Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 декември 2017
Мислења
45
Поени од реакции
56
Ме ставивте во мисла сега. Јас аплицирам врз основа на стар документ од бугарска егзархија, со предок роден 1920 година. Зар има шанси да чекаме годиништа и на крај да нѐ одбијат заради тој момент...?
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
78
Поени од реакции
131
Ме ставивте во мисла сега. Јас аплицирам врз основа на стар документ од бугарска егзархија, со предок роден 1920 година. Зар има шанси да чекаме годиништа и на крај да нѐ одбијат заради тој момент...?
Моите предци беа 1896 и прошлиот месец добив указ (без потврда од БККС). Можеби зависи во која фаза е постапката, како што сфатив советот и ДАБЧ прават проблем за ова.
Сега наново за татко ми ќе одиме со истите документи па ќе видиме.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
705
Поени од реакции
680
Ме ставивте во мисла сега. Јас аплицирам врз основа на стар документ од бугарска егзархија, со предок роден 1920 година. Зар има шанси да чекаме годиништа и на крај да нѐ одбијат заради тој момент...?
Се работи за оние коишто се само со потврда од здруженијата во Македонија а не за оние со стари документи од егзархија.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
Ne odi rabotava,znaci za potpis veke i po 13 meseci se ceka plus 3 meseci za podigajne,do krajov na godinava i 20 meseci ke stani ako se prodolzi vaka,kolku sto gledam i nisto ne prezemaat za da se resi problemov,toa e,so ljubov od baba Jotova,:yid:
 
Член од
6 март 2018
Мислења
150
Поени од реакции
141
Ne odi rabotava,znaci za potpis veke i po 13 meseci se ceka plus 3 meseci za podigajne,do krajov na godinava i 20 meseci ke stani ako se prodolzi vaka,kolku sto gledam i nisto ne prezemaat za da se resi problemov,toa e,so ljubov od baba Jotova,:yid:
Uste nekoj mesec od polozitelno do ukaz vo raka ke dojde 2 godini
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
24
Поени од реакции
4
Gledaj prvo sredi gi dokumentite,mora od izvodite da se gleda povrzanost pomegu tebe i pradedoti,ako ne se gleda ke te odbiet,vidi fati vrski maticno da se koregira,ako ne sakaat toa neka ti dadat potvrda deka toa e edno isto lice,ako i toa ne biva vidi vo izvodi na rodeni kako se zavedeni mozebi tamu se dobro zavedeni.
Oke blagodaram mnogu
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
20
Поени од реакции
3
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване a na intevju bev na 06.03.2019 zar za tolku vreme netrebase nesto da se promeni preku roditel sum
 
Член од
22 август 2011
Мислења
28
Поени од реакции
16
Уведомителното писмо ми е стигнато во општината Средец, во Софија. Ако може некој да ми каже кои се следните чекори, претпоставувам дека треба да се извади матичен број, потоа лична карта па пасош... За матичниот број дали ќе треба да однесам некои дополнителни документи и дали се закажува термин?
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
158
Поени од реакции
114
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване a na intevju bev na 06.03.2019 zar za tolku vreme netrebase nesto da se promeni preku roditel sum
Jas sum preku roditel toj status na mene posle 17meseci minse promeni


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 март 2019
Мислења
280
Поени од реакции
263
Ima Li nekoj sto skoro si go zede pasosot, da kaze kolku vreme e od podiganje ukaz do pasos na raka?
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom