Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2020
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво ме интересира сто треба да однесам во конзулат за да регистрирам адреса последен статус ми е - Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
649
Поени од реакции
275
Mazot i ,i zet i sega dobile,a decata cekaat od noemvri 2019.
Автоматски споено мислење:


@Půtîñöt следи и ти:

Ke ti treba proishod na koj ke pisuva za postojano prebivanje,go davaat so proishodot za za drzavjanstvo,ke treba da apliciras za viza d vo ambasada vo mk,prvo za 6 meseci pa posle ke ja prodolzis za postojano ,kolku ti vazi vizata tolku ke ti vazi i taa lk.

Dokumenti:
1. Dogovor za naem vo bg + deklaracii dve od sopstvenikot
2.potvrda od banka deka imas 1800 evra najmalku na smetka(davaat vo uni banka ili ckb)
3. Neosuduvan da glasi za bg d viza
4. Osiguruvanje za 180 dena da vazi cela godina Bez fransiza na 30000 evra osiguran
5. Proizhodot za postojano prebivavane
6. Formular za viza
7.dve sliki pasos format
Trosocite ti SE slednite: dogovorot za naem zavisi od posrednikot sto ke ti najde adresa od 150-250 so SE notar potvrdata od banka od 300-600 denari, neosuduvan 320 denari, osiguruvanjeto od 4000-4400 denari, 120 evra viza vo konzulatot I 150 denari uplatnica za meg.plakanje I + trosoci za posrednikot sto ke te slika za licnata karta za postojano vazi za (5) godini I + dva pati odenje do bugarija .
Автоматски споено мислење:

Ovaa lk vazi samo na teritorija na BG,i ne moze da se steknat prava vo druga drzava.Ima nekoi luge rabotat vo BG firmi vo Germanija so dogovor,no poveke nemoze taka ,isto kako na divo da si,golemi se kaznite.
Fala ti, najdobra si
 

Bigo

Гњаватор :)
Член од
13 декември 2019
Мислења
397
Поени од реакции
648
Mazot i ,i zet i sega dobile,a decata cekaat od noemvri 2019.
Автоматски споено мислење:


@Půtîñöt следи и ти:

Ke ti treba proishod na koj ke pisuva za postojano prebivanje,go davaat so proishodot za za drzavjanstvo,ke treba da apliciras za viza d vo ambasada vo mk,prvo za 6 meseci pa posle ke ja prodolzis za postojano ,kolku ti vazi vizata tolku ke ti vazi i taa lk.

Dokumenti:
1. Dogovor za naem vo bg + deklaracii dve od sopstvenikot
2.potvrda od banka deka imas 1800 evra najmalku na smetka(davaat vo uni banka ili ckb)
3. Neosuduvan da glasi za bg d viza
4. Osiguruvanje za 180 dena da vazi cela godina Bez fransiza na 30000 evra osiguran
5. Proizhodot za postojano prebivavane
6. Formular za viza
7.dve sliki pasos format
Trosocite ti SE slednite: dogovorot za naem zavisi od posrednikot sto ke ti najde adresa od 150-250 so SE notar potvrdata od banka od 300-600 denari, neosuduvan 320 denari, osiguruvanjeto od 4000-4400 denari, 120 evra viza vo konzulatot I 150 denari uplatnica za meg.plakanje I + trosoci za posrednikot sto ke te slika za licnata karta za postojano vazi za (5) godini I + dva pati odenje do bugarija .
Автоматски споено мислење:

Ovaa lk vazi samo na teritorija na BG,i ne moze da se steknat prava vo druga drzava.Ima nekoi luge rabotat vo BG firmi vo Germanija so dogovor,no poveke nemoze taka ,isto kako na divo da si,golemi se kaznite.
Dobro Paleeeee sakas srcev udar da dobijam ;) xixixid Go gledam @ Marijanti e na polozitelno od Noemvri 2019 so mene zaedno ,da ne bese ti da pojasnese ....Gjabe cel komsiluk I familija CE gi cestev ....si me spasila od trosok ;)
 
Член од
29 април 2020
Мислења
171
Поени од реакции
240
Dobro Paleeeee sakas srcev udar da dobijam ;) xixixid Go gledam @ Marijanti e na polozitelno od Noemvri 2019 so mene zaedno ,da ne bese ti da pojasnese ....Gjabe cel komsiluk I familija CE gi cestev ....si me spasila od trosok ;)
HHahahaha brat probaj moze nema da ti e za dzabe castofkata hahaha


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
24
Поени од реакции
4
Ти си на положително од ноември 2019? Преку какви документи ако може да споделиш кога си бил интервју
Mazot i ,i zet i sega dobile,a decata cekaat od noemvri 2019.
Автоматски споено мислење:


@Půtîñöt следи и ти:

Ke ti treba proishod na koj ke pisuva za postojano prebivanje,go davaat so proishodot za za drzavjanstvo,ke treba da apliciras za viza d vo ambasada vo mk,prvo za 6 meseci pa posle ke ja prodolzis za postojano ,kolku ti vazi vizata tolku ke ti vazi i taa lk.

Dokumenti:
1. Dogovor za naem vo bg + deklaracii dve od sopstvenikot
2.potvrda od banka deka imas 1800 evra najmalku na smetka(davaat vo uni banka ili ckb)
3. Neosuduvan da glasi za bg d viza
4. Osiguruvanje za 180 dena da vazi cela godina Bez fransiza na 30000 evra osiguran
5. Proizhodot za postojano prebivavane
6. Formular za viza
7.dve sliki pasos format
Trosocite ti SE slednite: dogovorot za naem zavisi od posrednikot sto ke ti najde adresa od 150-250 so SE notar potvrdata od banka od 300-600 denari, neosuduvan 320 denari, osiguruvanjeto od 4000-4400 denari, 120 evra viza vo konzulatot I 150 denari uplatnica za meg.plakanje I + trosoci za posrednikot sto ke te slika za licnata karta za postojano vazi za (5) godini I + dva pati odenje do bugarija .
Автоматски споено мислење:

Ovaa lk vazi samo na teritorija na BG,i ne moze da se steknat prava vo druga drzava.Ima nekoi luge rabotat vo BG firmi vo Germanija so dogovor,no poveke nemoze taka ,isto kako na divo da si,golemi se kaznite.
Dali moze da se prestojuva so nejze primer vo de ili ch?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
712
Поени од реакции
1.099

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.019
Поени од реакции
5.404
Здраво ме интересира сто треба да однесам во конзулат за да регистрирам адреса последен статус ми е - Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
Strana 4553 od forumov,ili vidi link najgore.
Автоматски споено мислење:

Дечкиии денес Голо Брдо слави,на @Armand му го потпишаа државјанството:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
Ајдеее јави се Арманд,хахахахахаха,и тебе да те избришеме од списокот!!!!!!
Decki ova ne e normalno,go nema @Armand od sabotata da se ukluci,bas sega koga treba da se raduva.......me zagrizuva da vi kazam iskreko.....hahahahhahaha...ajdee Armand javi se hahahhaha.......
 
Последно уредено:

Bigo

Гњаватор :)
Член од
13 декември 2019
Мислења
397
Поени од реакции
648
Strana 4553 od forumov,ili vidi link najgore.
Автоматски споено мислење:


Decki ova ne e normalno,go nema @Armand od sabotata da se ukluci,bas sega koga treba da se raduva.......me zagrizuva da vi kazam iskreko.....hahahahhahaha...ajdee Armand javi se hahahhaha.......
Axaxaxa Abe Armand znae ...cita ....ama se pravi vazen sega ....Armanddddd Javi se brat ......!!!! Moze nema struja momentalno :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom