Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2019
Мислења
24
Поени од реакции
48
-Конечноо указ бр:8
-После цели 5 години од првото поднесување добивме државјанство и јас и брат ми
-Документи од прв братучед и потврда од Струмица
-Интервју 17.10.2016
-На дополнителна бевме цели 13 месеци
-Положително од крајот на фебруари
И денес после толку многу чекање нашите преписки се потпишани во указот број 8

Држам среќа и стискам палци за сите кои што се во оваа процедура да добијат и да се спасат од оваа немаштија...

Чувството е феноменално незнам како да ви опишам....Посакувам сите ама баш сите да го осетат ова чувство.....Поздрав и среќно на сите

BTW...би сакал да ве прашам што е следно,кој е последниот термин за подигање на указите?
Cestitki so zdravje da se koristi
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
Искрено не го знам бројот на преписка, само бројот на молба од документот. Каде би можел да го најдам тој број?
И во кој статус би се сменил статусот после дополнителна? - пак во финална, зошто јас веќе еднаш бев на финална(од финална се смени на дополнителна) или во позитивен указ или одбиен?
Ако сака некој да дознае број на преписка нека пише ПП.
Eve pisi mu na @focus
Автоматски споено мислење:

@palekrstic kako da doznaam koja broj na prepiska sum
Ne broj na molba ja znam
Pisi mu na @focus
 
Член од
18 февруари 2020
Мислења
3
Поени од реакции
4
Здраво . Имам добиено указ ... шро е потребно понатаму , која е процедурата ...


Знам дека се чека уште едно 2/3 месеци за матичен и адреса .. но не знам во детали .. дали е воопшто лесно до земање на пасош.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.204
Drugar jas sum, vo stranstvo so mkd pasos, verivaj mi deka za familijaren covek koj saka da zivee vo EU najlesno i najbrzo familijarno se preseluva vo EU so Bugarskiot pasos, a za samec, ergence i mkd pasosot ti vrsi mnogu rabota. Ova e realnosta. Pozdrav i brz potpis na site
Секако дека се согласувам со тебе и во право си, далеку е полесно со ЕУ пасош. Но, сепак, помеѓу опцијата да чекаш тука 5 години и да тепкаш во место подобро ти е да одиш во странство, со тек на време да повлечиш и фамилија бидејќи времето и онака ќе помине во чекање... вака барем ќе ти течат годините во странска држава па како опција ако не ти испадне бугарскиот, ќе аплицираш за пасош на др еу членка.

Целта ми беше не да дефокусирам и да бидам офтопик туку да им посочам на сите дека не мора да се чека пасош од мкд... за тоа време парталите и надвор. жртвувај 5-6 години, учи јазик... пасош (ваков или таков) ќе дојде во рака.

Исто и јас како тебе им посакувам на сите среќа во насока на што побрзо добивање пасош.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
Здраво . Имам добиено указ ... шро е потребно понатаму , која е процедурата ...


Знам дека се чека уште едно 2/3 месеци за матичен и адреса .. но не знам во детали .. дали е воопшто лесно до земање на пасош.
Честитки!!!!
На страната каде што и пишува дека е одобрено државјанството,има едно сиво поле Записване,и таму има термини да закажеш,да прикачиш фотографија од пасош не поголема од 2 МБ и да внесеш мејл,па ќе добиеш повратен одговор на мејл.Потоа мејлот го принташ и со тоа ливче одиш во правосудие да си го подигнеш указот.

Од веб страната од МП запишија ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Земи и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија одиш во банка да платиш за Указ, 50 лева + 10 лева манипулативни трошоци, попатно направи копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во Министерството за Правосудие ќе влезеш дај им ја уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополни едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ќе те внесе во систем госпоѓата и ќе ти го испринта Указот.

Извод нов ,преведен и легализиран-ако го преведуваш во МК тогаш ќе треба во амбасада да го легализираш.А ако го преведуваш во Софија ,агенциите за превод го носат на нотар за заверка.Ќе си побараш на интернет некои агенции за превод и ќе им го испратиш изводот по скен ,за да биде спремен кога ќе одиш таму само оригиналот ќе им го покажеш.За во МВР оригинал,за во општина копија.

Направи копии од Указот и оди во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Земи 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополни податоци што треба. На каса плати 30 лева и оди да направиш копии од формуларите.По редовна постапка ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена.Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш.....

Иначе за во полиција ќе ти треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме), зајавление кое ќе ти го дадат таму и ќе го пополниш на лице место и плаќање на каса во полиција, зависи по која постапка ќе одиш,толку и ќе платиш.Може и со картица само треба да е на твое име.

Ова се трошоците -
Ова се трошоците за подигнување на указ и адреса -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
Вкупно 110 лева

Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Плус тука ти се и трошоците за пат.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.204
Lesno e na muabet. Da e taka, site ke zaminavme a ne tuka na forum da pratime do kaj sme so bg dok. Otvorete stranata na germanska ambasada i videte sto se baraat, za ucenje jazik ti baraat da imas kesh 10 000€. Moj prijatel cekase godina ipol skoro za termin u ambasadata za rab u mc donalds i go odbija.
а што бара во германија?
зошто кога некој ќе спомни странска држава се мисли на германија прво?

хрватска мала е? малта? холандија? шпанија и италија?

што толку има во таа германија што го нема на друго место?

офтопик сме со муабетов, друга ми беше поентата...

дури чекал другар ти или ти или јас... можи да чека на друго место или да учи јазик за тоа другото место за кое чека. да бара друга работа, да се доквалификува тука за да не мора да лупа таму, да учи занает или едноставно како што пробал другар ти да оди и да напредува од 0.

секој со среќата и со своите афинитети во животот. И секако дека НИШТО лесно нема во овој живот, ниту тоа некој го твдри. ЗА СЕ' барем малку што вреди треба да си го спотни човек газето, само ние македончињата такви сме и мислиме дека од небо се' ќе ни падни пошто ако не е така тогаш универзумот е против нас и се работи за некој заговор.

Ако ништо друго, барем темата што ја има е ќар за да не се товат посредниците со еден куп пари и да не лажат ама како што изгледа иако работите се одвиваат по некој редослед кој конечно го утврдивме сепак се одвиваат споро и за времето за кое чекаш бг пасош можеш да одиш во странска држава и да работиш па да се стекниш таму и со квалификации и со подобро работно место. Се' си бара труд и жртвување. Да не чекаме да ни падни ништо од горе, па ни бугарскиот, пошто после пасошот сам не работи и не може да не спаси од било што ако самите не се потрудиме.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
33
Поени од реакции
24
Zdravo i od mene.Denes konecno Ukaz!!! Prv pat podnesov mart 2016, Intervju avgust 2016 pa dolonlitelna,od 03.2019 na polozitelno.Dokumenti od prv bratuced,posle dopolnitelno dostaveni izvodi od pradedo i potvrda.Vi posakuvam site da si docekate.
Cestitki...ako sakas da spodelis tocno kolku meseci bese na dopolnitelna
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom