesec poddadov dopolnitelni dokumenti no ne od tipot na voena kniska ,krstenica i slicno,nego najdov dokument deka dedo mi osnival nekakva si firma vo 1942 dali ke pomine dokumentot ili ne ostanuva da vidime,seuste nema odgovor na zal statusot ne mi e proment,dali nekoj od clenovite ima slicno iskustvo i dali takov nekoj ili slicen dokument pominal...
Документот поминува на совет за тоа не му се плаши поминуваат секакви документи пишани на бугарски со бугарски печат но тоа што сеуште не е влезен во процедура не е до документор што е од тој тип него некој внатрешен проблем зошто има многу кој подале документи и пред тебе, а сеуште се на дополнителна што значи треба и среќа за да влези во процедура типот на документ не е одлучувачки за тоа бидеќи има и со крштеници и со воени книшки со не му се влезени бројчињата во процедура. На некој документите одат во процедура, а на некој не причината за тоа не се знај но типот на документи сигурно не е причина

Ve molam pomognetemi ako ste bile vo vakva situacija,Vraten sum na dopolnitelna proverka i imam voena kniska no datumot na raganje vo voenata kniska od dedomi ne se sovpaga so datumot od negoviot izvod sto go izvadiv zgresen e mesecot mesto mart pisan e maj a isto taka i prezimeto ne mu e isto kako moeto vo kniskata pisano mu e tatkovoto ime (od pradedomi) a na izvodot mu e isto kako moeto,i druga zabeleska sto me buni e jas i dedomi po izvod imame isto prezime a tatkomi e so V pr.Petroski sme jas i dedomi a tatkomi e Petrevski
Да почниме од назад тоа што презимето на татко ти има В, а твоето и на дедо ти немаат В тоа не е никаков проблем без гајле биди. На дедо ти за презиме во книшката му е пишано името на неговиот татко тоа така било порано така ги пишеле што значи тоа му е познато на комисијата и сигурно имало и други вакви документи кога тие ко го видат името на прадедо ти во изводот од дедо ти ке му биди јасно дека станува збор за истиот човек(нормално кога ќе се софпагаат и другите податоци за лицето име, место на раѓање и датум на раѓање) и исто ти тоа можеш да го образложиш и наведиш во молбата што би значело дека тоа не е некој голем проблем бидеќи сепак на некој начин дедо ти има врска со тоа презиме во книшката. Е сега пробелмот е во датумот на раѓање кој не се софпаѓа со во изводти и книшката. За тоа да видиме дали можи да се исправи треба да знајме каде е направена грешката ако грешката е во книшката тогаш ништо ама доколку дедо ти е починат и ти вадеше посмртница и во незе е грешно мошеби кога починал го заведиле со грешна дата на раѓање тоа можеш да го провериш во некаков документ од дедо ти или постар изводт на родени да најдиш на некој документ негов матичн број и слично или доколку немаш ништо дирек во матично во книга на родени да се провети е тогаш би требало да можи да се опрај грешката но можеби и слузбеникој кога го пишел изводот направил грсшка човек е и тој се случува. Дај повеќе информации за да се најди грешката кај е.
Spored mene na tebe ti trebaat dokumenti i od MK za da se povrzes so niv sto znaci pa ti trebat makedonski izvodi od maticna kniga na rodeni so se preveduvat na bugarski i kopii od nivnite licni karti ama bugarski.Inaku na koj nacin ke dokazes deka oni ti se tatko i brat.Nekako mi nema logika.Znaci jas podesov izvod od tatko mi,brat na tatko mi i bratucedot i licna karta na bratucedot bugarska.
За татко, мајка, брат и сестра нема потреба од изводи за да докажуваш во молбата за државјанство имаш наведено податоци за татко, мајка, браќа и сестри и имаш таму извод за раѓање од кандидатит во кој пиши кој му се мајка и татко
Може да се носи копија старог документа оверена у Амбасади Бугарске у Скопљу.
С обзиром да практично само од старих бугарских докумената зависи добијање држављанства, појавило се пуно фалсификатора. Мислим да оригинал треба чувати и за случај да неко касније жели да вади бугарски пасош, па ћему бити потребни папири.
Друга варијанта је да се оригинали овере код неког нотара у Софији. Копија се тамо преда, док оригинале враћате кући... То је могуће с обзиром да мора да се лично аплицира, те заинтересовани морају у Софију.
Бугари не признају оверу код македонских нотара.
Можи да се носат и копии заверени на бг нотар или во бг конзулати и амбасади но подобро е да се поднеси оригиналот заради што тогаш нема сомнежи дали копијата е некаков фалсификат или не и оригиналот на крајот го враќаат не го задржуваат за нив што значи дека можи и некој роднина послем да го искористи.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.168
Поени од реакции
693
За татко, мајка, брат и сестра нема потреба од изводи за да докажуваш во молбата за државјанство имаш наведено податоци за татко, мајка, браќа и сестри и имаш таму извод за раѓање од кандидатит во кој пиши кој му се мајка и татко
.
Spored celata logika i so imam razgovarano toa so imas pisano vo izjavata ne dokazuva nisto znaci ti treba crno na belo kako ke dokazes deka se tvoi majka i tatko ili brat samo na osnova na podatocite.Ko prasuva za decata da podnesam osven nivnite izvodi i kopija od bugarska licna karta mi rekoa deka treba i izvod od roditelite za da se dokaze deka tie se moi deca.ali za sigurno treba da se rasprasa ubavo kaj posrednikot.sekoj posrednik rabote na razlicen nacin i site kazuvaat razlicno.A najubavo ke objasnat so dokumenti treba ako se jave u Sofija direktno.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
2012 da ima mnogu vrnato,ali ako sledes od broevite od 2013 ne bi rekla deka se vrnati mnogu na dopolnitelna poveketo se pusteni odobreni.Ako se zeme vo obzir deka 2013 imase i nogu ukrainci,albanci i srbi so se podnesele za dokumenti.Razgledaj po izlezenite protokli i sporedi go 2012 i 2013.Znaci ni ti ni tie posreduvaci ne znaat na koj princip se davat dokumentite, da trazat dopolnitelni dokumenti od baba i dedo.Da site so sega podnesuvat dokumenti mora da imaat dokument inaku se e badijala tuka si vo pravo ali 2013 site sto gi pustija mislis deka imaat dokument od baba i dedo spored mene ne a od 2013 mnogu zemaa.Ako 2012 na tri protokli vrnati na dopolnitelna eden bese so odobreni,2013 e obratno na 3 protokli odobreni dokumenti ima eden vrnato na dopolnitelna.Ali seto ovoa e nekoj nas bos muabet i nekoe nase gledanje i se paga vo voda poradi toa sto nikoj ne znae sto ustvari se slucuva tamu.
Па и нема некоја разлика меѓу 2012 и 2013 г., околу една третина се пуштени, останатите се на чекање. Пуштени од дополнителна се само неколку протоколи, со неколку стотици добитници, од 15 илјади вратени. Во тоа е можда и решението, со тек на време, се трупаат се повеќе нерешени молби, досега се околу 25 илјади, и бројката расте секој ден. значи, проблемот мора да се реши, на еден или друг начин. Ако стават некој од партијата на Каракачанов одговорен за тоа, ќе биде решено бргу, затоа што тоа им е во програмата, идеа на митинзи за тоа, самиот Каракачанов рече дека мора да се реши проблемот, и тоа би било неуспех за нив ако остане вака. Од друга страна мора да го решат и проблемот со косовците, да не добиваат лесно пасош како порано. Најверојатно решение ке биде Клубот, или некоја нивна комисија, која ќе проценува според името и презимето, местото на раѓање, дали некој ќе добие или не. Наскоро ќе се знае се.
 
S

simpleman

Гостин
Според мене во овој момент и околности проблемот со документот од клубот што моментално не поминува во правосудство е во тоа што во документот пишува се потврдува дека лицето е од блгарски произход,и како доказ земаш роднина во странична линија а не во права линија,како што се бара во законот за бг државјанство каде пишува за лице од бг произход се смета секое лице кое има барем еден взходјашт предок блгарин.Е сега документот од клубот е согласно законот за блгарите од чужбина и согласно истиот закон е регистриран во ДАБЧ,но проблемот е во правата линија, а додека во крштениците,воените книшки,свидителствата итн. се повикуваш на предок во права линија.Но да се надеваме дека документот од клубот бидејќи е законски и валиден дека ќе почне да поминува,со што ќе бидат замолчени многу луѓе кои поради разни причини му прават анти реклама на клубот и пласираат секакви мизерни муабети.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom