Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2020
Мислења
12
Поени од реакции
32
Ние што сме на положително од почетоко на август 2019, дали во скоро време да очекуваме указ или ке се бави уште месец дена? Пошто веќе историски испаднаа овие бугарски државијанства :D особено ние што сме со документи преку родител нај ја загазивме
за многу брзо ке го земеш, одат по редослед, мое мислење макс.. недела две

Sent from my AMN-LX9 using Tapatalk
 
Член од
9 ноември 2018
Мислења
17
Поени од реакции
30
Ukaz dali imat dobieno nekoj sto bil na dopolnitelna so rok do 30 april 2019 pa posle staven na polozitelno kraj na juli 2019????
 
Член од
16 април 2018
Мислења
69
Поени од реакции
76
Чисто како информација ако на некој му треба. Во однос на број на молба со укази се стигнати до молба бр. 4538/2018
Автоматски споено мислење:

Тоест број на преписка
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Чисто како информација ако на некој му треба. Во однос на број на молба со укази се стигнати до молба бр. 4538/2018
Автоматски споено мислење:

Тоест број на преписка
До преписка број 4594/2018 поточно,за преписки од 2018
За преписки од 2017 денеска се до преписка 11079/2017(но во минатите укази имаше и преписки со бр 13ххх/2017)овие се измешани зошто имаше на дополнителна од 2017 и сега одат по дата на Положително.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
16 април 2018
Мислења
69
Поени од реакции
76
До преписка број 4594/2018 поточно,за преписки од 2018
За преписки од 2017 денеска се до преписка 11079/2017(но во минатите укази имаше и преписки со бр 13ххх/2017)овие се измешани зошто имаше на дополнителна од 2017 и сега одат по дата на Положително.
Да можно е. Јас се водев по оние преку амбасада.
4540/2018 гледам уште на положително е, а 4538 има указ.
 
Член од
15 август 2019
Мислења
80
Поени од реакции
31
Ме буни тоа за ние што немаме двојно. Ако имам каде да ја преседам самоизолацијата дали ќе ме пуштат да влезам на граница? Ако има некој СО ИСКУСТВО ИЛИ ТОЧНА ИНФО НЕКА МИ ПИШЕ ВЕ МОЛАМ !
Znam od prijatel sto otide za bg, ama toj beshe so bg licna karta za postojano prebivavane , znachi bez bg drzhavjanstvo, i na taa adresa kojashto ja pishi na licnata karta , tamu treba da sedi i proveruvaat od mvr dali sedi doma. A za bez nikakov bg dokument, neznam dali primaat, najdobro da si prashash vo makedonskata ambasada vo bugarija, preku mail i tie najtocno ke te informiraat.
 
Член од
11 декември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
17
Sega mi si javija od ambasadata deka ukazot e kaj niv da idam da si go zemam.
Автоматски споено мислење:

ПРОЦЕДУРА ЗА ПОДИГНУВАЊЕ НА ДРЖАВЈАНСТВО ПРЕКУ АМБАСАДА

1.ДОКОЛКУ СТЕ ИМАЛЕ ИНТЕРВЈУ АМБАДАСА/КОНЗУЛАТ.
-КОГА ЌЕ ТИ БИДЕ ПОТПИШАНО ДРЖАВЈАНСТВОТО ,ДОКОЛКУ ВО МОЛБАТА ЗА ПОДНЕСУВАЊЕ НА ДОКУМЕНТИ ЗА ДРЖАВЈАНСТВО ИМАТЕ НАВЕДЕНО ДЕКА САКАТЕ ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ ПРЕКУ АМБАСАДА,ПРВИТЕ 2-3 ЧАСА ЌЕ СТОИ СТАТУСОТ СО ОПЦИЈА ЗА ЗАКАЖУВАЊЕ.ПОТОА ДОКОЛКУ НЕСАКАТЕ ДА ЗАКАЖЕТЕ ЗА ВО СОФИЈА,ПО АВТОМАТИЗАМ ЌЕ СЕ СМЕНИ ДЕКА Е ПРАТЕНО ВО АМБАСАДА И ДЕКА ТРЕБА ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ.
-СЕ ЈАВУВАТЕ ДАЛИ Е СТИГНАТО(ОБИЧНО ЗА ОДМА СТИГНУВА ДО 3 ДЕНА МАКС),И ОДИТЕ ВО АМБАСАДА,НОСИТЕ 2 СЛИКИ ПАСОШ ФОРМАТ,2 КОПИИ ОД ПАСОШ,ИЗВОД И ВЕНЧАНИЦА(ТИЕ ШТО СЕ ВЕНЧАНИ )СЕ ПЛАЌА 36 ЕВРА ЗА ДРЖАВЈАНСТВО(ПРВО ОДИТЕ ВО АМБАСАДА ДА ВИ ДАДАТ 2 ЛИВЧИЊА УПЛАТНИЦИ ЗА ВО УНИ БАНКА НАША,ЕДНАТА НА 26 ЕВРА ДРУГАТА НА 10 ЕВРА) + 15 ЕВРА ЗА ИЗВОД ЛЕГАЛИЗАЦИЈА (МОРА ДА Е ПРЕВЕДЕН)+15 ЕВРА ВЕНЧАНИЦА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА(ПРЕВЕДЕНА) ЗА ТИЕ ШТО СЕ ВЕНЧАНИ ЗА ВО ОПШТИНА.
-КОГА ЌЕ ВЕ ПРАШААТ ЗА АДРЕСА ,ТИЕ ШТО НЕМААТ ПРИВАТНА(НЕМА ПОТРЕБА ЗА ТАКВА),ЈА КАЖУВААТ ЛЕГЕ 6,ОПШТИНА СРЕДЕЦ.
АМБАСАДАТА ПРАЌА ПИСМО ДО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВОСУДИЕ,А ОД ТАМУ ТИЕ ДО ОПШТИНА СРЕДЕЦ.ПИСМОТО МОРА ПРВО ДА СТИГНЕ ЗА ПОТОА ДА МОЖЕТЕ ДА ИЗВАДИТЕ ЕГН,БЕЗ РАЗЛИКА ДАЛИ ПРЕКУ АМБАСАДА ИЛИ САМИ ЌЕ ПОДНЕСУВАТЕ ЗА АДРЕСА.ЗНАЧИ МОЖЕ И ДА СИ ГО ЗЕМЕТЕ ДРЖАВЈАНСТВОТО,А ПОТОА САМИ ДА ПОДНЕСЕТЕ ЗА АДРЕСА,НО САМО ПОГОЛЕМИ ТРОШОЦИ ЌЕ НАПРАВИТЕ,ЗОШТО КОГА ЌЕ ОДИТЕ ТАМУ ЌЕ ВИ КАЖАТ ДЕКА МОРА ДА СТИГНЕ ПИМОТО ,ПА ПОСЛЕ ДЕКА ЌЕ ВИ ЈА ДАДАТ АДРЕСАТА И ЌЕ МОЖЕТЕ ДА ПОДНЕСЕТЕ ЗА ЕГН.
-СЕ ЈВУВАТЕ НА БРОЈОТ ПОСЛЕ 1 МЕСЕЦ (МИНИМУМ)А НАЈКАСНО 2 МЕСЕЦИ-+35929872801 Општина Средец-адресна -ЗА ДА ПРАШАТЕ ДАЛИ Е СТИГНАТО ПИСМОТО ЗА ВАС.
-ОТКАКО ЌЕ ВИ ПОТВРДАТ,ИМАТЕ ОПЦИЈА ИЛИ ОД ТУКА ПРЕКУ ПОСРЕДНИК ДА ПОДНЕСЕТЕ ДА ВИ ГО ИЗРАБОТАТ МАТИЧНИОТ БРОЈ,ИЛИ КОГА ЌЕ ОДИТЕ ВО СОФИЈА ДА ПОЈДЕТЕ СО ПОСРЕДНИК И ЗА ОДРЕДЕН НАДОМЕСТ (ОКОЛУ 100 ЛЕВА),МОЖЕТЕ И ВИЕ САМИТЕ ДА СЕ ОБИДЕТЕ НА СЛУЖБЕНЦИТЕ ДА ИМ ДАДЕТЕ ,ДА ВИ ГО ИЗДАДАТ МАТИЧНИОТ БРОЈ ЕГН ВО ИСТИОТ
-ЌЕ ВИ ИЗДАТАТ УВЕРЕНИЕ ЗА АДРЕСА И ЕГН И ЌЕ СЕ УПАТИТЕ ВО МВР НА СЛИКАЊЕ.

2.ДОКОЛКУ СТЕ ИМАЛЕ ИНТЕРВЈУ СОФИЈА.

-НАЈПРВИН ДА СЕ НАПОМЕНЕ ДЕКА НАЈДОБРО ЗА ОНИЕ КОИ ДОПРВА ЌЕ ИМ ПОТПИШАТ,ВО МОМЕНТОВ НАЈДОБРО Е ПОДИГНУВАЊЕ ПРЕКУ АМБАСАДА,И НАЈДОБРО Е ДА НЕ ЗАКАЖУВААТ ТЕРМИНИ,ЗА ДА МОЖЕ ДА ИМ СЕ ПРАТИ ДА ГО ПОДИГНАТ ТУКА.
-СЕ ПРАЌА ЕМАИЛ НА L_Stoyanova@justice.government.bg (со долна црта е мејлот),СЕ ПИШУВА ВО МЕЈЛОТ ВО КОЈ УКАЗ БРОЈ Е ВКЛУЧЕНА ВАШАТА ПРЕПИСКА ,МОЖЕТЕ И СКРИНШОТ ОД СТАТУСОТ ВАШ,ВАШЕ ИМЕ ПРЕЗИМЕ БРОЈ НА ПРЕПИСКА ,СКЕН ОД ПАСОШ ОБАВЕЗНО.
-ИМ ПИШУВАТЕ ДЕКА ПОРАДИ СОСТОЈБАТА СО КОВИД ,НЕМА ДА БИДЕТЕ ВО МОЖНОСТ ДА ГО ЗЕМЕТЕ ДРЖАВЈАНСТВОТО ОД СОФИЈА,И НАВЕДУВАТЕ ВО КОЈА АМБАСАДА (ПОСОЛСКА) ИЛИ КОНЗУЛАТ(КОНСУЛСКА СЛУЖБА)САКАТЕ ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ.ЗА ТИЕ ШТО ИМААТ ПОСТОЈАН ПРЕСТОЈ ВО ДРУГИ ДРЖАВИ МОЖЕТЕ И ОД ТАМУ ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ САМО НАВЕДЕТЕ ВО КОЈ ГРАД Е СЛУЖБАТА ОД ТАМУ ДА ГО ЗЕМЕТЕ.
ОСТАНАТОТО Е ИСТО КАКО ПОГОРЕ.
Pale koga mi se javija od ambasadata za podiganje na ukazot mi rekoa 3 slikicki kopija od pasos 25e vo unibanka i 10e se plakalo kaj niv i adresa. Nisto ne mi rekoa za izvod ili vencanica
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo

Na intervju 04.06.2019 dosega eve 13 meseci uste stoi na istoto vo procedura na zadolzitelno soglasuvajne dali moze nekoj da mi objasni kolku vreme se ceka za site posebno i kolku fazi treba da se promenat za konecno da se dobie pasos.Dali nekoj znae otprilika uste kolku vreme bi cekal za da dobijam oficijalno bugarsko drzavjanstvo.Vi blagodaram
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Zdravo

Na intervju 04.06.2019 dosega eve 13 meseci uste stoi na istoto vo procedura na zadolzitelno soglasuvajne dali moze nekoj da mi objasni kolku vreme se ceka za site posebno i kolku fazi treba da se promenat za konecno da se dobie pasos.Dali nekoj znae otprilika uste kolku vreme bi cekal za da dobijam oficijalno bugarsko drzavjanstvo.Vi blagodaram
Za 3 godini ke go imas vo raka.
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
Zdravo

Na intervju 04.06.2019 dosega eve 13 meseci uste stoi na istoto vo procedura na zadolzitelno soglasuvajne dali moze nekoj da mi objasni kolku vreme se ceka za site posebno i kolku fazi treba da se promenat za konecno da se dobie pasos.Dali nekoj znae otprilika uste kolku vreme bi cekal za da dobijam oficijalno bugarsko drzavjanstvo.Vi blagodaram
Uste 5 6 meseci zadolzitelna
3 do 4 finalna
1 godina za potpis ako e se vo red
Za 24 meseci mozi da dobies potpis
Pa dur gi zemis ukazo dur se slikas
3 godini najmalce od denes
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom