Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 јануари 2019
Мислења
352
Поени од реакции
495
Fala na informacija. A dali vazat zatoa sto imam intervju vo Sofija? Koga se javiv vo ambasada mi rekoa prevodite/legalizacijata tuka moze da gi napravat samo tie sto odat preku ambasada. Site drugi sto se preku Sofija, mora vo Bugarija. I bas me zbunija.
Автоматски споено мислење:


Super. Fala na informacija.
Mislam deka ako ti e zakazanoto intervju vo Sofija propusteno, a veke gi imas prevedeni i legalizirani dokumentite vo Sofija,a vo meguvreme zakazeno intervju vo Skopje togas dokumentite prevedeni i legalizirani od Sofija vazat i vo ambasada sekoja varijanta poinaku ne se priznava mora prevod od ovlasten preveduvac od ambasada
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
103
Поени од реакции
98
Тие што ги преведуваат ги носат на нотар.
Ok, a dali legalizacija = zaverka na notar? Malce sum zbuneta vo vrska so sto e ova legalizacija, dali e nesto dopolnitelno ili vo bugarija zaverkata od notar ja vikaat legalizacija.
Isto taka, da ne imate nekoj vo Sofia ja mi preporacate za prevod?
Jas tuka vo MK gi prevedov, no ako nesto e sporno vo vrska so toa dali ke mi gi uvazat vo ministerstvoto mislam podobro tamu uste ednas da gi prevedam, bidejki sega gi otvoria granicite i mozam da odam.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Ok, a dali legalizacija = zaverka na notar? Malce sum zbuneta vo vrska so sto e ova legalizacija, dali e nesto dopolnitelno ili vo bugarija zaverkata od notar ja vikaat legalizacija.
Isto taka, da ne imate nekoj vo Sofia ja mi preporacate za prevod?
Jas tuka vo MK gi prevedov, no ako nesto e sporno vo vrska so toa dali ke mi gi uvazat vo ministerstvoto mislam podobro tamu uste ednas da gi prevedam, bidejki sega gi otvoria granicite i mozam da odam.
Легализирај си ги во амбасада и прати ги по пошта во Софија(еве Пале напиша за Брзапратка) и не бери гајле.Тоа е исто.Зошто инаку би нуделе таква услуга(легализација) од амбасада ако нема да ги признаваат во бугарска институција.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Ok, a dali legalizacija = zaverka na notar? Malce sum zbuneta vo vrska so sto e ova legalizacija, dali e nesto dopolnitelno ili vo bugarija zaverkata od notar ja vikaat legalizacija.
Isto taka, da ne imate nekoj vo Sofia ja mi preporacate za prevod?
Jas tuka vo MK gi prevedov, no ako nesto e sporno vo vrska so toa dali ke mi gi uvazat vo ministerstvoto mislam podobro tamu uste ednas da gi prevedam, bidejki sega gi otvoria granicite i mozam da odam.
Ti izgleda imas otpojke pari, poslusaj ednas ako si gi prevela od ovlasten preveduvac od ambasada gi legaliziras vo ambasada i e priznaeno vo Bugarija toa bez gajle,a ako gi prevedis vo Bugarija vrsis notarizacija na bugarski notar.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
103
Поени од реакции
98
Ti izgleda imas otpojke pari, poslusaj ednas ako si gi prevela od ovlasten preveduvac od ambasada gi legaliziras vo ambasada i e priznaeno vo Bugarija toa bez gajle,a ako gi prevedis vo Bugarija vrsis notarizacija na bugarski notar.
Hmmm ok... znaci ne znam veke na sto da veram, od ambasada vikaat deka dokumenti od tuka ne bile validni tamu, a eve vie od forumot vikate deka se validni. :( Znaci ovoj celiot proces za bugarsko drzavjanstvo izgleda e stvarno lotarija. Na nekoj mu uvazuvaat eden vid na dokumenti, na drug ne :place:
 

m.g

Член од
23 март 2020
Мислења
12
Поени од реакции
16
Decki site so ste preku roditel prasajte dali roditelot se vodi vo bugarija kako mazen/zenet ili so deca.Kaj mene od vcera se barat dopolnitelni dokumenti zato so koga tatkomi go zemal pasosot ne se vodi vo opstinata ili neznam kade deka imal deca i sega mora da odi da kazi deka postojam zivote imas li dusa!?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Decki site so ste preku roditel prasajte dali roditelot se vodi vo bugarija kako mazen/zenet ili so deca.Kaj mene od vcera se barat dopolnitelni dokumenti zato so koga tatkomi go zemal pasosot ne se vodi vo opstinata ili neznam kade deka imal deca i sega mora da odi da kazi deka postojam zivote imas li dusa!?
Нека ги наведе сите деца во општината и одма нека извади Удостоверение за
сродствени врски и однесете го во правосудие во Софија.
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.266
Поени од реакции
3.097
1592939471241.png
После долго чекање конечно и јас, да се пофалам.
Интервју во Битола, во конзулат, ноември, 2017 година, после тоа положително во јуни 2019, денес несакајки проверив и беше потшишан указ.
Кога резервирав пишуваше дека указот бил потпишан на 10.06.2020 година.
Слободни термини за подигање тек дури крај на ноември месец 2020 година.

Документи: свидетелство од дедо, поврзано со изводи.
 
Последно уредено:

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Прегледај го приврзокот 256448
После долго чекање конечно и јас, да се пофалам.
Интервју во Битола, во конзулат, ноември, 2018 година, после тоа положително во јуни 2019, денес несакајки проверив и беше потшишан указ.
Кога резервирав пишуваше дека указот бил потпишан на 10.06.2020 година.
Слободни термини за подигање тек дури крај на ноември месец 2020 година.

Документи: свидетелство од дедо, поврзано со изводи.
Крај на ноември? Едно крати, друго должи. Ццц...

Иначе, честитки.

Патем, може во амбасада Скопје или конзулат Битола да се подигне ова? Искуства? Читам наназад дека имате такви можности. Со Указ земен од тука, правец Софија може да се продолжи?

Јас сеуште не сум до Указ дојден, нo добро е да се знае.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.740
Поени од реакции
2.812
Прегледај го приврзокот 256448
После долго чекање конечно и јас, да се пофалам.
Интервју во Битола, во конзулат, ноември, 2018 година, после тоа положително во јуни 2019, денес несакајки проверив и беше потшишан указ.
Да не ти било интервјуто ноември 2017та?
 
Член од
20 јуни 2020
Мислења
12
Поени од реакции
61
A imas li broj od ovlasten preveduvac i ako moze da mi go pises? I dali se ovlasteni preveduvaci tie sto se karshi ambasada ili ne? Jas bev da baram brojce na oglasna tabla, ama ne se snajdov bas. Kolki cini/za kolku dena se preveduva (dali vazi sto imam intervju vo Sofija)? Pozdrav
078268245 Kamelija, ovlasten preveduvac
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.539
Указ 86/2020 има дечки,проверувајте си,со среќа!!!!
3508/2018 преписка амбасада......како пример...
Автоматски споено мислење:

*****Апдејт Список на Положително 24.06.2020******


Положително од Мај

15.05.2019 @daov.goran

Положително од Јули


01.07.2019 @AnonymousAS
xx.07.2019 @ki@ki
05.07.2019 @RojalBND
05.07.2019 @jejans
07.07.2019 @Fenia-УКАЗ 86/2020
15.07.2019 @goran_giggs --УКАЗ 88/2020
18.07.2019 @Vinz
24.07.2019- @BG13
24.07.2019- @TeoWalker
26.07.2019 @Kasper78Положително од Август
01.08.2019 @nebojsha985
01.08.2019 @ilirko18
01.08.2019 @stuttgard
01.08.2019 @mihail2804
01.08.2019 @Kate@
01.08.2019 @Ebpata
хх.08.2019 @dtecha -финална од 06.2019
05.08.2019 @KIRSON
05.08.2019 @Armand
06.08.2019 @theboy
10.08.2019 @Deki84
12.08.2019 @dvladev

Положително од Септември
19.09.2019 @Redmi
27.09.2019 @igordespo


Положително од Октомври
01.10.2019- @Tina Gjo (за Влатко)
03.10.2019- @VlatkoN1
08.10.2019- @RIDA
11.10.2019- @Dimce12345
25.10.2019 @bavarec89
28.10.2019 @Oktavijan

Положително од Ноември
01.11.2019 @Bobedimean
06.11.2019 @ns2094
07.11.2019- @@Maki15
13.11.2019 @Zanaetcija
17.11.2019 @macedonmk
25.11.2019 @Bigo
27.11.2019- @Kapetanot
28.11.2019- @Milicajo
29.11.2019 @Nexon
30.11.2019- @marijantiДЕКЕМВРИ
20.12.2019- @Banne
30.12.2019- @Zlatkoim
30.12.2019- @Fill
30.12.2019- @angieee21

ЈАНУАРИ 2020

14.01.2020 - @RRR123-финална 15.08.2019
14.01.2020- @bolowr4r4 -финална 19.08.2019
14.01.2020- @Nikispec
14.01.2020 @azderce -финална 20.08.2019
21.01.2020- @Majbejker 15.08.2019- финална
21.01.2020- @Smooth21- 22.08.2019-финална-потврда
30.01.2020 - @Aleksandar92 -23.08.2019-финална
30.01.2020- @gjoko10 -19.09.2019-финална
30.01.2020- @Riri25 - Xx. 09.2019-финална-родител-интСОФ

ФЕБРУАРИ 2020
04.02.2020- @Meh -28.08.2019-финална-братучед и потврда
04.02.2020- @AAGV -24.08.2019-финална- братучед и потврда
04.02.2020- @Iv*
10.02.2020- @Půtîñöt -05.11.2019-финална
12.02.2020- @JuveCr7
12.02.2020- @Bojana9033-крај на август 2019 на финална
12.02.2020- @Наќо Скопски -3 преписки
25.02.2020- @Lela996 -15.09.2019-финална
25.02.2020- @RoWiGeN -01.09.2019 -финална
25.02.2020- @Tlo88 -04.09.2019-финална
25.02.2020- @Imperatrica -11.2019-финална
27.02.2020- @Benithe1 - 01.11.2019-финалнаМАРТ 2020
10.03.2020 -Сестра НА @FAHRER - 09.12.2019 -финална
12.03.2020- @Barca1990-24.01.2020-финална
13.03.2020-СОПРУГ НА @Ohridmaca1-финална од 09.12.2019 -со потврда
13.03.2020--@Ohridmaca1 -финална-23.01.2020 -потврда

МАЈ 2020
04.05.2020- @sdamovski -10.01.2020 -финална
04.05.2020- @Dybala-23.01.2020-финална
04.05.2020 - @nikolaohrid-10.02.2020-финална
04.05.2020- @ploumari-13.02.2020-финална
12.05.2020- @Dejan1977 - 19.02.2020 -финална
12.05.2020- @Iceman_mk -20.02.2020-финална
15.05.2020- @Donia 10.02.2020-финална
15.05.2020- @Lucyyy -19.02.2020 -финална
15.05.2020- Сестра на @MargeSimpson -13.02.2020-финална
22.05.2020- @LePAk -27.02.2020-Финална- инт СОФ -поврда и сведителство од дедо

ЈУНИ 2020
01.06.2020- @Anagals
10.06.2020- @CyberTm -10.03.2020-финална
11.06.2020- @Џондер -11.03.2020-финална
16.06.2020- @Mood -01.03.2020-финална
16.06.2020- @nicobombata -24.03.2020-финална
16.06.2020- @vojkan88 -24.03.2020-финална
17.06.2020- @lechach123
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2014
Мислења
24
Поени од реакции
36
Укажааз!!!!
Интервју 12.03.2018 во Софија, положително 07.07.2019. Документи - воена книшка од пара дедо без дополнителни документи и без потврда.
Благодарам на сите на форумот а посебно на Пале
Со среќа на сите што чекаат
 

Attachments

Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom