Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 март 2018
Мислења
155
Поени од реакции
275
Decki izgleda e i oficijalno. Dokumenti pred 1900 i po 1918 ne pominuvale, navodno duri ni vencanici i krstenici pred 1900. Posrednikot pobaral novi dokumenti za predok pomegu 1900-1918. Obezbedivme izvodi koi gi prevel, zaveril na notar vo BG i obezbedil nova potvrda od klubot vo Bitola.
Jas vecerva se vrakam MK i sakam vo ponedelnik da odime vo Sofija da gi dostavime novite dokumenti pa me interesirase

Dali moze da imam problemi bideki proizhodot od DAPC e baziran na drug predok? Znam deka generalno gi baraat istite dokumenti pa zatoa....?
Dali mozebi posrednikot trebase da mi obezbedi i nov proizhod od DAPC?
Dali osven izvodite, prevedeni i zavereni na notar, potvrda od drustvo, molba i kopija na pasos treba da se dostavi drug dokument?
Kade pokonkretno, na koj salter treba da se dostavat dopolnitelnite dokumenti?
Dali nekoj znae do koga vo ponedlnik raboti ministerstvoto za pravosudie? Dali voopsto ke rabotat ako se zeme vo predvid deka na 24 im e neraboten..?
Pominuvat tie sto se dostaveni na vreme kako dopolnitelni dokumenti. Ne pominuvat onie sto enus cekat odobruvanje id dabac za proishod
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
Ima nekoj ziv ? :) Pak CE prasam na molbata mi pisuva sovetot ja razgledal so polozitelno mislenje pretstoi izdavanje ukaz od viceto,,,bez dopplnitelna proverka ,site statusi smeneti bez nikakov problem...Intervju 26.06.2018 so poteklo u bugarsko kulturen centar Strumica ,linija Dedo I Pradedo ,ovoj status e od 25 .11.2019 ...necie mislenje ...Sto sledi ,odgovor,smena na status itn...;)
На овој линк што е на почетокот најгоре ставен, ги има сите информации околу статуси и нивно времетраење.
https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html
 
Член од
3 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
47
Подолго време не сум го читала форумов. До кај се со 2016? Има надеж дека за брзо ќе има укази?
Ako ti e prepiskata (intervjuto) 2016, stignati se negde do April/Maj 2016, ili na potpis kaj vice od Noemvri/Dekemvri 2018. Posleden ukaz mislam deka bese 159 so intervjua od 2017 godina, ne sum siguren no mislam deka ukaz 158 e kompletno preskoknat, ili barem jas ne sum procital nekoj so ukaz 158, intervjua od 2016 ili 2017 god.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
33
Поени од реакции
24
Pominuvat tie sto se dostaveni na vreme kako dopolnitelni dokumenti. Ne pominuvat onie sto enus cekat odobruvanje id dabac za proishod
Jas sum so predok pred 1900g dostaveni kako dopolnitelni dokumenti. Posrednikot mi rece deka gi dostavil na vreme i deka se e ok, ama iskreno posle nekoi statusi shto gi chitam tuka mi se sozdava panika i neznam shto da mislam
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
27
Поени од реакции
41
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија ...Dali nekoj znae za kolku vreme se menuva statusot ?
Za godina
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Od koga bese na finalen pregled,pred kolku vreme e promenet statusot l so sto dokumenti ?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
Ми треба информација за ваѓање на бугарска возачка дозвола.. како оди процедурата, земање на часови, полагање... и дали треба лично да претстојувам во Бугарија додека трае постапката..
Вака, дали имаш МК возачка? Ќе ти одговорам како да имаш......
Можеш да ја замениш македонската возачка за Бугарска, но на неа ќр стои МКД код 70 бидејќи имаме положено во Македонија.
Прашањето за бугарска возачка дозвола е моментално актуелна тема, од причина што работите се усложнија.
Во моментов сите оние кои имаат пријавено адреса надвор од Софија, можат да ја заменат мк возачката за бугарска само ако имаат престој од 6 месеци во БГ.
Само тие кои се пријавени во Софија можат да ја заменат, но не се знае до кога ќе може.
Доколку сакаш да полагаш во Бугарија за некоја друга категорија што ја немаш, во тој случај кодот мкд ќе ти го нема. Се полагаат тестови прво,кои се закажуваат за две недели, и мора да се присуствува на полагањето бидејќи има камери. А градска се полага и првиот ден закажуваш, вториот полагаш и третиот зимаш уверение.
Посредниците земаат различно од 400 до 500 евра отприлика, бар јас така знам, може ќе најдеш поевтино. За да се смени ќе треба диплома за завршено средно, преведена и заверена и македонската возачка, која ја оставаш таму, и бугарска лична карта.
 

Bigo

#$#@®™¥¢£^<>[]}{¶§×¿~
Член од
13 декември 2019
Мислења
450
Поени од реакции
773
A vo Eden ukaz ,Dali nekoj znae kolku kandidati vleguvaat ili ...ima nekoj informacija?
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
685
Поени од реакции
908
Вака, дали имаш МК возачка? Ќе ти одговорам како да имаш......
Можеш да ја замениш македонската возачка за Бугарска, но на неа ќр стои МКД код 70 бидејќи имаме положено во Македонија.
Прашањето за бугарска возачка дозвола е моментално актуелна тема, од причина што работите се усложнија.
Во моментов сите оние кои имаат пријавено адреса надвор од Софија, можат да ја заменат мк возачката за бугарска само ако имаат престој од 6 месеци во БГ.
Само тие кои се пријавени во Софија можат да ја заменат, но не се знае до кога ќе може.
Доколку сакаш да полагаш во Бугарија за некоја друга категорија што ја немаш, во тој случај кодот мкд ќе ти го нема. Се полагаат тестови прво,кои се закажуваат за две недели, и мора да се присуствува на полагањето бидејќи има камери. А градска се полага и првиот ден закажуваш, вториот полагаш и третиот зимаш уверение.
Посредниците земаат различно од 400 до 500 евра отприлика, бар јас така знам, може ќе најдеш поевтино. За да се смени ќе треба диплома за завршено средно, преведена и заверена и македонската возачка, која ја оставаш таму, и бугарска лична карта.
Кој точно бенефит ќе го имам доколку ја преведам мојата Б категорија МК возачка со БГ? Еве пример, ја преведувам, добивам БГ возачка на која ми стои МКД код 70, одам во Велика Британија каде што МК возачка не се признава, ме сопира полиција, ја покажувам БГ возачката на која што стои МКД код 70, дали тоа по дефолт значи дека ќе го јадам стапот таму(и во конкретниот случај ќе бидам третиран како да сум покажал МК возачка)? Бидејки ако е така воопшто немам никаков бенефит да ја преведам, џабе фрлање пари. Друга работа, ја имам службената адреса во Софија, дали и воопшто ќе можам да ја преведам?

И трета работа, за Б категорија положив пред нешто помалце од 11 месеци, кај нас предуслов за полагање Ц е да имаш Б најмалку 2 години, па ме интересира дали во БГ можам веднаш да пријавам Ц? И доколку положам за Ц во БГ, дали на новата БГ возачка на којашто ќе биде испишано дека имам Ц, МКД кодот 70 што се однесува на Б категоријата добиена во МК ќе се изгуби?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
33
Поени од реакции
24
Кој точно бенефит ќе го имам доколку ја преведам мојата Б категорија МК возачка со БГ? Еве пример, ја преведувам, добивам БГ возачка на која ми стои МКД код 70, одам во Велика Британија каде што МК возачка не се признава, ме сопира полиција, ја покажувам БГ возачката на која што стои МКД код 70, дали тоа по дефолт значи дека ќе го јадам стапот таму(и во конкретниот случај ќе бидам третиран како да сум покажал МК возачка)? Бидејки ако е така воопшто немам никаков бенефит да ја преведам, џабе фрлање пари. Друга работа, ја имам службената адреса во Софија, дали и воопшто ќе можам да ја преведам?

И трета работа, за Б категорија положив пред нешто помалце од 11 месеци, кај нас предуслов за полагање Ц е да имаш Б најмалку 2 години, па ме интересира дали во БГ можам веднаш да пријавам Ц? И доколку положам за Ц во БГ, дали на новата БГ возачка на којашто ќе биде испишано дека имам Ц, МКД кодот 70 што се однесува на Б категоријата добиена во МК ќе се изгуби?
Konkretno za Velika Britanija mislam deka ne vazi nikakva vozat na levo, drugarka zivee tamu i pokraj toa shto ima vozacka B polagase povtorno
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
Кој точно бенефит ќе го имам доколку ја преведам мојата Б категорија МК возачка со БГ? Еве пример, ја преведувам, добивам БГ возачка на која ми стои МКД код 70, одам во Велика Британија каде што МК возачка не се признава, ме сопира полиција, ја покажувам БГ возачката на која што стои МКД код 70, дали тоа по дефолт значи дека ќе го јадам стапот таму(и во конкретниот случај ќе бидам третиран како да сум покажал МК возачка)? Бидејки ако е така воопшто немам никаков бенефит да ја преведам, џабе фрлање пари. Друга работа, ја имам службената адреса во Софија, дали и воопшто ќе можам да ја преведам?

И трета работа, за Б категорија положив пред нешто помалце од 11 месеци, кај нас предуслов за полагање Ц е да имаш Б најмалку 2 години, па ме интересира дали во БГ можам веднаш да пријавам Ц? И доколку положам за Ц во БГ, дали на новата БГ возачка на којашто ќе биде испишано дека имам Ц, МКД кодот 70 што се однесува на Б категоријата добиена во МК ќе се изгуби?
Баш за оваа проблематика сум запознаена подобро зошто и мене лично ме засегаше. Доколку положиш во БГ за Ц, ќе ти ја признаат и Б категорија и нема да имаш Мкд код. А за во Англија бг возачка со мкд код е исто што и мк возачка, и се додека не те фатат може да возиш, но ако те фатат следат пенали. А бугарската без мкд код одма ја мењаш во англиска.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
Баш за оваа проблематика сум запознаена подобро зошто и мене лично ме засегаше. Доколку положиш во БГ за Ц, ќе ти ја признаат и Б категорија и нема да имаш Мкд код. А за во Англија бг возачка со мкд код е исто што и мк возачка, и се додека не те фатат може да возиш, но ако те фатат следат пенали. А бугарската без мкд код одма ја мењаш во англиска.
Prosto kazano bugarska vozacka so mkd kod zakonski vazi samo vo Bugarija no nekoi ja koristat i vo EU zatoa sto koga policija ke gi zastani poveketo policajci vrska nemaat za zakonite i ne znaat deka e nevalidna tamu pa nekako proagaat dodeka ne gi zastane nekoj pameten policaec i ne gi izgori.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.091
Поени од реакции
847
Кој точно бенефит ќе го имам доколку ја преведам мојата Б категорија МК возачка со БГ? Еве пример, ја преведувам, добивам БГ возачка на која ми стои МКД код 70, одам во Велика Британија каде што МК возачка не се признава, ме сопира полиција, ја покажувам БГ возачката на која што стои МКД код 70, дали тоа по дефолт значи дека ќе го јадам стапот таму(и во конкретниот случај ќе бидам третиран како да сум покажал МК возачка)? Бидејки ако е така воопшто немам никаков бенефит да ја преведам, џабе фрлање пари. Друга работа, ја имам службената адреса во Софија, дали и воопшто ќе можам да ја преведам?

И трета работа, за Б категорија положив пред нешто помалце од 11 месеци, кај нас предуслов за полагање Ц е да имаш Б најмалку 2 години, па ме интересира дали во БГ можам веднаш да пријавам Ц? И доколку положам за Ц во БГ, дали на новата БГ возачка на којашто ќе биде испишано дека имам Ц, МКД кодот 70 што се однесува на Б категоријата добиена во МК ќе се изгуби?
Ja pratam temava redovno iako jas zemav bg pasos uste vo 2011 godina koga se cekase samo 1 godina. Steta sega mnogu ja iskomplicirale procedurata i se ceka dolgo vreme.
Ja sum vo Anglija. Ke mozes samo 1 godina da vozis so bugarskata i ke ne mozes da ja smenis vo angliska bidejki ke ima kod mkd. Ke treba da polagas pak vo Anglija. Druga opcija e da polagas za C u Bugarija za da ti go snema kodot mkd ali ne znam kako ke bide so vozackite posle brexit i dali voopsto ke moze da se menuvaat.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom