Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Utre najverovatno ne rabotat neznam ali of ponedelnik bi trebalo da ima primena barem do 15.01.2019 so bea na intervju
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Da,no nekako 84xx/2019 mi e mnogu ako intervjuto ti e mart....
Kako ti pisuva obrazovana prepiska nomer xxx/2019

Toa br na molba da ne ti e?
Образувана преписка N:84**/2019/25.03.2019 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Еден совет до сите чекачи. Учетенго јазикот на земјата во која сакате да емигрирате, џабе ви е пасош ако немате квалификации за ЕУ. Мачни се тие ниско платени места, а со тие саатнини ќе бидете на еквивалент од 14.500 тука кај нас. Таман имате време додека да добиете пасоши да научите Б1/Б2 од англиски/германски евентуално Шведски :). Најдобронажерен совет


Одличен совет.
Го терам Германскиот јазик веќе некое време и поминав некое ниво успешно, во план сум да догурам до Б2. Реално е тежок Германскиот јазик, секако потежок е од Англискиот.
Не ми се почнува пак од почеток со нов јазик како што е Шведскиот ( Шведска е привлечна земја), и ќе продолжам да терам со Германскиот. Погледнав Данскиот јазик и таму се става глагол во 2 место во реченица во граматика како кај Германскиот, не е ни чудно што во Данска задолжително во училиштата се изучува Германски како странски јазик.

Без јазик не ја бидува никаде, и со јазик сме секако зад домицилно население во секоја држава, но со знаење на јазикот побрзо ќе се вклопиме со домицилното население каде и да отидеме.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Одличен совет.
Го терам Германскиот јазик веќе некое време и поминав некое ниво успешно, во план сум да догурам до Б2. Реално е тежок Германскиот јазик, секако потежок е од Англискиот.
Не ми се почнува пак од почеток со нов јазик како што е Шведскиот ( Шведска е привлечна земја), и ќе продолжам да терам со Германскиот. Погледнав Данскиот јазик и таму се става глагол во 2 место во реченица во граматика како кај Германскиот, не е ни чудно што во Данска задолжително во училиштата се изучува Германски како странски јазик.

Без јазик не ја бидува никаде, и со јазик сме секако зад домицилно население во секоја држава, но со знаење на јазикот побрзо ќе се вклопиме со домицилното население каде и да отидеме.
Vo pravo si apsolutno vo pravo ali prvin bi go pocekal pasosot pa da se stacioniram i posle jazik sto ako zavrsam vo svecka a ucam germanski takada vo sekoj slicaj ne e greska da go zjaes ali sepak preferiram da se vrabotam i i da ucam postepeno
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
48
Na dopolnitelna se ceka od nekolku meseci pa moze i po nekolku godini,zatoa treba da se noset dokumentite na vreme,a toa deka do juni ke ti izlezi drzavjanstvoto mozebi e tocno ama juni 2022 za zal,ako ne i podocna.
Ok e toa. I jas imav slusnato deka dolgo vreme se zaglavuvalo na dopolnitelna porano. Sega navodno site dopolnitelni dokumenti se razgleduvale na sekoi tri meseci odnosno na krajot na mart, juni, septemvri i dekemvri. A odkoga ke se dobilo pozitiven odgovor za potpis trebalo da se ceka max 3 meseci. E sega vistina e deka mnogumina cekale po godina do dve, ama izgleda toa zaviselo od posrednikot. Nekoi kolegi zavrsuvale rabota za okolku 3 meseci ama so dobar posrednik.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Ok e toa. I jas imav slusnato deka dolgo vreme se zaglavuvalo na dopolnitelna porano. Sega navodno site dopolnitelni dokumenti se razgleduvale na sekoi tri meseci odnosno na krajot na mart, juni, septemvri i dekemvri. A odkoga ke se dobilo pozitiven odgovor za potpis trebalo da se ceka max 3 meseci. E sega vistina e deka mnogumina cekale po godina do dve, ama izgleda toa zaviselo od posrednikot. Nekoi kolegi zavrsuvale rabota za okolku 3 meseci ama so dobar posrednik.
Toa e izmislena prikazna od posrednicite za da namamat sto poveke musterii,sega pred nekoja nedela pisuvaa na forumov po skoro 1 godina se na dopolnitelna i seuste cekaat, a samo za potpis na drzavjanstvo i zemajne se ceka 1.5 godina skoro pa sam izracunaj kako te lazat.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Vo pravo si apsolutno vo pravo ali prvin bi go pocekal pasosot pa da se stacioniram i posle jazik sto ako zavrsam vo svecka a ucam germanski takada vo sekoj slicaj ne e greska da go zjaes ali sepak preferiram da se vrabotam i i da ucam postepeno
A Sto...nemas prvo plan kade Kako Sto? ...moj sovet potesko taka CE ti bide ...Mislis ako go imas paasosot vo raka I gotovo e Se sjajno CE bide ....ne Drugar odkoga CE gi zememe pasosite ( Daj Boze pobrzo ) od togas pocnuvame xixixi Moj sovet od licno iskustvo Spremaj teren so ucenje jazik,ucenje na kultura nA narod kaj Sto ke bidis,prebaruvaj po oglasi rabota ,Stan itn.....I koga ke pukne passot samo sletuvas :) Moe mislenje ,ako gresam neka me popravi nekoj....:) Malce zabegavme Oftopic Ali toa e ....:) Pozdrav
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Ne odat po red, jas sum 49xx i sum od 11.03.2019 a pravev int. Vo 11.2018 Skopje
Твојата преписка сигурно е земена во работа во февруари и тогаш ѝ е дадено бројче, затоа е 49**, а во системот е внесена во март, инаку бројот на преписки си оди по ред, од 1/2019 до крајот, пример 32500/2019.
Автоматски споено мислење:

Може ли некој од искуство да каже до кога најкасно(до која фаза) може да се носат дополнителни документи? Дали за време на цела финална или само на почетокот од тој статус? Што ќе се деси ако се однесат дополнителни документи во статус положително, ќе се земат ли во предвид? Ќе имаат ли во обзир дека се затворени границите, па да имаат одреден степен на толеранција?
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Твојата преписка сигурно е земена во работа во февруари и тогаш ѝ е дадено бројче, затоа е 49**, а во системот е внесена во март, инаку бројот на преписки си оди по ред, од 1/2019 до крајот, пример 32500/2019.
Автоматски споено мислење:

Може ли некој од искуство да каже до кога најкасно(до која фаза) може да се носат дополнителни документи? Дали за време на цела финална или само на почетокот од тој статус? Што ќе се деси ако се однесат дополнителни документи во статус положително, ќе се земат ли во предвид? Ќе имаат ли во обзир дека се затворени границите, па да имаат одреден степен на толеранција?
Dodeka e vo status finalna max!
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
31
Поени од реакции
33
Uste ima od april za potpis eve jas cekam od 24 04 2019 taka da malce imase opfateno od maj mislam po moe daj boze u skoro da ima potpisi
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
48
Toa e izmislena prikazna od posrednicite za da namamat sto poveke musterii,sega pred nekoja nedela pisuvaa na forumov po skoro 1 godina se na dopolnitelna i seuste cekaat, a samo za potpis na drzavjanstvo i zemajne se ceka 1.5 godina skoro pa sam izracunaj kako te lazat.
Ok e. Mene mi e jasno deka posrednicite vetuvaat brda i dolini.
No ima i ljuge koi celosnata procedura ja zavrsuvaat za mnogu kratko vreme. Jas ovde gore zapoznav majstor koj raboti vodovod i plocki koj navodno celata rabota od podnesuvanje dokumenti vo ministerstvo za pravosudie do pasos ja zavrsil za pomalku od godina dena i nesto nad 10.000 eur, ako ne me lazese.
Kako i da e, mene ne mi se brza, ovde sum so MK pasos, a mozebi pobrzo ke zemam ovdesno drzavjanstvo otkolku BG, iako kolku pobrzo ke se sredime so drzavjanstvo tolku podobro e.
@palekrstic dali imas mozebi nekakvi soznanija za razgleduvanjeto na dokumentite na dopolnitelna, dali navistina gi razgleduvale na sekoi tri meseci, kolku vreme bi trebalo da se ceka da se vrati vo procedura odnosno do promena vo polozitelno.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom