Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 ноември 2019
Мислења
290
Поени од реакции
310
Balkanska drzava, sto ocekuvas.
Ja proishod cekav godina ipol, ukaz se nadevam deka do 2025ta ke dobijam. (Mozebi)
 
Член од
6 март 2018
Мислења
150
Поени од реакции
141
Edno prasanje do poupatenite terminot za podiganje ukaz izgleda ke go propustam , prasanjeto mi e dali vo kozulat ke mozam da go podignam samo ukazot a posle da ja brkam rabotata Sofia za egn adresa i slikanje
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.533
Edno prasanje do poupatenite terminot za podiganje ukaz izgleda ke go propustam , prasanjeto mi e dali vo kozulat ke mozam da go podignam samo ukazot a posle da ja brkam rabotata Sofia za egn adresa i slikanje
I da kazes deka sam/a ke odis da podneses za adresa,vo opshtina vo Bugarija kadeshto ke ja zemes adresata, ke go cekaat pismoto da stigne od ambasada ili konzulat.Od Bitola postata odi pobrzo na sekoj 1 mesec pustale diplomatska posta,a vo Skopje odi posporo na 2 do 3 meseci pustaat.Taka shto ti vo meguvreme ke se javuvas vo opstina da prasas dali e stignato pismoto za tebe,i otkako ke stigne togas odis i vadis EGN i se slikas,ili moze i covek od tuka da ti sredi za EGN da ti go izvadi zaedno so adresata i da odis samo da se slikas vo Sofija ,a mozes i vo ambasada,no povtorno ke cekas 1,5 do 2za da ti stignat dokumentite od BG.
 
Член од
23 април 2019
Мислења
40
Поени од реакции
50
Здраво на сите,
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.
После ова колку време се чека од прилика ?
Ne te gledam vo spisok koja data bese staven na finalna i intervju?
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
68
Поени од реакции
43
Nekoi da se pofalit a imat ukazi denes
 
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
Nekoi da se pofalit a imat ukazi denes
24 мај – Ден на б'лгарската просвета и култура и на славјанската писменост – неделја. ште почиваме и на 25 мај – понеделник.
Денес им е продолжен викенд, не е работен ден и ќе нема укази
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
10
Може ли некој да ми предложи добар посредник со разумна цена од ваше искуство? Ви благодарам.
 
Член од
24 септември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
12
Ако некој го интересира еве моето патешествие како се одвива, сеуште чекам, се надевам дека наскоро ќе биде. Можеби ќе е корисно за останатите членови на форумот.

2019-08:
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште
Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија

2019-06:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

2019-02:
Поднесени документи на ново од посредник

2019-01:
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до хх.04.2019

2018-11:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

2017-12:
Образувана преписка N:1хxxx/2017/xx.11.2017 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

2017-11:
Образувана преписка N:1хxxx/2017/xx.11.2017 г.

2016-07:
Вх. дата
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
431
Поени од реакции
1.156
Ако некој го интересира еве моето патешествие како се одвива, сеуште чекам, се надевам дека наскоро ќе биде. Можеби ќе е корисно за останатите членови на форумот.

2019-08:
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште
Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија

2019-06:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

2019-02:
Поднесени документи на ново од посредник

2019-01:
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до хх.04.2019

2018-11:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

2017-12:
Образувана преписка N:1хxxx/2017/xx.11.2017 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

2017-11:
Образувана преписка N:1хxxx/2017/xx.11.2017 г.

2016-07:
Вх. дата
Со какви документи поднесе наново ?
 
Член од
5 септември 2018
Мислења
6
Поени од реакции
4
Intervju 25.03.2019, so krstenica i vencanica od bugarska egzarhija od prababa i pradedo. Status zadolzitelna.
I jas sum isto 25.03.2019 intervju seuste zadolzitelna ajde mozda ke imame srekja isti den sme samo da ubrzaat malku so prepiskite pozdrav..
Dali gi dostavuvase istite dopolnitelni dokumenti?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
290
Поени од реакции
310
I jas sum isto 25.03.2019 intervju seuste zadolzitelna ajde mozda ke imame srekja isti den sme samo da ubrzaat malku so prepiskite pozdrav..
Dali gi dostavuvase istite dopolnitelni dokumenti?
Ne, ja sum po novoto elektronsko zakazuvanje na intervju i gi ostaiv site dokumenti na intervjuto.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom