Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 април 2018
Мислења
79
Поени од реакции
38
Zdravo da ve prasam dali e vistina od 15 maj ke pocnat da otvaraat granicite za bg da se odee ..
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Ok e. Mene mi e jasno deka posrednicite vetuvaat brda i dolini.
No ima i ljuge koi celosnata procedura ja zavrsuvaat za mnogu kratko vreme. Jas ovde gore zapoznav majstor koj raboti vodovod i plocki koj navodno celata rabota od podnesuvanje dokumenti vo ministerstvo za pravosudie do pasos ja zavrsil za pomalku od godina dena i nesto nad 10.000 eur, ako ne me lazese.
Kako i da e, mene ne mi se brza, ovde sum so MK pasos, a mozebi pobrzo ke zemam ovdesno drzavjanstvo otkolku BG, iako kolku pobrzo ke se sredime so drzavjanstvo tolku podobro e.
@palekrstic dali imas mozebi nekakvi soznanija za razgleduvanjeto na dokumentite na dopolnitelna, dali navistina gi razgleduvale na sekoi tri meseci, kolku vreme bi trebalo da se ceka da se vrati vo procedura odnosno do promena vo polozitelno.
Se e mozno,so potkup od 10000 evra ako znaes komu da dades mozno e,denes se e korumpirano,problemot e poveketo posrednici lazat,ke ti gi zemat tie 10000 i nema da gi vidis uste ednas.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Ok e. Mene mi e jasno deka posrednicite vetuvaat brda i dolini.
No ima i ljuge koi celosnata procedura ja zavrsuvaat za mnogu kratko vreme. Jas ovde gore zapoznav majstor koj raboti vodovod i plocki koj navodno celata rabota od podnesuvanje dokumenti vo ministerstvo za pravosudie do pasos ja zavrsil za pomalku od godina dena i nesto nad 10.000 eur, ako ne me lazese.
Kako i da e, mene ne mi se brza, ovde sum so MK pasos, a mozebi pobrzo ke zemam ovdesno drzavjanstvo otkolku BG, iako kolku pobrzo ke se sredime so drzavjanstvo tolku podobro e.
@palekrstic dali imas mozebi nekakvi soznanija za razgleduvanjeto na dokumentite na dopolnitelna, dali navistina gi razgleduvale na sekoi tri meseci, kolku vreme bi trebalo da se ceka da se vrati vo procedura odnosno do promena vo polozitelno.
Nema takvo pravilo,bar dosega ke imase promeni od dopolnitelna na finalna.Inaku vo praksa se cekase na dopolnitelna i po dve tri gidini,koga gi zaglavija lugeto,pa potoa bese skrateno do edna godina,pa bese i na 10 m,pa imase slucai vednas posle rokot za dostava da im smenat vo finalna,pa pak se zaglavi so segasnava situacija,za sreka poveke ne stavaat predmwti na dopolnitelna.No kako i da e,tie shto bile na dopolnitelna pa staveni na finalna,pobrzo gi razgleduvaat i gi stavaat na polozitelno,za razlika od tie po redovno shto se staveni na finalna.
 
Член од
24 јули 2019
Мислења
5
Поени од реакции
19
Nema takvo pravilo,bar dosega ke imase promeni od dopolnitelna na finalna.Inaku vo praksa se cekase na dopolnitelna i po dve tri gidini,koga gi zaglavija lugeto,pa potoa bese skrateno do edna godina,pa bese i na 10 m,pa imase slucai vednas posle rokot za dostava da im smenat vo finalna,pa pak se zaglavi so segasnava situacija,za sreka poveke ne stavaat predmwti na dopolnitelna.No kako i da e,tie shto bile na dopolnitelna pa staveni na finalna,pobrzo gi razgleduvaat i gi stavaat na polozitelno,za razlika od tie po redovno shto se staveni na finalna.
Pale,
Da li si zakazala novi datum za podizanje ukaza? Dokle se stiglo sa datumima za zakazivanje? Ja imam zakazano 21.05. u Sofiji da podignem ukaz, pitanje je sta ce do tada biti i da li ce otvoriti granice...
 
Член од
5 октомври 2019
Мислења
40
Поени од реакции
141
Utre najverovatno ne rabotat neznam ali of ponedelnik bi trebalo da ima primena barem do 15.01.2019 so bea na intervju
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 248539Прегледај го приврзокот 248539
Автоматски споено мислење:

drugari i jas znacit sum vo ubrzana situacija :)
7C536945-8966-45BD-AEEF-6262B32D7BC4.jpeg
 

Attachments

Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Pale,
Da li si zakazala novi datum za podizanje ukaza? Dokle se stiglo sa datumima za zakazivanje? Ja imam zakazano 21.05. u Sofiji da podignem ukaz, pitanje je sta ce do tada biti i da li ce otvoriti granice...
Да,закажав.
Датумот ми беше на 29.04.2020 и уште истиот ден ми дозволи системот да презакажам.Значи не треба да се чека наредниот ден после терминот.
Прв слободен термин имаше на 11.08.2020,па тогаш закажав.
Инаку во меѓувреме се распрашувам за опција побрзо да се земе,но сега засега посредниците викаат дека неможе.Но ќе видиме кога ќе отворат граници,можеби ќе излезе некоја шанса.Ако некој слушне за таква опција нека пише.
Автоматски споено мислење:

Нема никакви дојави,ќе видиме оваа недела како ќе се движат работите.Но штом ќе почнат со укази први ќе бидат останатите од април ,и мај.А за брзо ќе биде и јуни.....само нека почнат.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Мислам дека имаат нов систем на работа кога се работи за преписките.
Пред некој ден забележав некој имаше постирано дека е преписка 12ХХ/2019 и е со интервју во Софија средината на Јануари 2019 а мајка ми е со преписка 7XX/2019 заведена во Правосудие крајот на Јануари и со интервју во конзулат Битола.
 
Член од
16 март 2015
Мислења
8
Поени од реакции
2
Zdravo decki, ke ve molam za kontakti na posrednici za bugarski pasos? Vi blagodaram odnapred na site.
 
Член од
31 октомври 2019
Мислења
3
Поени од реакции
1
Така ми е од ноември, интервју 05.07.2018 Ве молам ако некој знае информација нека пише. Ви благодарам 804CDDBA-B199-4C12-A70C-AF234A6F48AB.png
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom