Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.005
Поени од реакции
5.286
За забрани за во ЕУ ми е јасно. Но имам роднини што чекаат државјанство а со визи работат по ЕУ додека чекаат. Помислив тоа да не направи проблем.
Ne ,ne ,toa nema problem nikakov.
 

Bigo

Гњаватор :)
Член од
13 декември 2019
Мислења
388
Поени од реакции
633
Аман те бре луѓе,па ве мрзи 2 поста погоре да прочитате !!!!!!
Pale Dali imas nekoe sigurno info ? Zatoa Sto mnogu clenovi se vo zabuna ,Dali institucuite CE rabota Kako kaj Nas ili do 14 April e se zamrznato ? Pozdrav I sekoe dobro
 
Член од
6 август 2015
Мислења
269
Поени од реакции
294
Pale Dali imas nekoe sigurno info ? Zatoa Sto mnogu clenovi se vo zabuna ,Dali institucuite CE rabota Kako kaj Nas ili do 14 April e se zamrznato ? Pozdrav I sekoe dobro
Зошто во забуна ?

https://mjs.bg/home/index/416dccba-26cd-4735-8d53-3403c28cfd06

Еве и со google translate:

Со налог бр. LS-04-125 од 16.03.2020 година, министерот за правда Данаил Кирилов го суспендираше прифаќањето и регистрацијата на документи и спроведувањето интервјуа за стекнување, обновување и ослободување на бугарско државјанство на шалтерите и во прифатните простории на Дирекцијата „Бугарско државјанство“ „На 03/17/2020 до крајот на прогласената вонредна состојба од страна на Националното собрание на Република Бугарија - 13.04.2020 година.
Лицата кои направиле електронска резервација за доставување документи и спроведување на интервју во периодот 17.03.2020 година. - 13.04.2020 година, може да направи нова електронска резерва по истекот на соодветниот датум, според распоредот во автоматизиран информативен систем на Дирекцијата за бугарско државјанство или да достави документи за стекнување, обновување и ослободување од бугарско државјанство преку дипломатско и конзуларно претставништво на Република Бугарија во странство.
На официјалниот сајт на "министерство за правосудие" ...
 
Член од
27 август 2019
Мислења
31
Поени од реакции
33
Денес се смени кај мене статусот дека удостоверението ми е испратено во Битола, до вчера пишуваше да резервирам датум и час за Бугарија. Има некој појма за колку време стигаат во амбасадиве во Македонија?
 

Attachments

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
362
Поени од реакции
543
Денес се смени кај мене статусот дека удостоверението ми е испратено во Битола, до вчера пишуваше да резервирам датум и час за Бугарија. Има некој појма за колку време стигаат во амбасадиве во Македонија?
so ogled na sostojbata vo svetot ne se znae inace e pomalce od mesec!
 
Член од
9 јануари 2020
Мислења
11
Поени од реакции
13
Me mrzi da i so sega nemozam cel den da visam ko vas na forumot ako kazis kazi cudo veke
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.005
Поени од реакции
5.286
Me mrzi da i so sega nemozam cel den da visam ko vas na forumot ako kazis kazi cudo veke
Ееее бравооо,колку убав одговор,никаква почит кон Нас овде кои според тебе ВИСИМЕ овде на форумов !!!!!
Епа извини,и јас одам на работа ,и јас имам деца дома ,и јас сум зафатена ама заради ВАС овде на форумов ,за да помогнам и информирам ,несебично споделувам информации кои ќе помогнат на сите членови,и ме фаќа лутина и инает за вакво однесујвање ,само 2 поста над твоето прашање имаше напишано член на форумот!!!!!
И затоа ако ТЕ МРЗИИ нема да бидеш информирана за жал!!!!
Автоматски споено мислење:

******Апдејт Список на Положително 18.03.2020******


Положително од Фебруари останаа


19.02.2019 @rengoring
xx.02.2019 @Kiree-УКАЗ 17/2020
19.02.2019 @kikikiki1УКАЗ 19/2020
19.02.2019 @Dark3rr -УКАЗ 17/2020
20.02.2019 @responsible
20.02.2019 @Andrijan4e9321
27.02.2019 @Malo blgarceУКАЗ 20/2020
крај.02.2019 @pejo89


Положително од Март
15.03.2019 @MrTossqo УКАЗ 20/2020
19.03.2019 @Fionafi -УКАЗ 19/2020
19.03.2019 @E2E -УКАЗ 19/2020
19.03.2019 @Milll-УКАЗ 19/2020
19.03.2019 @BregovicУКАЗ 19/2020
19.03.2019 @Root5УКАЗ 19/2020
19.03.2019 @tonimakaroni УКАЗ 19/2020
25.03.2019 @Pakito11-УКАЗ 20/2020
25.03.2019 @Mr.HyPNoTiCУКАЗ 20/2020
27.03.2019 @goldfingerУКАЗ 20/2020
27.03.2019 @DRD86УКАЗ 20/2020
27.03.2019 @RomsomУКАЗ 20/2020
27.03.2019 @orel100УКАЗ 20/2020
28.03.2019 @ReniNeneУКАЗ 19/2020
xx.03.2019 @VikicaMkУКАЗ 19/2020
xx.03.2019 @Jovicaaa
28.03.2019 @Thunderball УКАЗ 20/2020
Положително од Април


01.04.2019 @AnonymousAS
18.04.2019 @bakita
24.04.2019 @ognen101
24.04.2019 @12majmunka34
30.04.2019 @N-ter

Положително од Мај
15.05.2019 @daov.goran
15.05.2019 @Lovesimba
15.05.2019 @anamela
15.05.2019 @darkodamjan
15.05.2019 @Bonitop123
27.05.2019 @Mattea
27.05.2019- @Jotova potpisime
0x.05.2019 @Lovesimba

Положително од Јуни
12.06.2019 @zapce M
15.06.2019 @josifcaki
15.06.2019 @Prca
27.06.2019 @Kiko 9

Положително од Јули
05.07.2019 @RojalBND
05.07.2019 @jejans
07.07.2019 @Fenia
18.07.2019 @Vinz
24.07.2019- @BG13
24.07.2019- @TeoWalker
26.07.2019 @Kasper78Положително од Август
01.08.2019 @nebojsha985
01.08.2019 @ilirko18
01.08.2019 @stuttgard
01.08.2019 @mihail2804
01.08.2019 @Kate@
05.08.2019 @KIRSON
05.08.2019 @Armand
06.08.2019 @theboy
10.08.2019 @Deki84
12.08.2019 @dvladev

Положително од Септември
19.09.2019 @Redmi
27.09.2019 @igordespo


Положително од Октомври
03.10.2019- @VlatkoN1
08.10.2019- @RIDA
11.10.2019- @Dimce12345
25.10.2019 @bavarec89
28.10.2019 @Oktavijan

Положително од Ноември
01.11.2019 @Bobedimean
07.11.2019- @@Maki15
13.11.2019 @Zanaetcija
17.11.2019 @macedonmk
25.11.2019 @Bigo
27.11.2019- @Kapetanot
28.11.2019- @Milicajo
29.11.2019 @Nexon
30.11.2019- @marijantiДЕКЕМВРИ
20.12.2019- @Banne
30.12.2019- @Zlatkoim
30.12.2019- @Fill
30.12.2019- @angieee21

ЈАНУАРИ 2020

14.01.2020 - @RRR123-финална 15.08.2019
14.01.2020- @bolowr4r4 -финална 19.08.2019
14.01.2020- @Nikispec
14.01.2020 @azderce -финална 20.08.2019
21.01.2020- @Majbejker 15.08.2019- финална
21.01.2020- @Smooth21- 22.08.2019-финална-потврда
30.01.2020 - @Aleksandar92 -23.08.2019-финална
30.01.2020- @gjoko10 -19.09.2019-финална
30.01.2020- @Riri25 - Xx. 09.2019-финална-родител-интСОФ

ФЕБРУАРИ 2020
04.02.2020- @Meh -28.08.2019-финална-братучед и потврда
04.02.2020- @AAGV -24.08.2019-финална- братучед и потврда
04.02.2020- @Iv*
12.02.2020- @JuveCr7
12.02.2020- @Bojana9033-крај на август 2019 на финална
12.02.2020- @Наќо Скопски -3 преписки
25.02.2020- @Lela996 -15.09.2019-финална
25.02.2020- @RoWiGeN -01.09.2019 -финална
25.02.2020- @Tlo88 -04.09.2019-финална
25.02.2020- @Imperatrica -11.2019-финална

МАРТ 2020
10.03.2020 -Сестра НА @FAHRER - 09.12.2019 -финална
12.03.2020- @Barca1990-24.01.2020-финална
13.03.2020-СОПРУГ НА @Ohridmaca1-финална од 09.12.2019 -со потврда
13.03.2020--@Ohridmaca1 -финална-23.01.2020 -потврда
 
Последно уредено:
Член од
3 август 2015
Мислења
1.273
Поени од реакции
1.567
Ееее бравооо,колку убав одговор,никаква почит кон Нас овде кои според тебе ВИСИМЕ овде на форумов !!!!!
Епа извини,и јас одам на работа ,и јас имам деца дома ,и јас сум зафатена ама заради ВАС овде на форумов ,за да помогнам и информирам ,несебично споделувам информации кои ќе помогнат на сите членови,и ме фаќа лутина и инает за вакво однесујвање ,само 2 поста над твоето прашање имаше напишано член на форумот!!!!!
И затоа ако ТЕ МРЗИИ нема да бидеш информирана за жал!!!!
Автоматски споено мислење:

******Апдејт Список на Положително 18.03.2020******


Положително од Фебруари останаа


19.02.2019 @rengoring
xx.02.2019 @Kiree-УКАЗ 17/2020
19.02.2019 @kikikiki1УКАЗ 19/2020
19.02.2019 @Dark3rr -УКАЗ 17/2020
20.02.2019 @responsible
20.02.2019 @Andrijan4e9321
27.02.2019 @Malo blgarce
крај.02.2019 @pejo89


Положително од Март
19.03.2019 @Fionafi -УКАЗ 19/2020
19.03.2019 @E2E -УКАЗ 19/2020
19.03.2019 @Milll-УКАЗ 19/2020
19.03.2019 @BregovicУКАЗ 19/2020
19.03.2019 @Root5УКАЗ 19/2020
19.03.2019 @tonimakaroni УКАЗ 19/2020
25.03.2019 @Pakito11
25.03.2019 @Mr.HyPNoTiC
27.03.2019 @goldfinger
27.03.2019 @DRD86
27.03.2019 @Romsom
27.03.2019 @orel100
28.03.2019 @ReniNeneУКАЗ 19/2020
xx.03.2019 @VikicaMkУКАЗ 19/2020
xx.03.2019 @Jovicaaa
Xx. 04.2019- @stephanno111Положително од Април

01.04.2019 @AnonymousAS
18.04.2019 @bakita
24.04.2019 @ognen101
24.04.2019 @12majmunka34
30.04.2019 @N-ter

Положително од Мај
15.05.2019 @daov.goran
15.05.2019 @Lovesimba
15.05.2019 @anamela
15.05.2019 @darkodamjan
15.05.2019 @Bonitop123
27.05.2019 @Mattea
27.05.2019- @Jotova potpisime
0x.05.2019 @Lovesimba

Положително од Јуни
12.06.2019 @zapce M
15.06.2019 @josifcaki
15.06.2019 @Prca
27.06.2019 @Kiko 9

Положително од Јули
05.07.2019 @RojalBND
05.07.2019 @jejans
07.07.2019 @Fenia
18.07.2019 @Vinz
24.07.2019- @BG13
24.07.2019- @TeoWalker
26.07.2019 @Kasper78Положително од Август
01.08.2019 @nebojsha985
01.08.2019 @ilirko18
01.08.2019 @stuttgard
01.08.2019 @mihail2804
01.08.2019 @Kate@
05.08.209 @KIRSON
06.08.2019 @theboy
10.08.2019 @Deki84
12.08.2019 @dvladev

Положително од Септември
19.09.2019 @Redmi
27.09.2019 @igordespo


Положително од Октомври
03.10.2019- @VlatkoN1
08.10.2019- @RIDA
11.10.2019- @Dimce12345
25.10.2019 @bavarec89
28.10.2019 @Oktavijan

Положително од Ноември
01.11.2019 @Bobedimean
07.11.2019- @@Maki15
13.11.2019 @Zanaetcija
17.11.2019 @macedonmk
25.11.2019 @Bigo
27.11.2019- @Kapetanot
28.11.2019- @Milicajo
29.11.2019 @Nexon
30.11.2019- @marijantiДЕКЕМВРИ
20.12.2019- @Banne
30.12.2019- @Zlatkoim
30.12.2019- @Fill
30.12.2019- @angieee21

ЈАНУАРИ 2020

14.01.2020 - @RRR123-финална 15.08.2019
14.01.2020-@bolowr4r4 -финална 19.08.2019
14.01.2020- @Nikispec
14.01.2020 @azderce -финална 20.08.2019
21.01.2020- @Majbejker 15.08.2019- финална
21.01.2020-@Smooth21- 22.08.2019-финална-потврда
30.01.2020 -@Aleksandar92 -23.08.2019-финална
30.01.2020- @gjoko10 -19.09.2019-финална
30.01.2020- @Riri25 - Xx. 09.2019-финална-родител-интСОФ

ФЕБРУАРИ 2020
04.02.2020- @Meh -28.08.2019-финална-братучед и потврда
04.02.2020- @AAGV -24.08.2019-финална- братучед и потврда
04.02.2020- @Iv*
12.02.2020- @JuveCr7
12.02.2020- @Bojana9033-крај на август 2019 на финална
12.02.2020- @Наќо Скопски -3 преписки
25.02.2020- @Lela996 -15.09.2019-финална
25.02.2020- @RoWiGeN -01.09.2019 -финална
25.02.2020- @Tlo88 -04.09.2019-финална
25.02.2020- @Imperatrica -11.2019-финална

МАРТ 2020
10.03.2020 -Сестра НА @FAHRER - 09.12.2019 -финална
12.03.2020- @Barca1990-24.01.2020-финална
13.03.2020-СОПРУГ НА @Ohridmaca1-финална од 09.12.2019 -со потврда
13.03.2020--@Ohridmaca1 -финална-23.01.2020 -потврда
Pale ne se nerviraj stoka ima i ke ima vo ovaa gnasna drzava severna
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
401
Поени од реакции
1.029
Ееее бравооо,колку убав одговор,никаква почит кон Нас овде кои според тебе ВИСИМЕ овде на форумов !!!!!
Епа извини,и јас одам на работа ,и јас имам деца дома ,и јас сум зафатена ама заради ВАС овде на форумов ,за да помогнам и информирам ,несебично споделувам информации кои ќе помогнат на сите членови,и ме фаќа лутина и инает за вакво однесујвање ,само 2 поста над твоето прашање имаше напишано член на форумот!!!!!
И затоа ако ТЕ МРЗИИ нема да бидеш информирана за жал!!!!
Автоматски споено мислење:

******Апдејт Список на Положително 18.03.2020******


Положително од Фебруари останаа


19.02.2019 @rengoring
xx.02.2019 @Kiree-УКАЗ 17/2020
19.02.2019 @kikikiki1УКАЗ 19/2020
19.02.2019 @Dark3rr -УКАЗ 17/2020
20.02.2019 @responsible
20.02.2019 @Andrijan4e9321
27.02.2019 @Malo blgarce
крај.02.2019 @pejo89


Положително од Март
19.03.2019 @Fionafi -УКАЗ 19/2020
19.03.2019 @E2E -УКАЗ 19/2020
19.03.2019 @Milll-УКАЗ 19/2020
19.03.2019 @BregovicУКАЗ 19/2020
19.03.2019 @Root5УКАЗ 19/2020
19.03.2019 @tonimakaroni УКАЗ 19/2020
25.03.2019 @Pakito11
25.03.2019 @Mr.HyPNoTiC
27.03.2019 @goldfinger
27.03.2019 @DRD86
27.03.2019 @Romsom
27.03.2019 @orel100
28.03.2019 @ReniNeneУКАЗ 19/2020
xx.03.2019 @VikicaMkУКАЗ 19/2020
xx.03.2019 @Jovicaaa
Xx. 04.2019- @stephanno111Положително од Април

01.04.2019 @AnonymousAS
18.04.2019 @bakita
24.04.2019 @ognen101
24.04.2019 @12majmunka34
30.04.2019 @N-ter

Положително од Мај
15.05.2019 @daov.goran
15.05.2019 @Lovesimba
15.05.2019 @anamela
15.05.2019 @darkodamjan
15.05.2019 @Bonitop123
27.05.2019 @Mattea
27.05.2019- @Jotova potpisime
0x.05.2019 @Lovesimba

Положително од Јуни
12.06.2019 @zapce M
15.06.2019 @josifcaki
15.06.2019 @Prca
27.06.2019 @Kiko 9

Положително од Јули
05.07.2019 @RojalBND
05.07.2019 @jejans
07.07.2019 @Fenia
18.07.2019 @Vinz
24.07.2019- @BG13
24.07.2019- @TeoWalker
26.07.2019 @Kasper78Положително од Август
01.08.2019 @nebojsha985
01.08.2019 @ilirko18
01.08.2019 @stuttgard
01.08.2019 @mihail2804
01.08.2019 @Kate@
05.08.209 @KIRSON
06.08.2019 @theboy
10.08.2019 @Deki84
12.08.2019 @dvladev

Положително од Септември
19.09.2019 @Redmi
27.09.2019 @igordespo


Положително од Октомври
03.10.2019- @VlatkoN1
08.10.2019- @RIDA
11.10.2019- @Dimce12345
25.10.2019 @bavarec89
28.10.2019 @Oktavijan

Положително од Ноември
01.11.2019 @Bobedimean
07.11.2019- @@Maki15
13.11.2019 @Zanaetcija
17.11.2019 @macedonmk
25.11.2019 @Bigo
27.11.2019- @Kapetanot
28.11.2019- @Milicajo
29.11.2019 @Nexon
30.11.2019- @marijantiДЕКЕМВРИ
20.12.2019- @Banne
30.12.2019- @Zlatkoim
30.12.2019- @Fill
30.12.2019- @angieee21

ЈАНУАРИ 2020

14.01.2020 - @RRR123-финална 15.08.2019
14.01.2020-@bolowr4r4 -финална 19.08.2019
14.01.2020- @Nikispec
14.01.2020 @azderce -финална 20.08.2019
21.01.2020- @Majbejker 15.08.2019- финална
21.01.2020-@Smooth21- 22.08.2019-финална-потврда
30.01.2020 -@Aleksandar92 -23.08.2019-финална
30.01.2020- @gjoko10 -19.09.2019-финална
30.01.2020- @Riri25 - Xx. 09.2019-финална-родител-интСОФ

ФЕБРУАРИ 2020
04.02.2020- @Meh -28.08.2019-финална-братучед и потврда
04.02.2020- @AAGV -24.08.2019-финална- братучед и потврда
04.02.2020- @Iv*
12.02.2020- @JuveCr7
12.02.2020- @Bojana9033-крај на август 2019 на финална
12.02.2020- @Наќо Скопски -3 преписки
25.02.2020- @Lela996 -15.09.2019-финална
25.02.2020- @RoWiGeN -01.09.2019 -финална
25.02.2020- @Tlo88 -04.09.2019-финална
25.02.2020- @Imperatrica -11.2019-финална

МАРТ 2020
10.03.2020 -Сестра НА @FAHRER - 09.12.2019 -финална
12.03.2020- @Barca1990-24.01.2020-финална
13.03.2020-СОПРУГ НА @Ohridmaca1-финална од 09.12.2019 -со потврда
13.03.2020--@Ohridmaca1 -финална-23.01.2020 -потврда
Пале, сестро, остај ич не се замарај , не си губи златно време и онака многу правиш. ❤
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
110
Поени од реакции
144
Конечно после долги 4 и пол години УКАЗ најпрво благодарност голема До Пале и Членот Орел и мн Други прекрасни луѓе овде сите да си дочекате ❤ Постапка започнета јули 2015 интервју 16 Ноември 2016 на дополнителна 1 год и 2 месеци документи најпрво преку прв братучед на татко изводи од дедовци и тн покасно дополнителни документи од прабаба родена 1912 и потврда од Лазар положително од 25 март 2019
 
Член од
15 ноември 2015
Мислења
54
Поени од реакции
140
Указ 20 пукна ѓаволот.
Постапка почната 2015
Интервју 21.11.2016
На дополнително бев ставен однесов документи од дедо изводи и потврда од МБП на Колев.
Документи само од дедо изводи и потврдаод мбп.
Сите да си дочекате

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom