Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 август 2019
Мислења
78
Поени од реакции
191
Nekoj ako moze da mi pojasni.

Dali za potpisuvanje na ukaz odat po broj na prepiska ili nema nekoj redosled?

Prasuvam bidejki ako gledam po datum od koga sum na polozitelno (imajki vo obzir deka se ceka okolu 12 meseci potpis) bi trebalo za 7 meseci da mi bide potpisan. Me dupi u glava toa sto sum prepiska 8xx/2018 godina, a uste ja zavrsuvaat 2016 godina so ukazi.

Fala
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Nekoj ako moze da mi pojasni.

Dali za potpisuvanje na ukaz odat po broj na prepiska ili nema nekoj redosled?

Prasuvam bidejki ako gledam po datum od koga sum na polozitelno (imajki vo obzir deka se ceka okolu 12 meseci potpis) bi trebalo za 7 meseci da mi bide potpisan. Me dupi u glava toa sto sum prepiska 8xx/2018 godina, a uste ja zavrsuvaat 2016 godina so ukazi.

Fala
Одат по датум на полпжително ,но ги тераат посебно годините ,не ги мешаат во указот,односно во последниот указ имаше само преписки од 2016.
Следен указ ќе биде со преписки од 2017.
Е сега пошто 2016 се многу затоа посебно се потпишуваат,а за да не заостанат со другите години,почнаа да ги тераат паралелно,а не прво да ја исчистат 2016,па после други наредни години.Така да сега се на ред тие од април ,мај што се на положително за преписки од 2017 и 2018.
Имаше преписки од 2017 кои беа ставени на дополнителна проверка ,6,7 или повеќе месеци,и затоа каснат и неможат да се споредуваат со преписките околу нив на кои им беше потпишано.
Затоа се водиме според дата на положително, но отприлика да се знае и бројот на преписка....
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Nekoj ako moze da mi pojasni.

Dali za potpisuvanje na ukaz odat po broj na prepiska ili nema nekoj redosled?

Prasuvam bidejki ako gledam po datum od koga sum na polozitelno (imajki vo obzir deka se ceka okolu 12 meseci potpis) bi trebalo za 7 meseci da mi bide potpisan. Me dupi u glava toa sto sum prepiska 8xx/2018 godina, a uste ja zavrsuvaat 2016 godina so ukazi.

Fala
Koga bese na Intervju ako Moze da znam?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Здраво, некој кој има искуство во врска со ова да даде совет. На интервју бев ноември 2017 вчера ми се смени од задолжително во финално, а пред некој ден ми се јави посредникот и ми рече да носам дополнителни документи, дали има таква потреба или чисто за пари е тоа?
Nosi gi odma jas sama bez da mi.kazi posrednikot gi odnesov a drugari moi ne odnesoa i tie mislea deka e sve za pari i jas za 1mesec sum prefrlena od finalna na potpis a niv gi odbija
 
Член од
28 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
57
Nosi gi odma jas sama bez da mi.kazi posrednikot gi odnesov a drugari moi ne odnesoa i tie mislea deka e sve za pari i jas za 1mesec sum prefrlena od finalna na potpis a niv gi odbija
2017 ili 2018 intervju pisuvsjte racno koja godiba
Автоматски споено мислење:

Vaka ako prodolzat za mesec vreme bi trebalo da ja iscistat 2018 ne se znae uste kolku ima prepiski toa se samo grubi prepostavki
IMA LI NEKOJ PREPISKA 867/2018 PREKU AMBASADA PODNESENO TUKA??
 
Член од
27 март 2019
Мислења
282
Поени од реакции
270
Vcera se slusnav so mojot posrednik koj zivee vo Sofija, go prasav dali ke ima odlozuvanje na termini za podiganje drzavjanstvo i slikanje, mi rece deka nisto uste ne se znae deka od ponedelnik treba da rabotat samo apteki i prehrambeni prodavnici, deka situacijata bila mn panicna tamu ama demek od ponedelnik ke se znajalo sto i kako... Dali nekoj ima nekoja dr informacija?
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Vo ponedelnik ke ima potpisi za tie od 2017 a moze i 2018, najverojatno ako rabotat .....
Samo nekako ne mi e verno deka cekas od februari,da ne si greshka?
Dali go znaes brojot na prepiska ,ova ti e broj na molba so pin?
Автоматски споено мислење:


Ајде со среќа,испратено ти е во конзулат во Битола.
За подигнување ќе треба :
Најпрвин се јавуваш да прашаш дали е стигнато државјанството.
Без закажување одиш ,копија од пасош носиш и уплаќаш 50 лева во уни банка.
Носиш две слики,и чекаш 3 месеци за адреса Леге 6 или ако имаш некоја друга.
Ќе се јавиш во општина Средец да прашаш дали е стигнато писмото,па кога ќе ти биде готова адресата, одиш во Софија, носиш извод преведен легализиран во Општина и поднесуваш за ЕГН, кој може и во истиот ден да го земеш нели ако им поддадеш на службениците или ако одиш со посредник,но по редовна постапка излага за 7 дена.
Потоа откако го подигнуваш уверението за адрес ,одиш во МВР на сликање.
Пале, сакаш да кажеш дека 2018 година што сме интервју, започната е со издавање на укази?
 
Член од
11 септември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
Ako nemas odneseno potvrda od zdruzenie so izvodi povrzana vo Ministerstvoto za pravosudie togas treba i toa pod hitno inace ke te odbiet.A sto cekal do sega posrednikot,skoro 1.5 godina se znae za ova,ako te odbiet na dusa ke te nosi.
А дека еднаш веќе имам однесено документи во правосудие тие нема да се важат?, не ми текнува што точно однесов со посредникот бевме, тогаш ми го закажаја и интервјуто инаку на интервју бев 2018 година. Сега како што те разбрав треба повторно да извадам изводи и потврда и пак да ги однесам така?
Автоматски споено мислење:

Mislis Noemvri 2018...Aman be lugje, so godini utnuvate koga ste pravele intervju posle ima zabuni ovde.
Ako ne si odnel na intervju izvodi, imas uste vreme da gi odneses, no mora da pobrzas. Na finalna uste moze da se nosat dokumenti, no ne se znae koga gi nosat na potpis ili otkaz, i dali vo ist den gi menuvaat statusite, taka da sto pobrzo odneses toa podobro.
Да да грешка молбата е од 2017 а интервјуто од 2018.
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
68
Поени од реакции
43
А дека еднаш веќе имам однесено документи во правосудие тие нема да се важат?, не ми текнува што точно однесов со посредникот бевме, тогаш ми го закажаја и интервјуто инаку на интервју бев 2018 година. Сега како што те разбрав треба повторно да извадам изводи и потврда и пак да ги однесам така?
Автоматски споено мислење:


Да да грешка молбата е од 2017 а интервјуто од 2018.
Ti ot interviu november 2017?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
А дека еднаш веќе имам однесено документи во правосудие тие нема да се важат?, не ми текнува што точно однесов со посредникот бевме, тогаш ми го закажаја и интервјуто инаку на интервју бев 2018 година. Сега како што те разбрав треба повторно да извадам изводи и потврда и пак да ги однесам така?
Автоматски споено мислење:


Да да грешка молбата е од 2017 а интервјуто од 2018.
Nakratko kazano ne gubi vreme te stavile na finalna,gledaj ovaa najkasno drugata nedela dostavigi potvrdata i izvodite prevedeni i legalizirani zatoa sto otkaz ke dobies i krivo ke ti e,sram da mu e na posrednikot sto vo posleden moment ti kazuva,mozebi veke e i docna zatoa pobrzaj.
 

Trpana

M33
Член од
27 јуни 2019
Мислења
26
Поени од реакции
64
Zdravo @palekrstic
Moze li da spodelis koga si za podiganje na ukaz i dali zneas dali moze da se zeme Egn za den ili dva ...ako ne e problem spodeli go pokasno i tvoeto iskustvo okolu toa prasanje ....odnapred tnx
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom