Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Реално, е намален:
- Германија почна да собира и со МК пасош
- Бугарите почнаа со поголеми барања при достава на документи
- Веќе има доволен број на нашинци што веќе добиле па можат преку тој свој пасош да си повлечат фамилија
- И по малку весела математика - развлекување на бројот на преписки низ институциите во Бугарија низ последниве две-три години што само на хартија може да покаже помал влез/обем на предмети, иако не е така

Јас сум очигледно тешка контра на сите.
Се мислам да ја почнам постапката за стекнување државјанство на Бугарија.
Секако не ми оди на рака општественава ситуација кога е отежната работата на администрацијата ( која и порано не беше ефикасна). Плус ќе треба да одам во општина во која јас не живеам а во таа општина живееле моите предци прадедо и дедо за да се поврзувам со период од 1900 - 1918.

Да прашам форумџии, што конкретно документи ќе требаат од моите прадедо и дедо кои се починати? И од моите родители што документи? И од мене лично кои конкретно документи треба да извадам?

Молам да ме упатите форумџии со вашите знаења и искуства.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Јас сум очигледно тешка контра на сите.
Се мислам да ја почнам постапката за стекнување државјанство на Бугарија.
Секако не ми оди на рака општественава ситуација кога е отежната работата на администрацијата ( која и порано не беше ефикасна). Плус ќе треба да одам во општина во која јас не живеам а во таа општина живееле моите предци прадедо и дедо за да се поврзувам со период од 1900 - 1918.

Да прашам форумџии, што конкретно документи ќе требаат од моите прадедо и дедо кои се починати? И од моите родители што документи? И од мене лично кои конкретно документи треба да извадам?

Молам да ме упатите форумџии со вашите знаења и искуства.
Твој извод на раѓање. Извод на раѓање на мајка / татко. Извод на раѓање или умреница на баба / дедо. Извод на раѓање или умреница на прадедо / прабаба. Било каква потврда каде што некој од нив е пишан како Бугарин. И потврда од БК (Бугарски Клуб).
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Јас сум очигледно тешка контра на сите.
Се мислам да ја почнам постапката за стекнување државјанство на Бугарија.
Секако не ми оди на рака општественава ситуација кога е отежната работата на администрацијата ( која и порано не беше ефикасна). Плус ќе треба да одам во општина во која јас не живеам а во таа општина живееле моите предци прадедо и дедо за да се поврзувам со период од 1900 - 1918.

Да прашам форумџии, што конкретно документи ќе требаат од моите прадедо и дедо кои се починати? И од моите родители што документи? И од мене лично кои конкретно документи треба да извадам?

Молам да ме упатите форумџии со вашите знаења и искуства.
Обиди се да извадиш од Скопје пошто матичното е направено за Цела Македонија.
Документи:
Ќе треба по 2 примерока да извадиш,1 примерок ти е за происход(тие сега извади ги) а друг за интервју(пред да одиш на интервју извади ги).

1.Твој извод
2.Извод од родител преку кој се поврзуваш до предок,мајка/татко
3.Умреница/извод од дедо или баба преку кого се поврзуваш до краен предок.
4.Умреница/извод од прадедо ило прабаба кој што е роден помеѓу 1900 до 1918 во село во кое живеело 100% Бугарско население .

-Со изводите и умрениците одиш во Бугарски културен клуб да ти дадат потврда.
-Копија од пасош твој
-Ги даваш на превод и заверка ,и поднесуваш за происход на претходно закажан термин.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Gledam i Bugarija ja zatvori granicata za stranci,koj ke go znae koga ova ke se stabilizira,virusov ke go ima so godini,duri i Bugarija da ja otvori granicata i Pravosudie da pocni da prima stranki so stravoj treba da se patuva do Sofija da ne se zarazime po pat,ne e na arno dolgo ke trae krizava.
 
Член од
3 февруари 2020
Мислења
27
Поени од реакции
17
Gledam i Bugarija ja zatvori granicata za stranci,koj ke go znae koga ova ke se stabilizira,virusov ke go ima so godini,duri i Bugarija da ja otvori granicata i Pravosudie da pocni da prima stranki so stravoj treba da se patuva do Sofija da ne se zarazime po pat,ne e na arno dolgo ke trae krizava.
ние што треба да испратиме дополнителни документи Што треба да правиме?
можат да бидат испратени преку маил?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
ние што треба да испратиме дополнителни документи Што треба да правиме?
можат да бидат испратени преку маил?
Moze preku posta ako ti se spremni dokumentite ili ako imate posrednik od Bugarija mozete da mu gi pratite toj ke gi prevedi i notarizira i odnesi vo ministerstvoto.
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
81
Поени од реакции
80
Moze preku posta ako ti se spremni dokumentite ili ako imate posrednik od Bugarija mozete da mu gi pratite toj ke gi prevedi i notarizira i odnesi vo ministerstvoto.
Jas imav intervju juli 2019, sakav da
dostavam dopolnitelni dok no poradi situacijata so granicite nemozam odma, posrednikot mi veli da go dostavam i stariot dokument od pradedo, sakav jas direkno da odam vo sofija da gi dostavam, no stariot dokument nekako ne mi se praka po kargo strav mie da ne go zloupotrebat. Dali da cekam uste mesec - dva ili da gi prakam?
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Реално, е намален:
- Германија почна да собира и со МК пасош
- Бугарите почнаа со поголеми барања при достава на документи
- Веќе има доволен број на нашинци што веќе добиле па можат преку тој свој пасош да си повлечат фамилија
- И по малку весела математика - развлекување на бројот на преписки низ институциите во Бугарија низ последниве две-три години што само на хартија може да покаже помал влез/обем на предмети, иако не е така
Едно е реално, дека не издаваат ко на времето со 5 лева таксена марка, изјава и готово. Како и да е сметам дека интересот не е намален заради разни причини, тоа дека одбиваат за баналности е само начин на правење на некоа паричка. Голем процент од тие баратели идат по втор пат. ЕУ јасно ти вика, “ти си нон еу граѓанин и за тебе важат поинакви правила“, па повеќе од тоа здравје. Кој не осетил на своја кожа не знае што значат визи, амбасади, договори по мекдоналдс етц етц. Знам примери со еден куп доктори кои се враќани од Германски институции само и само заради одредени формалности со јазик, квоти и останати срања, па морале да се враќаат во МК, па од тука да тражат нов договро, нова процедура и тако даље. Сметам дека по 2012 ЕУ има ставено своевиден годишен лимит, заради социјален мир во околните држави околу Бугарија. На тој што му треба пасош ќе го чека и 5 години, за да излези од оваа дупка од држава.
Пак ќе кажам, пасош си е пасош, виза си е виза.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Jas imav intervju juli 2019, sakav da
dostavam dopolnitelni dok no poradi situacijata so granicite nemozam odma, posrednikot mi veli da go dostavam i stariot dokument od pradedo, sakav jas direkno da odam vo sofija da gi dostavam, no stariot dokument nekako ne mi se praka po kargo strav mie da ne go zloupotrebat. Dali da cekam uste mesec - dva ili da gi prakam?
Ako ti se gotovi dokumentite zaedno so stariot dokument najdobro so DHL posta za 100%sigurno prati gi,no treba i molba da napisis prasaj ja Pale ke ti dade primerok kako izgleda,sega bidejki neprimaat novi barajna za drzavjanstvo zabrzano rabotaat na resavajne na predmetite i ako falat nekoi dokumenti ne mu ja mislat mnogu odbivaat.
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
81
Поени од реакции
80
Ako ti se gotovi dokumentite zaedno so stariot dokument najdobro so DHL posta za 100%sigurno prati gi,no treba i molba da napisis prasaj ja Pale ke ti dade primerok kako izgleda,sega bidejki neprimaat novi barajna za drzavjanstvo zabrzano rabotaat na resavajne na predmetite i ako falat nekoi dokumenti ne mu ja mislat mnogu odbivaat.
Da no kako ke mi go vratat stariot dokument ili treba da ostane kaj niv?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom