Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Se nadevam deka nie od februari ke sme ovaa nedela !!!!!
Логиката би била таа. Се надевам следниве две недели ќе го почнат и март.

Според извештајот за првите три месеца, по просек 981 лице добиваат државјанство, месечно:

Screenshot_20200615_195316.jpg

Претходниот тримесечен период повторно имаше околу 3000, што значи дека тука некаде се движи бројката на луѓе што добиваат државјанства - по 1000 месечно (горе-доле).

Во еден указ има различен број на преписки - од 10 до накај 150, па не може баш по нив да се оди.

Вториот три-месечен период завршува на крај на јуни.

Е сега, уште некој да изброи колку досега во април/мај/јуни имало дадени државјанства според укази, ќе знаеме до кај сме. :)
 
Последно уредено:
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
Честитки!

Одиме полека накај март датуми на интервјуа. Очекувам истите до крај на јуни да почнат.

Март/април и се надевам мај, ќе заврши до август годинава.
Tie preku roditel cekaat uste , sto bile nekade od avgust 2017ta na intervju
 
Член од
12 ноември 2018
Мислења
40
Поени од реакции
66
Zdr,na koj nacin moze da se proveri dali gi imate odneseno site dokumenti vo Ministerstvo za pravda?
Dali ako se otide vo Sofija moze na salper da se dobie informacija?
Ne sum siguren dali posrednikot gi ima odneseno?
Jas isto taka imav somnez deka ne se odneseni dokumentite od strana na posrednikot i vo noemvri minatata godina bev i proveriv vo minosterstvoto. Ako ne si siguren odi vo ministerstvoto kazi mu za so si i mislam ke zavrsis rabota osven ako ima problen nesto so koronava
 
Член од
8 март 2020
Мислења
14
Поени од реакции
50
Navodno tie sto bile staveni na dopolnitelna gi razgleduvale na krajot na sekoi tri meseci, odnosno na kraj na mart, juni, septemvri i dekemvri, ama po se izgleda deka nema vrska muabetot. Jas imam odneseno potvrda od zdruzenie vo dekemvri i do sega nema nikakva promena, ne ocekuvam deka ke ima promena barem ne do septemvri.
Kaj del od onie koi imale rok za dostava na dokumenti do fevruari i mart 2020, i na dostaveni dokumenti veke bile odbieni. Ova mi e provereno, prijatel moj e vaka dobien. Predpostavka e deka ako ne si veke odbien ke odis na polozitelno, ama po moe nekade dekemvri 2020/januari 2021.

E sega slusnav i drugi muabeti denes. Slusnav deka zakonski procedurata trebalo da se zavrsi za 6 meseci. Lugeto angazirale advokati da pustat prigovori za vremeto za cekanje i kaj tie se obrabotuvale prioritetno i za rok od meseci dobivale odgovor, najcesto potpisan ukaz.
Nekoj ima slusnato nesto za ova?
На форумот гледам дека сме неколкумина што сме заглавени (предпоставувам заборавени) на дополнителна околу една година . Некој ако дознае за начин за да ја подтурнеме работата, дали со адвокат, дали со праќање мејл на соодветна адреса... нека сподели.
Инаку јас и сопругот сме на дополнителна од април лани. Дополнително доставени документи веднаш пред рокот. Интервјуата ни беа на 11.01.2018г. Се изначекавме... До кога?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
На форумот гледам дека сме неколкумина што сме заглавени (предпоставувам заборавени) на дополнителна околу една година . Некој ако дознае за начин за да ја подтурнеме работата, дали со адвокат, дали со праќање мејл на соодветна адреса... нека сподели.
Инаку јас и сопругот сме на дополнителна од април лани. Дополнително доставени документи веднаш пред рокот. Интервјуата ни беа на 11.01.2018г. Се изначекавме... До кога?
Za zal mozis samo da cekas,nas od 2016 site ne stavija na dopolnitelna i jas cekav 14 meseci na dopolnitelna,nekoi pomalce nekoi i poveke,ke si cekate se e toa zakonski,najloso e koga ke si na dopolnitelna mozat da te drzat kolku sakaat za zal.
 
Член од
1 април 2020
Мислења
40
Поени од реакции
39
zdaravo drugari.. mene mi pobaraja dukumenti i od dedomi i od tatkomi ,posto imalo nov zakon od brat cicko ne mozelo poveke ..dali e vistina :)
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
UkAAAAAAAAAAAAZ! Polozitelno od juni 2019 nekade(ne proveruvav cel mesec togas) Dokumenti od Pradedo, Bez dopolnitelna.
I vaka da pojasnam: za tie sto se vo neizvesnost(kako jas sto bev) a ne odnele dokumenti: NE BEV NA DOPOLNITELNA I NE GI ODNESOV ORGINALITE VO PRAVDA(ne mi bea dostapni).
Samo so udostoverenie od DABC koe e dobieno so voena kniska od pradedo.
Bev vo neizvesnost cela godina, mislejki deka ako ne sum odnel orginal ke me odbie Jotova..
Za site so Krvna Linija sto zele od DABC(pradedo,dedo) a ne odnele orginali vo pravda: NE GUBETE NADEZ!!!!!
Neznaete kakov kamen padna od srcevo!
SITE DA DOCEKATE I NE GUBETE NADEZ! <3
Со здравје да си го користиш, и среќа да те прати цел живот.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
*****Апдејт Список на Положително 16.06.2020******


Положително од Мај

15.05.2019 @daov.goran

Положително од Јуни

xx.06.2019 @aace.aleks1993 -УКАЗ 74/2020
12.06.2019 @zapce M
15.06.2019 @josifcaki
26.06.2019 @trajkoff82Положително од Јули

01.07.2019 @AnonymousAS
05.07.2019 @RojalBND
05.07.2019 @jejans
07.07.2019 @Fenia
18.07.2019 @Vinz
24.07.2019- @BG13
24.07.2019- @TeoWalker
26.07.2019 @Kasper78Положително од Август
01.08.2019 @nebojsha985
01.08.2019 @ilirko18
01.08.2019 @stuttgard
01.08.2019 @mihail2804
01.08.2019 @Kate@
хх.08.2019 @dtecha -финална од 06.2019
05.08.2019 @KIRSON
05.08.2019 @Armand
06.08.2019 @theboy
10.08.2019 @Deki84
12.08.2019 @dvladev

Положително од Септември
19.09.2019 @Redmi
27.09.2019 @igordespo


Положително од Октомври
01.10.2019- @Tina Gjo (за Влатко)
03.10.2019- @VlatkoN1
08.10.2019- @RIDA
11.10.2019- @Dimce12345
25.10.2019 @bavarec89
28.10.2019 @Oktavijan

Положително од Ноември
01.11.2019 @Bobedimean
07.11.2019- @@Maki15
13.11.2019 @Zanaetcija
17.11.2019 @macedonmk
25.11.2019 @Bigo
27.11.2019- @Kapetanot
28.11.2019- @Milicajo
29.11.2019 @Nexon
30.11.2019- @marijantiДЕКЕМВРИ
20.12.2019- @Banne
30.12.2019- @Zlatkoim
30.12.2019- @Fill
30.12.2019- @angieee21

ЈАНУАРИ 2020

14.01.2020 - @RRR123-финална 15.08.2019
14.01.2020- @bolowr4r4 -финална 19.08.2019
14.01.2020- @Nikispec
14.01.2020 @azderce -финална 20.08.2019
21.01.2020- @Majbejker 15.08.2019- финална
21.01.2020- @Smooth21- 22.08.2019-финална-потврда
30.01.2020 - @Aleksandar92 -23.08.2019-финална
30.01.2020- @gjoko10 -19.09.2019-финална
30.01.2020- @Riri25 - Xx. 09.2019-финална-родител-интСОФ

ФЕБРУАРИ 2020
04.02.2020- @Meh -28.08.2019-финална-братучед и потврда
04.02.2020- @AAGV -24.08.2019-финална- братучед и потврда
04.02.2020- @Iv*
10.02.2020- @Půtîñöt -05.11.2019-финална
12.02.2020- @JuveCr7
12.02.2020- @Bojana9033-крај на август 2019 на финална
12.02.2020- @Наќо Скопски -3 преписки
25.02.2020- @Lela996 -15.09.2019-финална
25.02.2020- @RoWiGeN -01.09.2019 -финална
25.02.2020- @Tlo88 -04.09.2019-финална
25.02.2020- @Imperatrica -11.2019-финална
27.02.2020- @Benithe1 - 01.11.2019-финалнаМАРТ 2020
10.03.2020 -Сестра НА @FAHRER - 09.12.2019 -финална
12.03.2020- @Barca1990-24.01.2020-финална
13.03.2020-СОПРУГ НА @Ohridmaca1-финална од 09.12.2019 -со потврда
13.03.2020--@Ohridmaca1 -финална-23.01.2020 -потврда

МАЈ 2020
04.05.2020- @sdamovski -10.01.2020 -финална
04.05.2020- @Dybala-23.01.2020-финална
04.05.2020 - @nikolaohrid-10.02.2020-финална
04.05.2020- @ploumari-13.02.2020-финална
12.05.2020- @Dejan1977 - 19.02.2020 -финална
12.05.2020- @Iceman_mk -20.02.2020-финална
15.05.2020- @Donia 10.02.2020-финална
15.05.2020- @Lucyyy -19.02.2020 -финална
15.05.2020- Сестра на @MargeSimpson -13.02.2020-финална
22.05.2020- @LePAk -27.02.2020-Финална- инт СОФ -поврда и сведителство од дедо

ЈУНИ 2020
01.06.2020- @Anagals
10.06.2020- @CyberTm -10.03.2020-финална
11.06.2020- @Џондер -11.03.2020-финална
16.06.2020- @Mood -01.03.2020-финална
16.06.2020- @nicobombata -24.03.2020-финална
16.06.2020- @vojkan88 -24.03.2020-финална
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom