Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 февруари 2020
Мислења
19
Поени од реакции
29
Се надевам во следниот указ ќе бидиме ние од септември :)
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
17
Поени од реакции
3
Najdov bez promeni vo prezime od strana na majka mi, no pradedoto e roden 1897 godina. Se javiv vo BKK vo Strumica za da prasam zasto posrednikot mi kaza da baram vo period od 1900 do 1918 godina. I od Strumica mi rekoa deka za DABC e toj vremenski interval,a za ministerstvo ne pravat problem ke ti pomine i so 1897 godina.
Автоматски споено мислење:

Пред 1 год кога го имав истиот проблем успеав да им барам во архива да бараат кога го сменил презимето у книгите, најдоа и го сменија на изводот од умрени. Во Штип ова беше, прво нејќеа да бараат, ги мрзеше, па со малку карање и стасав до директорката па она фина жена нареди да се најде. Во Радовиш на татко ми па ист проблем пошто у неговиот извод исто презимето на дедо ми, таму без збор, фини луѓе одма сменија у компјутер без да бараат, само ме прашаат кое презиме сакам да го има :) кое сакав тоа можев да го кажам. Така да зависи од тие од матичното колку се зли/добри, инаку на компјутер они можат да го сменат ако сакаат колку за едно штампање за тебе. Обично у помалите градови се луѓето поеснафи па завршуваат работа, у поголемите се гадови-административци, али до човекот е. Пробај и овака
Jas sum od Kumanovo Ne znam dali ke sakaat da go napravat tuka toa. Na kraj ke probam i toa. A da ne znaete za kolku vreme bidnuva taa potvrda od BKK? Se plasam deka ke nemam vreme.
 
Член од
19 февруари 2020
Мислења
19
Поени од реакции
29
И ти за еден месец правиш проблем :D
Автоматски споено мислење:

И ти за еден месец правиш проблем :D
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Decki, do kade se so prefrlanje vo finalna? Dali pocnaa da go rabotat mart 2019?
Уште се февруари.

Ептен се закочија човече ... До сега мислев требаше да привршуваат со Март.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Najdov bez promeni vo prezime od strana na majka mi, no pradedoto e roden 1897 godina. Se javiv vo BKK vo Strumica za da prasam zasto posrednikot mi kaza da baram vo period od 1900 do 1918 godina. I od Strumica mi rekoa deka za DABC e toj vremenski interval,a za ministerstvo ne pravat problem ke ti pomine i so 1897 godina.
Автоматски споено мислење:


Jas sum od Kumanovo Ne znam dali ke sakaat da go napravat tuka toa. Na kraj ke probam i toa. A da ne znaete za kolku vreme bidnuva taa potvrda od BKK? Se plasam deka ke nemam vreme.
Najvazno e da gi sredis dokumentite najdobro sto mozes za da ne te odbiet posle, a za vreme ne se sekiraj i da ne uspees da gi odneses sega na intervjuto ke mozes i posle toa da gi odneses kako dopolnitelni dokumenti,se razbira najdobro e sega na intervjuto da gi dades bidejki si zasteduvas pari no najvazno e dokumentite da ti se vo red. Ako jas bi odbiral pomegu razlicni prezimijna vo izvodite i 1897 g data bi gi podnesol dokumentite so predok roden 1897 ako ne uspees da gi sredis preziminjata.
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
So takva razlika , i Lazar nema da ti izdade potvrda,i jas preku tatko mi imav razlika bo prezimeto,mi rece ke te odbijat ,posle po linija od kaj majka mi imase razlika vo dve bukvi kaza za tolku ne pravat problem,eve veke 6 mesec sum na poloIzitelno.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
17
Поени од реакции
3
Nov moment. Dedoto roden 1897 ne mozat vo maticno da go najdat nigde ni po godina na ragjanje niti po godina na umiranje. Se javiv vo BKK dali moze preku prababa mi. Mi kazaa moze.
I sega vaka, proishod mi e izvaden od cicko(brat na tatko mi) so bugarski dokumenti.
A za ova vo Ministerstvo ke bide dokument od BKK preku prababa mi od strana na majka mi. Rodena e 1905 godina, nema promena vo prezime vo izvodi, istoto prezime figurira segde,samo sto za nea mozat da mi dadat izvod na umreni. Vo BKK vikaat deka moze i so izvod na umreni. Soveti?
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.350
Едно прашање, без намера за провокација, колку всушност што вадите или сте извадиле бугарски пасош навистина се чувствувате како Бугари или во најмала рака би се сметале себе за бугарофили?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Nov moment. Dedoto roden 1897 ne mozat vo maticno da go najdat nigde ni po godina na ragjanje niti po godina na umiranje. Se javiv vo BKK dali moze preku prababa mi. Mi kazaa moze.
I sega vaka, proishod mi e izvaden od cicko(brat na tatko mi) so bugarski dokumenti.
A za ova vo Ministerstvo ke bide dokument od BKK preku prababa mi od strana na majka mi. Rodena e 1905 godina, nema promena vo prezime vo izvodi, istoto prezime figurira segde,samo sto za nea mozat da mi dadat izvod na umreni. Vo BKK vikaat deka moze i so izvod na umreni. Soveti?
Znaci moze so dedo ili pradedo ,baba ili prababa od strana na tatko ili majka gledaj samo godinite na ragajne da se vo ramkite kazani i mestoto na ragajne da e vo red, preziminja i iminja da se poklopuvaat i da se gleda deka ti se predci, moze ili izvod na rodeni ili izvod na umreni.
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Pa moze izvod na umreni,na potvrdata od Lazo ke pisuva,majka izvod na rodeni,babaizvod na rodeni,parababa izvod na umreni,i ke ve povrze,po rodninska vrska.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Едно прашање, без намера за провокација, колку всушност што вадите или сте извадиле бугарски пасош навистина се чувствувате како Бугари или во најмала рака би се сметале себе за бугарофили?
Ja se osekam kako cist Bugarin, i ne samo sto se osekjam, tuku i cvrsto veruvam deka sum Bugarin i deka site makedonci se cisti bugari, sum cital istorija i ima milion fakti i dokazi za toa. :)
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.350
Ja se osekam kako cist Bugarin, i ne samo sto se osekjam, tuku i cvrsto veruvam deka sum Bugarin i deka site makedonci se cisti bugari, sum cital istorija i ima milion fakti i dokazi za toa. :)
Не ти го спорам тоа. Од историски аспект повеќе е од јасно како бил словенскиот елемент во Македонија преку 1000 години, но денес тоа е поинаку и многу малку се таквите како тебе кои би рекле дека се Бугари.
Мене чисто ме интересираше дали има некои кои вадат бугарско државјанство не само од економски мотиви. Колку вушност и навистина се чувстуваат за Бугари или ја чувстуваат Бугарија за така блиска.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom