Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.968
Поени од реакции
4.980
@palekrstic имаш ли инфо до каде се со промена од задолжителна во финална
Ова се промените од задолжителна во финална од Декември 2019

03.12.2019- @nasquez23 -19.07.2018-инт СОФ -родител
09.12.2019-Сестра НА @FAHRER 17.09.2018-инт СОФ -крштеница и потврда
09.12.2019-СОПРУГ НА @Ohridmaca1 27.09.2018-инт СОФ -со потврда
17.12.2019- @dac_kufer 06.08.2018-образ.преписак(инт.амбасада 4/2018)-родител
18.12.2019-@■■■ 06.08.2018-инт СОФ -родител
18.12.2019- @gjokehv - јуни.2018-инт СОФ
24.12.2019- @Purfect 08.08.2018-инт СОФ родител
30.12.2019- @Tashov -07.08.2018-инт СОФ родител
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
181
Поени од реакции
2
Јас мислам дека треба прво да се пофалиш дека ти потпишале, хахахаха...... Како и да е честитки!!!
Ако побрзаш, додека се уште не е сменето дека е пратено во амбасада стисни на Записване и закжи за во Софија. Во спротивно ако ти пишува дека е испратено во амбасада, тогаш ќе се јавиш во амбасада да ти потврдат дека е стигнато, и носиш две слики, копија од пасош и уплата од 50 лева. И ќе чекаш за адреса и ЕГН 3 месеци. Ќе си се јавуваш во Општина Слатина и ќе прашаш дали ти е готов ЕГН и кога ќе е готов, одиш во Софија на сликање за пасош и лк, можеш во ист ден да ги земеш за отприлика 150 евра, или за 3 дена да ти ги донесе посредник, за околу 58 евра.
кога ќе излезе ЕГН од амбасада ми рекоа да одам во софија во општината за постојана адреса и да извадам лична карта и пасош.
имате ли информација каква е таа постојана адреса (треба ли договор или нешто слично)?
благодарам
 
Член од
15 февруари 2018
Мислења
27
Поени од реакции
44
Јас мислам дека треба прво да се пофалиш дека ти потпишале, хахахаха...... Како и да е честитки!!!
Ако побрзаш, додека се уште не е сменето дека е пратено во амбасада стисни на Записване и закжи за во Софија. Во спротивно ако ти пишува дека е испратено во амбасада, тогаш ќе се јавиш во амбасада да ти потврдат дека е стигнато, и носиш две слики, копија од пасош и уплата од 50 лева. И ќе чекаш за адреса и ЕГН 3 месеци. Ќе си се јавуваш во Општина Слатина и ќе прашаш дали ти е готов ЕГН и кога ќе е готов, одиш во Софија на сликање за пасош и лк, можеш во ист ден да ги земеш за отприлика 150 евра, или за 3 дена да ти ги донесе посредник, за околу 58 евра.
Zar 3 meseci se ceka za adresa....ova e otkoga ke go podignes ukazot?!?!?!
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.968
Поени од реакции
4.980
Da li neko moze da mi kaze zasto mi pise kada proveravsn na pin da su mi dokumenti poslati za Argentinu, a od aprila mi je pise da cekam potpisivanje?
Не го мешајте бројот на молба што оди со пин,тој си се пишува стрикно во горните две полиња.Бројот на молба ако го пишеш во број на преписка за молби по консулатски пат ќе добиеш погрешни информации. Води се по бројотна молба со пин само во горните полиња.
Автоматски споено мислење:

Pak ne mi e jasno Znaci gore pisuva obrazuvana prepiska,Dali e toa molbata ili prepiskata ,Moze nekoj da poobjasni?
Преписка!!!
Тоа е број на предметот од кога ти е образувана преписката комплет со интервју. Тој број можеш да го видиш на почетниот статус ,на задолжителна, и на крај кога ќе ти потпишат.А бројот на мплба е бројот што ти го даваат кога поднесуваш документи,односно бројот на твоето барање за востановување на државјанство.
Автоматски споено мислење:

кога ќе излезе ЕГН од амбасада ми рекоа да одам во софија во општината за постојана адреса и да извадам лична карта и пасош.
имате ли информација каква е таа постојана адреса (треба ли договор или нешто слично)?
благодарам
Скоро сите зимаат службена адреса Леге 6,и за неа нетреба договор само се поднесува во Општината.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom