Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Да ве поздравам само, не бев во тек со темава ама гледам посредници почнаа и модератори да ги поставуваат, секоја чест како ве насанкаа Админи.. (y) :facepalm: Барем отворете уште една тема "Посредувам за бугарски пасош", да не е Апла!
Поздрав, и поздрав на оној што сто пати постира една иста молба со неточни податоци ;)

п.с. Можеш слободно да го избришеш коментаров, направи Сефте, да тргне работата :D
Епа ете ти доказ дека баш посредувам,пошто неточни молби постирам...хахахахаха.....

Еве пошто ти си со докторат,па ти се поклонувам да не удостоиш со правилна молба ,за да може ние паталците,или посредниците да си ја користиме.

А ќе те оставам уште малку,да видам до каде ќе отидеш со твоите провокации,пошто не гледам корист од тебе на овој форум искрено!

Да не се правам сега многу важна:cool:
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
53
Поени од реакции
22
Епа ете ти доказ дека баш посредувам,пошто неточни молби постирам...хахахахаха.....

Еве пошто ти си со докторат,па ти се поклонувам да не удостоиш со правилна молба ,за да може ние паталците,или посредниците да си ја користиме.

А ќе те оставам уште малку,да видам до каде ќе отидеш со твоите провокации,пошто не гледам корист од тебе на овој форум искрено!

Да не се правам сега многу важна:cool:
Koja e tocnata molba da ja znaeme za vo Idnina nedaj boze
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
69
Поени од реакции
171
Темата е привремено затворена.
Автоматски споено мислење:

ИНФО: @palekrstic е поставена за Модератор на темава, а со тоа ја има и целокупната контрола врз се што се случува и ќе се случува во иднина тука.

- Таа ќе одлучува кога треба да се апдејтираат листи.
- Таа ќе одлучува кога треба да се бришат и едитираат мислења.
- Таа ќе одлучува кога ќе се опоменува или банира некој од темава..
- Таа ќе одлучува кога треба да се затвори/отвори темава.
- Таа ќе одлучува што е оф-топик а што не.
итн итн итн...

Значи ќе има одврзани раце да воведе целосна контрола врз темава. Јас од друга страна - сеуште ќе сум присутен тука, но повеќе како гостин а не како админ.

Уште еднаш, честитки @palekrstic , добредојде во тимот на Кајгана, и имај успешно и мирно модерирање!

/темата е отворена.
Честитки..
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Koja e tocnata molba da ja znaeme za vo Idnina nedaj boze
Dobra si e taa molba samo sekoj ke si gi navede negovite dopolnitelni dokumenti sto gi dostavuva taa za primer vi pisa nekolku,devojkata se trudi na site da im pomogne i greota e zamerki da se naogaat a posrednik sigurno ne e zatoa sto posrednici ne davaat nikakvi informacii i pomos za bespari
 
Член од
17 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
33
Izvinite da prasam dali seuste potpisuvaat ukazi ili vise praznicno se bugaria ike cekame od januar vi blagodaram
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
111.png

хахаха, кој дебил човече...:popce::bravobe: слободно бриши што не ти одговара :kuracc: може и на фемина форумот да те стават модератор, цело е кога има се ;)
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Да ве поздравам само, не бев во тек со темава ама гледам посредници почнаа и модератори да ги поставуваат, секоја чест како ве насанкаа Админи.. (y) :facepalm: Барем отворете уште една тема "Посредувам за бугарски пасош", да не е Апла!
Поздрав, и поздрав на оној што сто пати постира една иста молба со неточни податоци ;)

п.с. Можеш слободно да го избришеш коментаров, направи Сефте, да тргне работата :D
Чекај малу.. љубоморен си нешто или?.. зш така ми делуваш.
Не гледам причина зошто да трескаш зелени кога 99% од членовите на темава јавно изразуваат максимална поддршка и се благодарни за се' што сторила @palekrstic за нив.
Само ти се најде најпаметен и имун на нејзиното "манипулирање"?
Дај жити све среди си ги нервите... нема потреба да се караме и да навлегуваме во одлуки на администратори.
Верувај, пред да ја ставам за модератор направив доволно технички проверки и не најдов ниту една единствена причина со која би се посомневал во сопствената одлука.
Не сум приморан ниту да ти објаснувам, но како човек сум поштен и реален и верувам дека ако се сака, све може да се реши со дискусија.
Но обвинувања од типот "изманипулирани сте"... овде не држат вода. Доволно долго сум на форумов за да знам што се дешава.
Ако имаш лични причини, гледај тие да си останат во тебе а темава не е испусен вентил за лечење фрустрации.

Фала и овде нека заврши приказнава.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2011
Мислења
21
Поени од реакции
5
Како што сам си кажа ,исто и во статусот ти пишува дека ти фалат документи за да се докаже потеклото како што е наведено во происходот.
Доколку не однесеш ,твојата молба ќе иде прекратена.

Ова значи дека треба да ги поднесеш истите документи кои ги подаде за происход:
1.Изводи/умреници поврзани од прадедо па се до тебе
2.Потврда од Бугарски културен клуб ,
3.Доколку поднесуваш со стар документ ќе теба оригиналот да го однесеш.
4.Сето тоа преведено и заверено на нотар во БГ.
5.Молба за достава на дополнителни документи


ДО

МИНИСТ'РА НА ПРАВОС'ДИЕТО

НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја





М О Л Б А З А П Р И Л О Ж Е Н И Е Н А Д О П ' Л Н И Т Е Л Н И Д О К У М Е Н Т И



От ____________________ с ЕМБГ __________________ ,паспорт No ___________ , родена в град Скопје, Р. Македонија, с Образувана преписка за б'лгарско гражданство xxx/2018. ;Молба вх.номер xxxx/2017



УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТ'Р,



Молја да б'дат приложени доп'лнителни документи к'м преписката ми за получаване на б'лгарско гражданство.


Прилагам:

1.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на пра –дјаадо ми __________________.

2.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на баба ми- _____________(роден Владимирова).

3.) Преведен и нотариално заверен акт за раждане на мајка ми –__________________________.




дата…………………….. ПОДПИС НА МОЛИТЕЛја: 1……………………………..........



Среди го ова во ворд, и пиши си со помош на транслејт некој зборови што треба да ги дополниш
Фала многу, тоа е тоа :)

Само уште 2 работи. Прво дали добивам некое бројче дека сум предал ??
И колку време се чека после да се смени овој статус, одма по предавањето или треба време?

Фала уште еднаш ;)
 
Член од
18 декември 2019
Мислења
4
Поени од реакции
1
Hi everyone , hope you are all good..I have made an interview on december 2018 for bulgarian citizienship..If anyone knows how much time should I wait until I get the passport because it say it is in compulsory councilation..Have a nice time
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Hi everyone , hope you are all good..I have made an interview on december 2018 for bulgarian citizienship..If anyone knows how much time should I wait until I get the passport because it say it is in compulsory councilation..Have a nice time
Hi Eduard,
Normally takes 2 years after the interview, but if the Bulgarian government asks you for more documents, it will take up to 3/3.5 years.
I was on interview in June 2016, and still waiting for Bulgarian citizenship.
 
Член од
18 декември 2019
Мислења
4
Поени од реакции
1
[QUOTE = "Mr.HyPNoTiC, post: 8807420, member: 10075"]
Hi Eduard,
Normally it takes 2 years after the interview, but if the Bulgarian government asks you for more documents, it will take up to 3 / 3.5 years.
I was on an interview in June 2016, and still waiting for Bulgarian citizenship.
[/ QUOTE]


Thank you for the answer. I wish you luck and get your passport as soon as possible
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
53
Поени од реакции
22
Dobra si e taa molba samo sekoj ke si gi navede negovite dopolnitelni dokumenti sto gi dostavuva taa za primer vi pisa nekolku,devojkata se trudi na site da im pomogne i greota e zamerki da se naogaat a posrednik sigurno ne e zatoa sto posrednici ne davaat nikakvi informacii i pomos za bespari
Samo prasav
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom