Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јуни 2016
Мислења
73
Поени од реакции
101
Nema problem, Intervju koga i kade?
i jas sum na finalna od 15.08 (intervju kraj na juli 2018) dokumenti bkks potvrda + izvodi odneseni i vo ministerstvo, vzhodjast blgarin
Postapkata ja pocnav oktomvri 2016 cekav za proishod do maj 2017(8meseci)pa potoa godina i 2 meseci za inetrvju (3107 2018), pa godina i nesto na zadolzitelna, pa sega na finalna. Se direktno SOFIJA
 
Последно уредено:

Trpana

M33
Член од
27 јуни 2019
Мислења
26
Поени од реакции
64
Molba 143**/2015
Intervju octomvri 2016
Od 14 April cekam za ukaz ....valjda uste baja ke si pocekam
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
765
Поени од реакции
705
Изгледа завршија со укази за оваа година. Мада бугарите си слават Божиќ порано. Иако се Христијани, се водат по западниот систем.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
322
Поени од реакции
495
Ima nekoj ziv ? :) Pak CE prasam na molbata mi pisuva sovetot ja razgledal so polozitelno mislenje pretstoi izdavanje ukaz od viceto,,,bez dopplnitelna proverka ,site statusi smeneti bez nikakov problem...Intervju 26.06.2018 so poteklo u bugarsko kulturen centar Strumica ,linija Dedo I Pradedo ,ovoj status e od 25 .11.2019 ...necie mislenje ...Sto sledi ,odgovor,smena na status itn...;)
 
Член од
27 март 2019
Мислења
280
Поени од реакции
263
Ima nekoj ziv ? :) Pak CE prasam na molbata mi pisuva sovetot ja razgledal so polozitelno mislenje pretstoi izdavanje ukaz od viceto,,,bez dopplnitelna proverka ,site statusi smeneti bez nikakov problem...Intervju 26.06.2018 so poteklo u bugarsko kulturen centar Strumica ,linija Dedo I Pradedo ,ovoj status e od 25 .11.2019 ...necie mislenje ...Sto sledi ,odgovor,smena na status itn...;)
Zdravje do 25.11.2020 treba da ti se smene.. Barem Sega za Sega e taka
Автоматски споено мислење:

Dali ima nekoj sto podnel dokumenti za proizhod vo ambasada Skopje 2018 godina, da go ima zemeno?
Aj prethodnata nedela nesto imalo sovet na eu komisija bla bla... Ama ovaa nedela mozea da pustat nekoj ukaz
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
34
Поени од реакции
33
Decki izgleda e i oficijalno. Dokumenti pred 1900 i po 1918 ne pominuvale, navodno duri ni vencanici i krstenici pred 1900. Posrednikot pobaral novi dokumenti za predok pomegu 1900-1918. Obezbedivme izvodi koi gi prevel, zaveril na notar vo BG i obezbedil nova potvrda od klubot vo Bitola.
Jas vecerva se vrakam MK i sakam vo ponedelnik da odime vo Sofija da gi dostavime novite dokumenti pa me interesirase

Dali moze da imam problemi bideki proizhodot od DAPC e baziran na drug predok? Znam deka generalno gi baraat istite dokumenti pa zatoa....?
Dali mozebi posrednikot trebase da mi obezbedi i nov proizhod od DAPC?
Dali osven izvodite, prevedeni i zavereni na notar, potvrda od drustvo, molba i kopija na pasos treba da se dostavi drug dokument?
Kade pokonkretno, na koj salter treba da se dostavat dopolnitelnite dokumenti?
Dali nekoj znae do koga vo ponedlnik raboti ministerstvoto za pravosudie? Dali voopsto ke rabotat ako se zeme vo predvid deka na 24 im e neraboten..?
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Da se nadevame deka idnata nedela ke ima promena na statusite ,i sekako so pozitiven epilog,od sovetot.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
223
Поени од реакции
297
Мислам дека укази треба да чекаме после 10 Јануари. Завршено е за оваа година. Анализирајте статистика по излегување на 3 месечен извештај и ќе видите дека си имаат квоти. Бавно ама работата врви. Да не се потврдите 80% нема да може ниту да сонуваат а не пак да добијат пасош. Трпение само, од искуство, ја и кога се откажав од процедурава жглап положително. Тие што беа со мене у кола на интервју сите се со пасоши веќе, кој со потврда кој преку стар документ. Затоа да бидеме практични и без флоскули од типот "претераа", ние сме во пат ситуација, а тие одлучуваат како ќе издадат указ... појаки се им се може. Трпение спасение.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom