Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 октомври 2019
Мислења
27
Поени од реакции
41
zdr 184 ukas.Резервиранијат час за получаване на вашето удостоверение от Дирекција "Б'лгарско гражданство" к'м Министерство на правос'дието е потв'рден за 19.02.2020 15:00ч.dali е mozno drugiot dе n da sе slikam
 
Член од
1 ноември 2018
Мислења
117
Поени од реакции
190
Jas od 15 avgust do sega na finalna ,5 meseci vekje :/
mojot soprug e od 04 septemvri na finalna. Sega e obratno Jotova potpisuva Ukazi fala bogu, no sega Sovetot ne raboti dovolno brzo za da dade Polozitelno status... ali sepak premnogu dolgo e 5 i pol meseci
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
zdr 184 ukas.Резервиранијат час за получаване на вашето удостоверение от Дирекција "Б'лгарско гражданство" к'м Министерство на правос'дието е потв'рден за 19.02.2020 15:00ч.dali е mozno drugiot dе n da sе slikam
Ако си преку посредник можно е.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
82
За тие што планираат деновиве да си подигаат указ и да поднесуваат документи во општина за ЕГН имајте ги овие работи во предвид:

Во министерството
- На уплатата од 50 лева имате уште 10 лева манипулативни трошоци и овој трошок во било која банка е горе-доле ист.
- Доколку ја вршите уплатата во околните банки околу министерството, имаат спремни уплатници што треба да се потполни со податоци. Не треба да се замарате многу со ова сметки и сл., само ќе кажете што сакате да уплатите и ќе препишете.
- Во министерството ќе ви треба една фотографија (читајте подоле во врска со фотографиите).

Во општината (ова е за Средец, валјда и во други општини е исто)
- Ќе ви побараат по една копија од указот, пасошот со печатот од денот кога сте влегле и копија од извод на родените преведен и заверен. Значи ова со изводот не ви е потребно само за во полиција кога ќе се сликате за документи, туку ќе ви треба една фотокопирана копија и кога ќе поднесувате за ЕГН.
- Во општината исто така ќе ви земат една фотографија. Мој совет е да се сликате 2-3 дена пред да отидете и гледајте да бидете со иста или слична блуза, затоа што двајца познаници ги терале да одат да се пресликуваат таму затоа што наводно фотографиите им биле стари (што немало врска). Мислам дека ова зависи како тетките се станати тој ден, или пак „мафијата“ од таму сака на било кој начин екстра приходи да цицне од нас. Како и да е гледајте направете вака за да сте мирни.
- Трошоците од 30 лева може да се платат во кеш или со картичка, таму нема манипулативни трошоци.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
За тие што планираат деновиве да си подигаат указ и да поднесуваат документи во општина за ЕГН имајте ги овие работи во предвид:

Во министерството
- На уплатата од 50 лева имате уште 10 лева манипулативни трошоци и овој трошок во било која банка е горе-доле ист.
- Доколку ја вршите уплатата во околните банки околу министерството, имаат спремни уплатници што треба да се потполни со податоци. Не треба да се замарате многу со ова сметки и сл., само ќе кажете што сакате да уплатите и ќе препишете.
- Во министерството ќе ви треба една фотографија (читајте подоле во врска со фотографиите).

Во општината (ова е за Средец, валјда и во други општини е исто)
- Ќе ви побараат по една копија од указот, пасошот со печатот од денот кога сте влегле и копија од извод на родените преведен и заверен. Значи ова со изводот не ви е потребно само за во полиција кога ќе се сликате за документи, туку ќе ви треба една фотокопирана копија и кога ќе поднесувате за ЕГН.
- Во општината исто така ќе ви земат една фотографија. Мој совет е да се сликате 2-3 дена пред да отидете и гледајте да бидете со иста или слична блуза, затоа што двајца познаници ги терале да одат да се пресликуваат таму затоа што наводно фотографиите им биле стари (што немало врска). Мислам дека ова зависи како тетките се станати тој ден, или пак „мафијата“ од таму сака на било кој начин екстра приходи да цицне од нас. Како и да е гледајте направете вака за да сте мирни.
- Трошоците од 30 лева може да се платат во кеш или со картичка, таму нема манипулативни трошоци.
Od kade ti se ovie podatoci,od licno iskustvo?Prasuvam zatoa sto drugi sto bea tamu porano ne pisaa deka treba izvod na rodeni i slika za EGN,mozebi sega ima promeni.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
82
Се извинувам моја грешка, тоа со фотографијата во општината не ми ја земаа иако ја дадов, но тоа со сликањето и дека може да ги вратат важи за министерството затоа што двајца познаници пред месец-два им направиле така као дека биле со стари фотографии. Извод ми побараа, имав оригинал но не ми беше копиран, вработената таму испадна ок и она го копираше не ме натера да се враќам и тоа да го копирам.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Се извинувам моја грешка, тоа со фотографијата во општината не ми ја земаа иако ја дадов, но тоа со сликањето и дека може да ги вратат важи за министерството затоа што двајца познаници пред месец-два им направиле така као дека биле со стари фотографии. Извод ми побараа, имав оригинал но не ми беше копиран, вработената таму испадна ок и она го копираше не ме натера да се враќам и тоа да го копирам.
Dobro e da se znae deka sega baraat izvod na rodeni i vo opstina,dosega site rekoja deka baraat samo vo policija,ti kade go prevede i legalizira izvodot?
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
983
Поени од реакции
1.476
Dobro e da se znae deka sega baraat izvod na rodeni i vo opstina,dosega site rekoja deka baraat samo vo policija,ti kade go prevede i legalizira izvodot?
Да се надоврзам и јас на ова.

Во општина мене ми побараа копија од извод и копија од указ. Не земаат оригинали, ова го зборам за во општина средец за да се земе службена адреса/ЕГН, како е во другите општини во БГ незнам. Ако немате копии службениците ќе ви направат(можеби и нема, зависи од службеникот, мене ми направија), носете ги оригиналите со вас.

Уште една работа, кога се сликате за пасош во полиција, ако мислите да плаќате со картичка(што е наједноставна опција), картичката мора да биде на ваше име, така да не одете со картички од мама/тато/бато, носете си ваша дебитна/кредитна картичка да не се доведувате во ситуација да трчате по банки и да молите да ви пополнуваат уплатници.

Исто така за превод и легализација на извод може да средите тука во МК. Преведете го изводот кај овластен преведувач кај нас, и однесете го во амбасада во СК да го легализираат, ќе си го земете другиот ден. Цената е околу 300 ден за превод и 15 евра во амбасада за легализација, многу поефикасно е да средите со изводот тука одколку да губите време во Софија. Е сега ако не сте од СК, тогаш незнам, може во Софија повеќе ќе ви одговара.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Да се надоврзам и јас на ова.

Во општина мене ми побараа копија од извод и копија од указ. Не земаат оригинали, ова го зборам за во општина средец за да се земе службена адреса/ЕГН, како е во другите општини во БГ незнам. Ако немате копии службениците ќе ви направат(можеби и нема, зависи од службеникот, мене ми направија), носете ги оригиналите со вас.

Уште една работа, кога се сликате за пасош во полиција, ако мислите да плаќате со картичка(што е наједноставна опција), картичката мора да биде на ваше име, така да не одете со картички од мама/тато/бато, носете си ваша дебитна/кредитна картичка да не се доведувате во ситуација да трчате по банки и да молите да ви пополнуваат уплатници.

Исто така за превод и легализација на извод може да средите тука во МК. Преведете го изводот кај овластен преведувач кај нас, и однесете го во амбасада во СК да го легализираат, ќе си го земете другиот ден. Цената е околу 300 ден за превод и 15 евра во амбасада за легализација, многу поефикасно е да средите со изводот тука одколку да губите време во Софија. Е сега ако не сте од СК, тогаш незнам, може во Софија повеќе ќе ви одговара.
Ubavo napisano,znaci i vo opstina mora izvodot da e preveden i legaliziran? Ne e lesno za nas sto ne sme od Skopje ili Bitola a treba izvod da se preveduva i legalizira.
 
Член од
26 ноември 2017
Мислења
96
Поени од реакции
35
Пофалете се со некој потпис...

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom