Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
683
Поени од реакции
893
Си прашал колку време е дозволено да возиш во Холандија со странски таблици?
Би требало да е до тогаш до кога ти важи регистрацијата? Ако колата е на ЕУ табли не би требало да е проблем, не се баш "странски". Е сега, ако се МК табли, тогаш до кога ти важи зелениот картон/ регистрацијата.
 
Член од
18 јануари 2019
Мислења
44
Поени од реакции
120
Можеш само да презакажеш ако си ја пропуштил првата резервација, односно после терминот.
Кога го проверувам бројчето сеуште ми дава копче за закажување и ми ја дава формата да ја пополнам. Незнам што ќе се деси ако ја пополнам поново со нов датум.
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
143
На следните линкови можете да ги проверите сите укази и откази квартално и годишно.
- https://www.president.bg/cat107/Godishni-dokladi-grajdanstvo/ - годишен извештај (сеуште не е издаден, тука ги имате од 2012-2019)
- https://www.president.bg/cat106/Mesechni-otcheti-grajdanstvo/ - квартален извештај (тука имате три квартали од Јануари до Септември, се чека уште да се издаде последниот квартал)

На годишниот извештај ќе се види точно колку има укази, а колку откази дадено во 2019 година
 
Член од
13 јануари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
2
Nova sum na forumot sto e razlika ukaz 186 i ukaz 183
Автоматски споено мислење:

Jas sum nov na forumov i sakam da prasam vo vrska so proveruvanjeto na statusot:

1. Jas go zapisuvam brojot od molbata i lozinkata i mi izleguva ...”Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија”... Dali e ova ok za proveruvanje do kade e postapkata?
(Vaka mi stoi od nekade septemvri 2018 godina)
2. Citajki po forumov nekolku pati vidov deka trebalo da se zapise nekoja prepiska na pocetokot na procedurata. Za sto prepiska stanuva zbor bidejki jas nemam zapisano nisto?
Inaku sum 145xx/2016 molba so intervju vo sofija na 30 noemvri 2016 godina

Blagodaram na pomosta odnapred na site clenovi
Jas sum 128xx/2016 znaci malku pred tebe i vo petokot e gotovo treba da odam za drzavjanstvo
 
Последно уредено:
Член од
10 јули 2019
Мислења
24
Поени од реакции
33
Nova sum na forumot sto e razlika ukaz 186 i ukaz 183
Автоматски споено мислење:


Jas sum 128xx/2016 znaci malku pred tebe i vo petokot e gotovo treba da odam za drzavjanstvo
Razlikata e 3 ukazi. Znaci cista matematika, 186-183=3 ;)
 
Член од
11 декември 2019
Мислења
67
Поени од реакции
37
Некој да знае до каде се со задолжителна, мене вака ми стои 1 година и два месеци, поточно интервју 06.11.2018 година, со документи од прадедо и потврда од здружение
Jas bev na intervju 28.11.2018 uste nisto ne mi e smeneto
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
182
Поени од реакции
115
Дечки,уште еднаш да прашам, дали со предок роден 1920 година и потврда се проаѓа комисија, имам проидено интервју 2018 уште сум на задолжителна.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom