Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 март 2020
Мислења
9
Поени од реакции
6
Prv pat se vklucuvam vo forumov i ne ja razbiram bash najdobro stranicava,vadam bugarsko drzavjanstvo ,lani bev na intervju vo mesec mart,do kade e procedurata okolu tie meseci ?
Автоматски споено мислење:

Па и на мене посреднико ми кажа година до година и пол од интервју ама ништо
Prv pat se vklucuvam vo forumov i ne ja razbiram bash najdobro stranicava,vadam bugarsko drzavjanstvo ,lani bev na intervju vo mesec mart,do kade e procedurata okolu tie meseci ?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Prv pat se vklucuvam vo forumov i ne ja razbiram bash najdobro stranicava,vadam bugarsko drzavjanstvo ,lani bev na intervju vo mesec mart,do kade e procedurata okolu tie meseci ?
Автоматски споено мислење:


Prv pat se vklucuvam vo forumov i ne ja razbiram bash najdobro stranicava,vadam bugarsko drzavjanstvo ,lani bev na intervju vo mesec mart,do kade e procedurata okolu tie meseci ?
Do 11.2018 se stignati so finalna za 2 3 meseci ocekuvaj promena
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Prv pat se vklucuvam vo forumov i ne ja razbiram bash najdobro stranicava,vadam bugarsko drzavjanstvo ,lani bev na intervju vo mesec mart,do kade e procedurata okolu tie meseci ?
Автоматски споено мислење:


Prv pat se vklucuvam vo forumov i ne ja razbiram bash najdobro stranicava,vadam bugarsko drzavjanstvo ,lani bev na intervju vo mesec mart,do kade e procedurata okolu tie meseci ?
Rano ti e,uste nad 2 godini ke si cekas ako e se vo red.
 
Член од
27 декември 2018
Мислења
35
Поени од реакции
34
Jas sum 11 mesec 220xx koga ke mi se smeni ke vi pisham
Јас од после интервјуто сум со стасус на Образувана преписка N:////2019/05.03.2019 г. “Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.“ значи ова е на задолжителна цела година, не се смени никако статусот, со потекло од брат, кој знае шо ќе испадне од сето ова
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Јас од после интервјуто сум со стасус на Образувана преписка N:////2019/05.03.2019 г. “Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.“ значи ова е на задолжителна цела година, не се смени никако статусот, со потекло од брат, кој знае шо ќе испадне од сето ова
Ke si pocekame uste 2 meseci epten gi zaglavija porano bese 12 13 meseci sega i po 16 a tie preku roditel i do 20 meseci zadolzitelna
 
Член од
22 август 2011
Мислења
28
Поени од реакции
16
Тебе ти е готово се,само да одиш да си подигнеш во општина,зошто кога аплицираш за адреса исто така и за ЕГН аплицираш,тоа оди заедно прво одиш во општина Средец за да си земеш уверение за адреса и матичен.Не се закажува термин.За во Софија ќе ти треба Извод преведен и легализиран,тоа можеш и во амбасада да го направиш,носи си го и државјанството со себе.
@Krstevski1986 може ли само да потврдиш за ЕГН,дали го изработиле во меќувреме или кога ќе оди таму и го изработуваат и дали ќе треба да се чека за ЕГН ако оди сама 7 дена,или да ангажира посредник за одма да и го извадат ЕГН?
Кога ќе ти дадат уверение од општина одма се упатуваш во полициска станица за сликање и пасош.Можеш да го земеш во истиот ден,после 3 дена или после 30 ден ,и затоа и цените се различни.
Фала на информациите
 
Член од
11 декември 2019
Мислења
109
Поени од реакции
119
Јас од после интервјуто сум со стасус на Образувана преписка N:////2019/05.03.2019 г. “Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.“ значи ова е на задолжителна цела година, не се смени никако статусот, со потекло од брат, кој знае шо ќе испадне од сето ова
Epa sega od od zadolzitelna kako tvojot do finalna minimum 15 meseci inace koj prijatel go odbija preku brat brat mu ima od 2008 ali ne e dokazuval poteklo samo so uzjava deka e bugarin ima zemeno i go odbi viceto
 
Член од
7 март 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
здраво!
Имам неколку прашања ако некој знае да ми помогне
Сакам да добијам бугарска лична карта
како можам да аплицирам?
кои документи ми требаат?
Може ли да добијам лична карта иако сè уште немам добиено бугарски пасош?
ако е така, колку долго треба да почекам да го добијам?
благодарам однапред
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
здраво!
Имам неколку прашања ако некој знае да ми помогне
Сакам да добијам бугарска лична карта
како можам да аплицирам?
кои документи ми требаат?
Може ли да добијам лична карта иако сè уште немам добиено бугарски пасош?
ако е така, колку долго треба да почекам да го добијам?
благодарам однапред
Toa ti e privremena licna karta i taa vazi samo za vo bugarija
 
Член од
20 октомври 2015
Мислења
6
Поени од реакции
5
Преписка 10961/2016, интервју 30.10.2017, пред 6 месеци статус се смени на: претстои издавање указ од Вицето . Дали некој знае уште колку ќе се чека за да се промени статусот ?
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Преписка 10961/2016, интервју 30.10.2017, пред 6 месеци статус се смени на: претстои издавање указ од Вицето . Дали некој знае уште колку ќе се чека за да се промени статусот ?
Najmalku uste 6 meseci kje cekate,vo momentov min.se ceka 11-12 meseci
 
Член од
25 август 2019
Мислења
14
Поени од реакции
30
10ti mes na dopolnitelna,2god i 2mes od intervju nema promena na status..kaj nekoj promena od dopolnitelna?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom