Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 септември 2019
Мислења
47
Поени од реакции
17
Според Министерството ,нема да може да се прави интервју,да се подигнуваат укази ,значи она што мора лично да се прави.
Но Министерството ќе работи,и ќе може да се поднесуваат дополнителни документи на шалтерите.
Статуси ќе се менуваат се до финален преглед бидејќи советот на експерти нема да заседава.
Оние преписки кои се потпишани ќе си бидат објавени,а за преписките кои чекаат на потпис допрва ќе видиме бидејќи и кај Вивепрезидентот има комисија која одлучува за потпис,а нема некое известување на нивната страна.
@PALE a I vo ДАБЧ nema da rabotat zosto imam za zakazano za 19.03.2020
 
Член од
19 април 2014
Мислења
179
Поени од реакции
318
Тоа му е бр на молба со пин што оди, неговата преписка завршува или со 2017,или со 2018 зависи кога имал интервју ,прашај го ,плус и со какви документи бил нека ти каже?
Ако е се во ред со документите, за брзо ќе биде и кај него зависи од тоа дали ќе работат во БГ поради вирусов или не.Утре треба да излезе нов указ но за преписки (не број на молби)од 2016.Е сега најверојатно после тој указ ќе биде указот во кој ќе му потпишат.
Ако не ти е тешко да одговориш.
20200317_132453.jpg
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
@PALE a I vo ДАБЧ nema da rabotat zosto imam za zakazano za 19.03.2020
https://www.aba.government.bg/news/v-a-zh-n-o-s-o-b-shch-e-n-i-e/65
Автоматски споено мислење:

Ако не ти е тешко да одговориш.
Прегледај го приврзокот 238497
Reci mu na prijatelot ne e vazno br na prepiska tuku pot hitno da si izvadi potvrda od bugarsko zdruzenie i da odnesi inace ke go odbiet.
 
Член од
25 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
10
Здраво на сите, дали некој има подигнато удостоверение во скоро од амбасада, па да ја објасни постапката ако може?
 
Член од
9 август 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Dali nekoj ima idea ili e vo slicna situacija, kolku se ceka po veke podignat ukaz od ambasada vo skopje da moze da prijavi adresa vo bg i zeme pasos, fala odnapred za odgovorot.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
153
Поени од реакции
136
Ако не ти е тешко да одговориш.
Прегледај го приврзокот 238497
I jas sum od 13.02 naintervju i imam broj na molba i pin.. so toa proveruvam ne si go znam brojot na prepiskata...veke 1 godina mi pisuva proverka of viceprezidenta.... I sega me maci dali sto ne si go znam brojot na prepiska pretstavuva problem inaku molba sum 18422/2016... Posredinokot mi go dade samo brojot na molba ne mi dade prepiska.. imam noseno od prv bratuced i so pradedoto izvodi sto bese... I sega dali sto ne si go znaeme brojot na prepiska e problem?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
265
Поени од реакции
275
@palekrstic spored ova so kazuvas tia sto se na zadolzitelna ke se ubrza rabotata vo promena na finalna zemajki go faktot deka sovetot za grazdanstvo ne raboti
Abe uzivaj si deka ke se ubrza, sho demek komisijata od finalen ke dojde so taa vo zadolzitelno?
Use poveke ke se odolgovlekuva rabotava, zaso se strasno nesposobni, mrzlivi i mlitavi.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom