Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 март 2019
Мислења
280
Поени од реакции
263
Od forum koj treba na site da ni ja olesni rabotata, i od koj treba da dobieme informacii za ovaa nasa maka,forumot stana mesto za prepukuvanje,lecenje kompleksi i navredi... Decki site sme nestrplivi i ovaa agonija ne izmacuva ama mislam deka treba da ima pogolema razbiranje i tolerancija kon sekogo :(
 

Bigo

#$#@®™¥¢£^<>[]}{¶§×¿~
Член од
13 декември 2019
Мислења
469
Поени од реакции
807
Ај уште еднаш малку подетално. За 2018та има вкупно ~24.500 преписки. Од тие преписки 19.502 имаат некаков статус (Указ, Положително, Финална, Отказ). Остатокот од 19.502 до ~24.500 се преписки кои се аплицирани преку Софија, и моментално се сеуште на задолжително.

Од тие 19.502 има 1437 преписки преку амбасада кои се на задолжително.

Или со бројки:

Вкупно 2018 ~ 24.500

Указ - 754
Положително - 1788
Отказ - 93
Дополнителна - 18
Финална 1739
Задолжителна - ~6437
За останатите 13.654 немам јасен статус, може да бидат Положително, Отказ, Дополнителна или Финална.
Provereni informacii? Sakas da kazes za nekoj od 2018 ima ukaz?
 
Член од
27 август 2019
Мислења
33
Поени од реакции
33
Нив сум на форумов. Иначе и јас после дополнителни документи однесени, од фебруар (или март) 2019 чекам указ. На интервју бев во август 2016
 
Член од
3 февруари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
15
Нив сум на форумов. Иначе и јас после дополнителни документи однесени, од фебруар (или март) 2019 чекам указ. На интервју бев во август 2016
jas bev septemvri 2016 na intervju inace cekam i jas ukaz od 28 fevruar lani
 
Член од
23 април 2019
Мислења
41
Поени од реакции
50
Znaci ima okolu 23000 perepiski za 2018 posto gi pratam 20996 i uste nekoj so se po konzuslki pat. Ali ete trgna veke stigat i do tie sto bile na intervju oktomvri 2018. Strpenie spasenie ke se ubrza i za nas mora
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
12
Поени од реакции
5
"Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија "
kolku vreme e so ovoj status dali znae nekoj koj e sledniot cekor?
se smeni vo ovoj status negde od pocetok januari,intervju ambasada Skopje maj 2018 ...
 
Член од
31 октомври 2019
Мислења
28
Поени од реакции
38
"Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија "
kolku vreme e so ovoj status dali znae nekoj koj e sledniot cekor?
se smeni vo ovoj status negde od pocetok januari,intervju ambasada Skopje maj 2018 ...
Ти пишува наназад ако отвориш или најгоре на форумот имаш се убаво објаснето, ама еве ќе ти кажам за потпис од вицето во овој момент се чека околу 12 месеци. И јас сум ист месец на интервју и ист месец на положително, ќе си чекаме здравје уште една година.
 
Член од
17 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
33
Извинете ако некој знае кога ке почнат со ноември 2018 интервју до каде се стасани задолжителна финална .ви благодарам
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
12
Поени од реакции
5
Ти пишува наназад ако отвориш или најгоре на форумот имаш се убаво објаснето, ама еве ќе ти кажам за потпис од вицето во овој момент се чека околу 12 месеци. И јас сум ист месец на интервју и ист месец на положително, ќе си чекаме здравје уште една година.
Smooth друже окк.......
 
Последно уредено од модератор:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.533
Има и указ број 4/2018 за преписка 10079/2018,но овие се странци претежно.
Можно е и да има уште еден указ ,пошто преписката 364/2018 сеуште не е сменета....
 
Член од
9 јануари 2020
Мислења
6
Поени од реакции
16
Zdravo ,edno prasanje ako moze jas bev na proverka od viceprezidenta od maj 2019 ,vo petokot31.01.2020 mi se smeni vo molbata vi razgledana od svetata po grazdanstvo vo polozitelno vi prestoi izdavanje na ukaz,kolku vreme se ceka sega ?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.533
Zdravo ,edno prasanje ako moze jas bev na proverka od viceprezidenta od maj 2019 ,vo petokot31.01.2020 mi se smeni vo molbata vi razgledana od svetata po grazdanstvo vo polozitelno vi prestoi izdavanje na ukaz,kolku vreme se ceka sega ?
Денес ќе добиеш указ.Кој број на преписка си,на положително од кога беше,интервју кога имаше?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom