Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 април 2006
Мислења
3.587
Поени од реакции
2.158
Dali ima nekoj sto go zele pasosot za 1godina od intervju preku tatko?
Тоа мало морген. Минимум 2 години се чека, реално накај 3 (и тоа директно ако во Софија си аплицирал, преку конзулат нешто поспоро).

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.535
Јас како што разбрав,не ме фаќајте за збор ,но велат дека цела 2016 е обработена со потписи(или откази),а 2017 и почеток 2018(што чекаат за потпис) ќе биде до Нова Година,и дека се работи интензивно,зошто сакаат да стартуваат со промените за скратување на роковите......
Влева надеж малку,но колку е тоа точно останува да видиме:rolleyes:
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
302
Dali odnese izvodi i potvrda od status i vo DABC za proishodot i koga zakazuvase za intervju?
Uste na pocetok (2017) odnesov se vo DABC. i maj mesec 2019 povtorno istite dokumenti gi odnesov vo MP, po naravoucenie deka nekoj dokumenti ne bile prefrleni od DABC vo MP i mnogu dobija otkazi pa gi odnesov povtorno. Uste eden detalj, za razlika od dokumentite sto gi odnesov vo DABC uste na pocetokot, vtoriot pat koga nosev vo MAJ vo MP, napraviv izmena na izvodot na tatko mi, zatoa sto vo prvite izvodi na tatko mi tatkoto imase razlicno prezime vo negoviot izvod na umreni i vo na tatko mi izvodot na rodeni kade sto pisuva tatko negov (dedo mi), znaci duri imav i razlicen izvod od DABC vo MP, pa najverovatno svatile i prifatile i eve odobrija. Ostanuva uste viceto da go pomineme i toa e toa :)
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2019
Мислења
66
Поени од реакции
18
Јас како што разбрав,не ме фаќајте за збор ,но велат дека цела 2016 е обработена со потписи(или откази),а 2017 и почеток 2018(што чекаат за потпис) ќе биде до Нова Година,и дека се работи интензивно,зошто сакаат да стартуваат со промените за скратување на роковите......
Влева надеж малку,но колку е тоа точно останува да видиме:rolleyes:
Јас како што прочитав законот за кратење на рокови ќе стапи на сила од 01.01.2021. Е сега дали во текот на 2020 мора малце нели технички да се подготват за до 2021 да стапи на сила. Мислам ДАБЧ нешто ќе убрза пошто дек и јан сега нема да прима странки. За указите не знам стварно дали нешто ќе се мрдне страшно....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom