Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2019
Мислења
15
Поени од реакции
21
Според АМСМ:
ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата.
 
Член од
7 март 2015
Мислења
8
Поени од реакции
6
Kjerka mi bese 17.01 vo 10i 45 i se smeni vo petokot.preku roditel e
Автоматски споено мислење:


Nie vo 11:30 imavme intervju ama uste na zadolzitelno. Ke se smeni
Kjerka mi bese 17.01 vo 10i 45 i se smeni vo petokot.preku roditel e
Автоматски споено мислење:


Preku posrednik od Kumanovo li odevte ?
Nie intervju pravevme vo 11:30. Posrednikot ni e od sv. Nikole prijatel e na brat mi.
 
Член од
7 февруари 2020
Мислења
6
Поени од реакции
23
Zdravo na site, nova sum na forumot, imtervju imav 31.10 2018, zadolzitelna bev edna godina I dva meseca, promena vo finalna mi se smeni 07 02.2020, inaku preku roditel, Dali kaj nekoj ima promeni od finalna vo polozitelno. Pozdrav
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Drustvo treba da napravam kopija I zaverka verno na original, na vencanica za koja vekje imam prevod na bg I e zaverena, nekoj spomna deka toa se pravelo nekade kaj bugarska ambasada ili vo nea? pa dali nekoj ima povekje info, kade tocno ili telefon?
Fala odnapred.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Последно уредено:

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.995
Поени од реакции
3.664
Ми се чини или веќе исто се чека на задолжителна кај тие што се преку родител како тие што се преку происход? Порано кај тие со родител апла подолго се чекаше но во последно време ми делува дека прилично се израмнија (во периодот октомври-ноември знам само месец дена каснеа тие преку родител зад останатите), но еве горе преку родител само година и 2 месеца биле на задолжителна, а од 17.01.2019 преку родител исто промена добиле, практично во исто време со тие што се преку происход (како @barselona123 што беше на 14.01.2019 и што доби промена пред недела дена).

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Jas utre sum na Intervju vo Sofija no nisto go propustam terminot poradi toa sto ne rabotat. Posrednikot mi rece na 13 Juli pocnuvale.
Dali nekoj znae kade e podobro da zakazam za sleden termin Sofija pak ili Bitola?
Со оглед на тоа дека за во Софија се закажува тек фебруари 2021,подобро и многу побрзо ти е во Битола.Термини имаш одма за интервју, а преписката најкасно за 1,5м ќе ти биде во систем а може и порано.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.957
Ми се чини или веќе исто се чека на задолжителна кај тие што се преку родител како тие што се преку происход? Порано кај тие со родител апла подолго се чекаше но во последно време ми делува дека прилично се израмнија (во периодот октомври-ноември знам само месец дена каснеа тие преку родител зад останатите), но еве горе преку родител само година и 2 месеца биле на задолжителна, а од 17.01.2019 преку родител исто промена добиле, практично во исто време со тие што се преку происход (како @barselona123 што беше на 14.01.2019 и што доби промена пред недела дена).

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Da vo pravo si ali mislam deka statusot vo sovetot e veke pominat a samo pokasno ne objavuvaat moe mislenje posto jas preku predok cekav 16 i 14 dena za vo finalna ... A isto cekaaa i tie preku roditel
 
Член од
6 март 2018
Мислења
150
Поени од реакции
141
Eve da spodelam info za vlez vo bg i vrakanje vo mk
Na izlez se potpisuva izjava deka odis na sopstven rizik.
Na bugarska strana nema ogranicuvanja.
Pri vlez vo mk ako prilozis pcr test ne postar od 72 casa koj kosta 4000den odis pravo vo domasna izolacija a bez nego vo drzaven karantin.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
Ми се чини или веќе исто се чека на задолжителна кај тие што се преку родител како тие што се преку происход? Порано кај тие со родител апла подолго се чекаше но во последно време ми делува дека прилично се израмнија (во периодот октомври-ноември знам само месец дена каснеа тие преку родител зад останатите), но еве горе преку родител само година и 2 месеца биле на задолжителна, а од 17.01.2019 преку родител исто промена добиле, практично во исто време со тие што се преку происход (како @barselona123 што беше на 14.01.2019 и што доби промена пред недела дена).

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Da taka e zaedno odat ..ama 16 ipol meseci cekaa tie od januari .2019.
 
Член од
15 октомври 2015
Мислења
82
Поени од реакции
50
Здраво
Дали некој знае која е постапката за дете 14 год. со двајца родители бг државјани, и кои документи се потребни , барав по законот ама неможам да најдам, дали оди со Молба за в'зстановјаване на б'лгарско гражданство
 
Член од
19 јуни 2006
Мислења
12
Поени од реакции
1
Здраво форумџии имам едно прашање кој може да ме упати како да го решам проблемот се работи за следното... : имам извадено изводи мој, извод од татко, умреница од дедо по татко и умреница од прабаба по дедоми родена 1912 година..... во изводите и во умрениците во презимето има една буква различна еднаш е пишана СТЕФАНОСКА а на друг документ СТЕВАНОСКА и кога бев во конзулатот во битола му кажав за ситуацијата и тие ми рекоја дека според тоа ќе бидам одбијан во ДАБЧ доколку не однесам документ од матично каде што ќе пишува дека станува збор за истото лице, во матичното кога појдов и кога му ја објаснив ситуацијата никој од надлежните не излезе во пресрет да заврши работа, бидејќи неможеле тоа да го направат па барам совет од вас доколку некој се нашол во слична ситуација како мојата ...
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Здраво форумџии имам едно прашање кој може да ме упати како да го решам проблемот се работи за следното... : имам извадено изводи мој, извод од татко, умреница од дедо по татко и умреница од прабаба по дедоми родена 1912 година..... во изводите и во умрениците во презимето има една буква различна еднаш е пишана СТЕФАНОСКА а на друг документ СТЕВАНОСКА и кога бев во конзулатот во битола му кажав за ситуацијата и тие ми рекоја дека според тоа ќе бидам одбијан во ДАБЧ доколку не однесам документ од матично каде што ќе пишува дека станува збор за истото лице, во матичното кога појдов и кога му ја објаснив ситуацијата никој од надлежните не излезе во пресрет да заврши работа, бидејќи неможеле тоа да го направат па барам совет од вас доколку некој се нашол во слична ситуација како мојата ...
Zaverka na notar ti treba od dvajca svedoci deka stanuva zbor za istoto lice.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom