Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 мај 2020
Мислења
15
Поени од реакции
24
ПРОЦЕДУРА ЗА ПОДИГНУВАЊЕ НА ДРЖАВЈАНСТВО ПРЕКУ АМБАСАДА

1.ДОКОЛКУ СТЕ ИМАЛЕ ИНТЕРВЈУ АМБАДАСА/КОНЗУЛАТ.
-КОГА ЌЕ ТИ БИДЕ ПОТПИШАНО ДРЖАВЈАНСТВОТО ,ДОКОЛКУ ВО МОЛБАТА ЗА ПОДНЕСУВАЊЕ НА ДОКУМЕНТИ ЗА ДРЖАВЈАНСТВО ИМАТЕ НАВЕДЕНО ДЕКА САКАТЕ ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ ПРЕКУ АМБАСАДА,ПРВИТЕ 2-3 ЧАСА ЌЕ СТОИ СТАТУСОТ СО ОПЦИЈА ЗА ЗАКАЖУВАЊЕ.ПОТОА ДОКОЛКУ НЕСАКАТЕ ДА ЗАКАЖЕТЕ ЗА ВО СОФИЈА,ПО АВТОМАТИЗАМ ЌЕ СЕ СМЕНИ ДЕКА Е ПРАТЕНО ВО АМБАСАДА И ДЕКА ТРЕБА ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ.
-СЕ ЈАВУВАТЕ ДАЛИ Е СТИГНАТО(ОБИЧНО ЗА ОДМА СТИГНУВА ДО 3 ДЕНА МАКС),И ОДИТЕ ВО АМБАСАДА,НОСИТЕ 2 СЛИКИ ПАСОШ ФОРМАТ,2 КОПИИ ОД ПАСОШ,ИЗВОД И ВЕНЧАНИЦА(ТИЕ ШТО СЕ ВЕНЧАНИ )СЕ ПЛАЌА 36 ЕВРА ЗА ДРЖАВЈАНСТВО(ПРВО ОДИТЕ ВО АМБАСАДА ДА ВИ ДАДАТ 2 ЛИВЧИЊА УПЛАТНИЦИ ЗА ВО УНИ БАНКА НАША,ЕДНАТА НА 26 ЕВРА ДРУГАТА НА 10 ЕВРА) + 15 ЕВРА ЗА ИЗВОД ЛЕГАЛИЗАЦИЈА (МОРА ДА Е ПРЕВЕДЕН)+15 ЕВРА ВЕНЧАНИЦА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА(ПРЕВЕДЕНА) ЗА ТИЕ ШТО СЕ ВЕНЧАНИ ЗА ВО ОПШТИНА.
-КОГА ЌЕ ВЕ ПРАШААТ ЗА АДРЕСА ,ТИЕ ШТО НЕМААТ ПРИВАТНА(НЕМА ПОТРЕБА ЗА ТАКВА),ЈА КАЖУВААТ ЛЕГЕ 6,ОПШТИНА СРЕДЕЦ.
АМБАСАДАТА ПРАЌА ПИСМО ДО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВОСУДИЕ,А ОД ТАМУ ТИЕ ДО ОПШТИНА СРЕДЕЦ.ПИСМОТО МОРА ПРВО ДА СТИГНЕ ЗА ПОТОА ДА МОЖЕТЕ ДА ИЗВАДИТЕ ЕГН,БЕЗ РАЗЛИКА ДАЛИ ПРЕКУ АМБАСАДА ИЛИ САМИ ЌЕ ПОДНЕСУВАТЕ ЗА АДРЕСА.ЗНАЧИ МОЖЕ И ДА СИ ГО ЗЕМЕТЕ ДРЖАВЈАНСТВОТО,А ПОТОА САМИ ДА ПОДНЕСЕТЕ ЗА АДРЕСА,НО САМО ПОГОЛЕМИ ТРОШОЦИ ЌЕ НАПРАВИТЕ,ЗОШТО КОГА ЌЕ ОДИТЕ ТАМУ ЌЕ ВИ КАЖАТ ДЕКА МОРА ДА СТИГНЕ ПИМОТО ,ПА ПОСЛЕ ДЕКА ЌЕ ВИ ЈА ДАДАТ АДРЕСАТА И ЌЕ МОЖЕТЕ ДА ПОДНЕСЕТЕ ЗА ЕГН.
-СЕ ЈВУВАТЕ НА БРОЈОТ ПОСЛЕ 1 МЕСЕЦ (МИНИМУМ)А НАЈКАСНО 2 МЕСЕЦИ-+35929872801 Општина Средец-адресна -ЗА ДА ПРАШАТЕ ДАЛИ Е СТИГНАТО ПИСМОТО ЗА ВАС.
-ОТКАКО ЌЕ ВИ ПОТВРДАТ,ИМАТЕ ОПЦИЈА ИЛИ ОД ТУКА ПРЕКУ ПОСРЕДНИК ДА ПОДНЕСЕТЕ ДА ВИ ГО ИЗРАБОТАТ МАТИЧНИОТ БРОЈ,ИЛИ КОГА ЌЕ ОДИТЕ ВО СОФИЈА ДА ПОЈДЕТЕ СО ПОСРЕДНИК И ЗА ОДРЕДЕН НАДОМЕСТ (ОКОЛУ 100 ЛЕВА),МОЖЕТЕ И ВИЕ САМИТЕ ДА СЕ ОБИДЕТЕ НА СЛУЖБЕНЦИТЕ ДА ИМ ДАДЕТЕ ,ДА ВИ ГО ИЗДАДАТ МАТИЧНИОТ БРОЈ ЕГН ВО ИСТИОТ
-ЌЕ ВИ ИЗДАТАТ УВЕРЕНИЕ ЗА АДРЕСА И ЕГН И ЌЕ СЕ УПАТИТЕ ВО МВР НА СЛИКАЊЕ.

2.ДОКОЛКУ СТЕ ИМАЛЕ ИНТЕРВЈУ СОФИЈА.

-НАЈПРВИН ДА СЕ НАПОМЕНЕ ДЕКА НАЈДОБРО ЗА ОНИЕ КОИ ДОПРВА ЌЕ ИМ ПОТПИШАТ,ВО МОМЕНТОВ НАЈДОБРО Е ПОДИГНУВАЊЕ ПРЕКУ АМБАСАДА,И НАЈДОБРО Е ДА НЕ ЗАКАЖУВААТ ТЕРМИНИ,ЗА ДА МОЖЕ ДА ИМ СЕ ПРАТИ ДА ГО ПОДИГНАТ ТУКА.
-СЕ ПРАЌА ЕМАИЛ НА L_Stoyanova@justice.government.bg (со долна црта е мејлот),СЕ ПИШУВА ВО МЕЈЛОТ ВО КОЈ УКАЗ БРОЈ Е ВКЛУЧЕНА ВАШАТА ПРЕПИСКА ,МОЖЕТЕ И СКРИНШОТ ОД СТАТУСОТ ВАШ,ВАШЕ ИМЕ ПРЕЗИМЕ БРОЈ НА ПРЕПИСКА ,СКЕН ОД ПАСОШ ОБАВЕЗНО.
-ИМ ПИШУВАТЕ ДЕКА ПОРАДИ СОСТОЈБАТА СО КОВИД ,НЕМА ДА БИДЕТЕ ВО МОЖНОСТ ДА ГО ЗЕМЕТЕ ДРЖАВЈАНСТВОТО ОД СОФИЈА,И НАВЕДУВАТЕ ВО КОЈА АМБАСАДА (ПОСОЛСКА) ИЛИ КОНЗУЛАТ(КОНСУЛСКА СЛУЖБА)САКАТЕ ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ.ЗА ТИЕ ШТО ИМААТ ПОСТОЈАН ПРЕСТОЈ ВО ДРУГИ ДРЖАВИ МОЖЕТЕ И ОД ТАМУ ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ САМО НАВЕДЕТЕ ВО КОЈ ГРАД Е СЛУЖБАТА ОД ТАМУ ДА ГО ЗЕМЕТЕ.
ОСТАНАТОТО Е ИСТО КАКО ПОГОРЕ.
Дали изводот е задолжителен при подигање на државјанство од амбасада, или превод и легализација на изводот треба за во општина? Некаде по форумов пишува дека превод и заверка на нотар може да се направи и во Бугарија
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532

Дали изводот е задолжителен при подигање на државјанство од амбасада, или превод и легализација на изводот треба за во општина? Некаде по форумов пишува дека превод и заверка на нотар може да се направи и во Бугарија
Prevod i zaverka tocno e deka moze da se napravi vo BG,no koga odis preku ambasada,izvodot i vencanicata trebaat za adresata i zatoa se nosi pri podiganje na drzavjanstvo ,za da se podnese za adresa odma da ne se gubi vreme.
 
Член од
23 март 2020
Мислења
14
Поени од реакции
11
Hi, today we are talking about what date can we withdraw the decree?
Автоматски споено мислење:

[QUOTE = "palekrstic, post: 8993310, member: 88217"]
Prevod i zaverka tocno e deka moze da se napravi vo BG, no koga odis preku ambasada, izvodot i vencanicata trebaat za adresata i zatoa se nosi pri podiganje na drzavjanstvo, za da se podnese za adresa odma da ne se gubi vreme.
[/ QUOTE]
Hi, today we are talking about what date can we withdraw the decree?
 
Член од
8 ноември 2012
Мислења
116
Поени од реакции
135
Дали има некој влезено во БГ со МК пасош последниве неколку недели?
 
Член од
25 ноември 2015
Мислења
104
Поени од реакции
133
Luge me interesira ako ja pocnes procedurata vo Sofija dali tamu treba da ja zavrsis ili moze da se pusti ukazot vo Bitola pa od tuka da se podigne. Situacijata kakva sto e za podiganje ukaz ima termin vo januari.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
Luge me interesira ako ja pocnes procedurata vo Sofija dali tamu treba da ja zavrsis ili moze da se pusti ukazot vo Bitola pa od tuka da se podigne. Situacijata kakva sto e za podiganje ukaz ima termin vo januari.
Strana 4553 od forumov,ili linkot najgore shto go imam postirano za procedura za podignuvanje i prefrlanje preku ambasada.
 
Член од
17 јуни 2019
Мислења
29
Поени од реакции
97
Dobar dan, treba mi cenovnik pasoša i lične karte u bugarskoj.
Hvala
 
Член од
19 мај 2020
Мислења
15
Поени од реакции
24
Дали некој зборувал телефонски со конзулатот во Битола деновиве? Два дена се јавувам, никој не крева телефон.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
Dobar dan, treba mi cenovnik pasoša i lične karte u bugarskoj.
Hvala
Автоматски споено мислење:

Дали некој зборувал телефонски со конзулатот во Битола деновиве? Два дена се јавувам, никој не крева телефон.
Конзулат Битола моб 075282724
 

Attachments

Член од
3 јули 2020
Мислења
4
Поени од реакции
6
Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба . При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат. - Ова ми е од 10 Јуни а предходно немав проверено 2 до 3 дена. Целата процедура ја правев преку конзулат Битола и од тој ден звонам за да ми потврдат дека државјанството ми е пристигнато кај нив за да отидам и си го подигнам и веке 3 недели по ред го добивам одговорт дека сеуште не ми е пристигнато да се јавам наредна недела. Овде читам дека членови си го подигнале и уште нареден ден, дали некој има слична ситуација да чека како мене или само моето е заглавено на граница :) Било каков совет или инфо ... некој :(
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба . При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат. - Ова ми е од 10 Јуни а предходно немав проверено 2 до 3 дена. Целата процедура ја правев преку конзулат Битола и од тој ден звонам за да ми потврдат дека државјанството ми е пристигнато кај нив за да отидам и си го подигнам и веке 3 недели по ред го добивам одговорт дека сеуште не ми е пристигнато да се јавам наредна недела. Овде читам дека членови си го подигнале и уште нареден ден, дали некој има слична ситуација да чека како мене или само моето е заглавено на граница :) Било каков совет или инфо ... некој :(
Vidi vaka drzavjanstvoto go prakaat po e mail i samo go printaat na obicen list hartija,znaci toa stignuva za nekolku sekundi po isprakajneto ne pominuva granici hahaha, znaci kaj tebe imaat napraveno greska znaci ne cekaj poveke i prati im mail vo ministerstvoto za pravosudie deka zaboravile da ti go ispratat
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom