Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 март 2020
Мислења
16
Поени од реакции
17
Zdravo
Jas od juni 2019 cekam za potpis na vice prezidentot, znae li nekoj kolku se ceka
Blagodaram
 
Член од
26 март 2019
Мислења
182
Поени од реакции
182
Тебе ти е готово се,само да одиш да си подигнеш во општина,зошто кога аплицираш за адреса исто така и за ЕГН аплицираш,тоа оди заедно прво одиш во општина Средец за да си земеш уверение за адреса и матичен.Не се закажува термин.За во Софија ќе ти треба Извод преведен и легализиран,тоа можеш и во амбасада да го направиш,носи си го и државјанството со себе.
@Krstevski1986 може ли само да потврдиш за ЕГН,дали го изработиле во меќувреме или кога ќе оди таму и го изработуваат и дали ќе треба да се чека за ЕГН ако оди сама 7 дена,или да ангажира посредник за одма да и го извадат ЕГН?
Кога ќе ти дадат уверение од општина одма се упатуваш во полициска станица за сликање и пасош.Можеш да го земеш во истиот ден,после 3 дена или после 30 ден ,и затоа и цените се различни.
Samo adresnata registracija ke mu e gotova maticniot broj SE ceka 10 dena potoa od koga ke podnesi, ako angazira posrednik egn ke vide gotovo vo istiot den ili ima posrednici sto mozat da I go donesat mk egn I se da napravi so mk I da se slika Bez voopsto da odi vo sofija
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.005
Поени од реакции
5.286
Samo adresnata registracija ke mu e gotova maticniot broj SE ceka 10 dena potoa od koga ke podnesi, ako angazira posrednik egn ke vide gotovo vo istiot den ili ima posrednici sto mozat da I go donesat mk egn I se da napravi so mk I da se slika Bez voopsto da odi vo sofija
Ова не ми беше баш јасно ,за ЕГН ако се оди преку амбасада.
Благодарам.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
705
Поени од реакции
680
Последниве што поминаа совет на Положително се со потврди од предок во таа граница,нема никој под и над.Ќе видиме следните.
Дали има некој од членовите што чекаат на финалнаа се со потврда од предок роден пред 1900 ,или над 1918?
Прашувам пошто последните месец-два не го следам форумот редовно а мајка ми има поднесено со потврда од баба ѝ родена 1919г,преписка влезена во Правосудие крај на Јануари 2019.
Благодарам.Ќе ја следам ситуацијава на форумов па ќе видиме.
Во меѓувреме ако има некој којшто чека потпис од вице и е само со потврда од предок роден пред 1900 или после 1918 нека се јаве.
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
54
Поени од реакции
26
zdravo na site . tatkoi na zena mi ima bg pasos i brat i isto . kako e podobro da go podnese bg pasosot na nejnoto prezime ili prvo da se registrirame na moe fala odnapred
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
fala ti batko . neli biduva na nejnoto da podnese potoa vencanica da se dostavi
Moze i taka ama e komplicirano i poveke pari ke ja kosta posle za promena na prezime vo bugarski dokumenti,no ako nema drugo i taka neka tera,vazno da dobie drzavjanstvo posle se ke se sredi.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
110
Поени од реакции
84
Ako mozi da pisi koj ima poseden promena na polozitelno od koga bese na finalna
Bidejki imase razlicni vo posledno vreme
Za da znajme dokaj sme
 
Член од
26 март 2019
Мислења
182
Поени од реакции
182
Ова не ми беше баш јасно ,за ЕГН ако се оди преку амбасада.
Благодарам.
samo adresna odi preku ambasada/konzulat, potoa moras da odis vo soodvetnata opstina kaj sto si prijavil adresa za maticen broj, preku konzulat /ambasada nemozis za egn da podnesuvas
Автоматски споено мислење:

zdravo na site . tatkoi na zena mi ima bg pasos i brat i isto . kako e podobro da go podnese bg pasosot na nejnoto prezime ili prvo da se registrirame na moe fala odnapred
Mozi da podnesi odma , ke i teci postapkata, potoa koga ke i izlezi drzavjanstvoto, ke si prilozi osven izvod na rodeni i vencanica i ke i go smenat prezimeto za vo dokumentite
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
30
Поени од реакции
24
Do kade se so mesec mart so potpisi nekoj nekoja informacija da ne ima edna godina go cekam toj glup potpis!!!
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
78
Поени од реакции
130
fala ti batko . neli biduva na nejnoto da podnese potoa vencanica da se dostavi
Ако веќе сте во брак и е сменето презимето ќе мора да поднесе со твоето затоа што сепак бараат копија од нашиот пасош. На новиот извод на родени пишува моминско презиме, а исто и на венчаницата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom