Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јуни 2020
Мислења
21
Поени од реакции
48
A na dopolnitelna proverka bese le staven
Автоматски споено мислење:


Jas bev na intervju vo april 2018 so dokumenti od dedo me stavija na dopolnitelna lani od avgust nosiv dokumenti vo sofija i od avgust do sega nisto ne se promenilo pa me interesira dali si bil na dopolnitelna proverka
i jas sum na doplnitelna intervju 16 07 18 nekade dekevri 2018 me stavija na dopolnitelna so rok da odnesam dokumenti do 12 03 20 odnevov dok uste vo januari ama nemam nikakva promena na statusot uste
Автоматски споено мислење:

i jas sum na doplnitelna intervju 16 07 18 nekade dekevri 2019 me stavija na dopolnitelna so rok da odnesam dokumenti do 12 03 20 odnevov dok uste vo januari ama nemam nikakva promena na statusot uste
 
Последно уредено:
Член од
9 ноември 2018
Мислења
17
Поени од реакции
30
Другари! Денеска конечно влегов указ бр. 99.процедура почната во2016г. Со поврзани изводи од прадедо и потврда од здружение. Прва финална ноември 2018 г. На дополнителна ставен во февруари со рок на достава 30.04.2019.Однесени истите документи и потврда повторно по што бев вратен на финална средината на јуни 2019,крајот на јули на положително и денеска конечно указ. Сите да си дочекате! Иначе жена ми зема указ на 15.01.2020(имав објавено тогаш) без дополнително. Бевме на ист датум на интервју 21.11.2017 г. и имаше потекло по прадедо бугарско. Сугестија дали да барам да ми го пуштат гражданството преку амбасада или конзулат???Фала! Среќно на сите и трпение :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Указ 99!

_20200706_143636.JPG

Процедура почната март 2016
Интервју 30 11 2017
Изваден на дополнителна март 2019,однесенени повторно од прадедо документи и потврда.
Положително 01 08 2019
Денес указ конечно..
Да дочекате сите!
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Другари! Денеска конечно влегов указ бр. 99.процедура почната во2016г. Со поврзани изводи од прадедо и потврда од здружение. Прва финална ноември 2018 г. На дополнителна ставен во февруари со рок на достава 30.04.2019.Однесени истите документи и потврда повторно по што бев вратен на финална средината на јуни 2019,крајот на јули на положително и денеска конечно указ. Сите да си дочекате! Иначе жена ми зема указ на 15.01.2020(имав објавено тогаш) без дополнително. Бевме на ист датум на интервју 21.11.2017 г. и имаше потекло по прадедо бугарско. Сугестија дали да барам да ми го пуштат гражданството преку амбасада или конзулат???Фала! Среќно на сите и трпение :)
Preku konzulat pobrzo odi,cestitkii!!!!
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Zdravo decki sakam da prasam zosto ne se menuva uste tretiot status : Po prepiskata vi predstoi da bide izvrsen finalen eksperten pregled pred da bide razgledana od sovetot za graganstvo. Istiot statis mi stoi od dekemvri a trebase da se smeni od 2 -4 meseci najkasno inaku tatkomi i brat mi imaat veke pass fala odnapred
Се чека одприлика 3 до 6 месеци сега гледам има некои чекаат и повеќе, тоа е.
Juli 2018 intervju .. dekemvri 2019 finalna .. juli 2020 polozitelno .. preku roditel .. dali ima nekoja sansa da bidam odbien i za kolko vreme od prilika veke mozam da go zemampoz
Ако си имал забрана ЕУ или некој криминал може да те одбијат, сега на положително малку одбиваат, а за указ одприлика до 10 до 12 месеци се чека. Со среќа
prasvam za prijatel bese na intervju septemvri 2018 vo bitola.
prepiskata mu e so brojce od januar..6**/2019 se uste mu pisuva Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. na stranicata taka pisuva dali e normalno uste vaka ili na stranata gresno kazuva kade da proveram za najtocno ...kako e mozno tolku vreme da ne se smeni vo finalna....moze da ima nekoj problemi???
https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html на линков може да провериш за статусите. А за проверка до каде е процедурата, единствено на таа страница се проверува каде што пишуваш тоа молба број и пин, нема друго место, проверувај тамо и чекај промена на статус. Со среќа
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
31
Поени од реакции
18
Dali nekoj znae ovde od forumov
Cekam za bg pasos no
Sakam da zemam bg privremna licna karta
Kako mozam da ja izvadam i kolku cini otprilika
Dali mozam so nejze da patuvam i da prestojuvam podolgo vreme i dali mozam da rabotam vo de ili ch so nejze itn..koi se prednostite na ovaa privremena bg licna karta
????
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
78
Поени од реакции
55
Da stigni dok. od konzulat vo sofija okolu 2 meseci, posle toa mi rece po moj izbor mozam sofia Egn i slikanje mozi i konzulat samo e mn podolgo preku konzulat. Ako ima nekoj iskustvo kolku se ceka da stignat dok za adresata od konzulat vo bg neka spodeli
Jas go zedov ukazot od konzulat. I si najdov posrednik od Bitola mi gi zede dokumentite i vo Sofija mi izvade egn i mi gi vrati komplet pak bo Bitola spremni za slikanje za pasos i licna karta. Odkoga go zedov ukazot dodeka posrednikot da mi gi vrati dokumentite so egn pominaa tocno 3 meseci. Odkako mi gi vrati naredniot den otidov vo konzulatot vo Bitola bez zakazuvanje i se slikav za pasos i licna karta. Od togas ima 35 dena pominato i seuste go cekam pasosot i licnata karta da stignat vo konzulatot. Se cekalo 2 do 3 meseci.
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Dali nekoj znae ovde od forumov
Cekam za bg pasos
Sakam da zemam bg privremna licna karta
Kako mozam da ja izvadam i kolku cini otprilika
Dali mozam so nejze da patuvam i da prestojuvam podolgo vreme i dali mozam da rabotam vo de ili ch so nejze itn..koi se prednostite na ovaa privremena bg licna karta
????
И ја би сакал да знам за ова. @palekrstic имаш некое инфо? Иначе татко ми има БГ пасош преку основ на тоа сакав да аплицирам за долготрајна виза и разговарав на оваа тема со мојот посредник од бугарија, прашав дали ако извадам долготрајна виза врз основ на татко ми дали може да патувам по еу и да престојувам колку сакам, ми рече не. Таа е виза само за Бугарија. Сега незнам, не сум упатен дали привремена лична карта е исто како ова или посебно.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2015
Мислења
104
Поени од реакции
133
Ти си на положително од ноември 2019? Преку какви документи ако може да споделиш кога си бил интервју
intervju dekemvri 2016 pa dopolnitelna
Автоматски споено мислење:

intervju dekemvri 2016 pa dopolnitelna
so star dokument od dedo potvrda od bks
Автоматски споено мислење:

intervju dekemvri 2016 pa dopolnitelna
Автоматски споено мислење:


so star dokument od dedo potvrda od bks
intervju dekemvri 2016 pa dopolnitelna
Автоматски споено мислење:


so star dokument od dedo potvrda od bks
izvini 2017 dekemvri ukaz br 99
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Ти си на положително од ноември 2019? Преку какви документи ако може да споделиш кога си бил интервју
Da tocno e mazot mi i zetot bea intervju noemvri /dekemvri 2017 pa dopolnitelna, za kratko pak vrateni vo procedura finalna vo noemvri i polozitelno avgust sega cekat ukaz. Dodeka decata mi bea na intervju vo juni 2018 na polozitelno od noemvri 2019. So mazot mi zaedno ja pocnavme postapkata noemvri 2015 jas pasosot go imam od septemvri 2018
Mazot i ,i zet i sega dobile,a decata cekaat od noemvri 2019.
Автоматски споено мислење:

И ја би сакал да знам за ова. @palekrstic имаш некое инфо? Иначе татко ми има БГ пасош преку основ на тоа сакав да аплицирам за долготрајна виза и разговарав на оваа тема со мојот посредник од бугарија, прашав дали ако извадам долготрајна виза врз основ на татко ми дали може да патувам по еу и да престојувам колку сакам, ми рече не. Таа е виза само за Бугарија. Сега незнам, не сум упатен дали привремена лична карта е исто како ова или посебно.
@Půtîñöt следи и ти:

Ke ti treba proishod na koj ke pisuva za postojano prebivanje,go davaat so proishodot za za drzavjanstvo,ke treba da apliciras za viza d vo ambasada vo mk,prvo za 6 meseci pa posle ke ja prodolzis za postojano ,kolku ti vazi vizata tolku ke ti vazi i taa lk.

Dokumenti:
1. Dogovor za naem vo bg + deklaracii dve od sopstvenikot
2.potvrda od banka deka imas 1800 evra najmalku na smetka(davaat vo uni banka ili ckb)
3. Neosuduvan da glasi za bg d viza
4. Osiguruvanje za 180 dena da vazi cela godina Bez fransiza na 30000 evra osiguran
5. Proizhodot za postojano prebivavane
6. Formular za viza
7.dve sliki pasos format
Trosocite ti SE slednite: dogovorot za naem zavisi od posrednikot sto ke ti najde adresa od 150-250 so SE notar potvrdata od banka od 300-600 denari, neosuduvan 320 denari, osiguruvanjeto od 4000-4400 denari, 120 evra viza vo konzulatot I 150 denari uplatnica za meg.plakanje I + trosoci za posrednikot sto ke te slika za licnata karta za postojano vazi za (5) godini I + dva pati odenje do bugarija .
Автоматски споено мислење:

Ovaa lk vazi samo na teritorija na BG,i ne moze da se steknat prava vo druga drzava.Ima nekoi luge rabotat vo BG firmi vo Germanija so dogovor,no poveke nemoze taka ,isto kako na divo da si,golemi se kaznite.
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2020
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво ме интересира сто треба да однесам во конзулат за да регистрирам адреса последен статус ми е - Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Mazot i ,i zet i sega dobile,a decata cekaat od noemvri 2019.
Автоматски споено мислење:


@Půtîñöt следи и ти:

Ke ti treba proishod na koj ke pisuva za postojano prebivanje,go davaat so proishodot za za drzavjanstvo,ke treba da apliciras za viza d vo ambasada vo mk,prvo za 6 meseci pa posle ke ja prodolzis za postojano ,kolku ti vazi vizata tolku ke ti vazi i taa lk.

Dokumenti:
1. Dogovor za naem vo bg + deklaracii dve od sopstvenikot
2.potvrda od banka deka imas 1800 evra najmalku na smetka(davaat vo uni banka ili ckb)
3. Neosuduvan da glasi za bg d viza
4. Osiguruvanje za 180 dena da vazi cela godina Bez fransiza na 30000 evra osiguran
5. Proizhodot za postojano prebivavane
6. Formular za viza
7.dve sliki pasos format
Trosocite ti SE slednite: dogovorot za naem zavisi od posrednikot sto ke ti najde adresa od 150-250 so SE notar potvrdata od banka od 300-600 denari, neosuduvan 320 denari, osiguruvanjeto od 4000-4400 denari, 120 evra viza vo konzulatot I 150 denari uplatnica za meg.plakanje I + trosoci za posrednikot sto ke te slika za licnata karta za postojano vazi za (5) godini I + dva pati odenje do bugarija .
Автоматски споено мислење:

Ovaa lk vazi samo na teritorija na BG,i ne moze da se steknat prava vo druga drzava.Ima nekoi luge rabotat vo BG firmi vo Germanija so dogovor,no poveke nemoze taka ,isto kako na divo da si,golemi se kaznite.
Fala ti, najdobra si
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom