Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2019
Мислења
24
Поени од реакции
48
Нема шанси да ти е 13 месец. Сите што беа на положително во Декември се исчистени. Ако е сварно така претрчај до Софија прашај си може те заборавиле да ти сменат статусот. На другар му се имаше десено така, указ да му биде излезен 3-4 месеци а да не бил внесен во системот.

И јас сум 2016 - Положително од Март
I jas sum pri kraj mart nekade
 
Член од
12 ноември 2018
Мислења
40
Поени од реакции
66
Prijatele jas sum so pas od vujko ....no me stavija i na dopolnitelna ...pa nosev izvod od pra dedo i plus potvrda od Sr ....od 2015 podneseno, 2016 intervju ....a od Mart 2019 cekam za ukaz ....se nadevam brzo ke se usrekam !!
Kolku vreme bese na dopolnitelna i dali dostavi i nekoj star dokument. Pozz
 
Член од
17 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
33
Izvinete sto prasuvam na zadolzitelna sum 14 meseci Dali nekoj znae koga ke ni stasa redot bilo kakva informacija vi blagodaram
 
Член од
24 јануари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво,
Според тоа колку што успеав да разберам, молбата е одбиена а не вратена на дополнителна? Ве молам за објаснување и помош доколку имате поминато низ процедурата

"С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство."
 
Член од
26 март 2019
Мислења
62
Поени од реакции
75
Здраво,
Според тоа колку што успеав да разберам, молбата е одбиена а не вратена на дополнителна? Ве молам за објаснување и помош доколку имате поминато низ процедурата

"С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство."
Да така е одбиена си.
Повторна постапка. Со какви документи беше?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здраво,
Според тоа колку што успеав да разберам, молбата е одбиена а не вратена на дополнителна? Ве молам за објаснување и помош доколку имате поминато низ процедурата

"С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство."
Да за жал одбиена си од совет. Ќе те замолм млку да ни објасниш со какви документи поднесе, дали ги достави дополнително во Министерството за правосудие (или при интервју или закажување за интервју, или дополнително), дали можеби имаше некоја разлика во имињата или преџимињата помеѓу изводите?
 
Член од
17 август 2016
Мислења
504
Поени од реакции
578
Здраво,
Според тоа колку што успеав да разберам, молбата е одбиена а не вратена на дополнителна? Ве молам за објаснување и помош доколку имате поминато низ процедурата

"С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство."
ne ti se prilozeni site potrebni dokumenti
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Има ли некој овде како мене со интервју од Февруари 2018 година?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom