Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 ноември 2019
Мислења
324
Поени од реакции
350
heyy zdravo luge da prasam podnesov dokumenti dekemvri 2015 intervju septemvri 2016 na dopolnitelna vraten dekemvri 2017 na polozitelno sum od 30 januar 2019 do koga bi cekal od prilika
citajte ovde i ne zamarajte so istite prasanja.
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
9
Поени од реакции
9
Dokolku uspees za vreme od nekolku saati da zakazes podignuvanje na ukaz od Sofija direkno,a si bil preku ambasada,tigas ke mozes da zavrsis rabota vo Sofija .No dokolku ti se smeni statusot deka e prateno vo ambasada,togas ne mozes.Mora da cekas 3 meseci za da izvadis EGN i adresa,zosto od opshtinata vo Bugarija ke cekaat pismo od ambasadata deka ti si go podignal drzavjanstvoto
Hvala puno!
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
115
Поени од реакции
179
heyy zdravo luge da prasam podnesov dokumenti dekemvri 2015 intervju septemvri 2016 na dopolnitelna vraten dekemvri 2017 na polozitelno sum od 30 januar 2019 do koga bi cekal od prilika
Daj be vidi linkot gore sho e postaven znachi ne e vozmozno sosila da ste slepi!!!!!!!!
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
302
Денес промена во: Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија. Интервју: 21 Јуни 2018, финална од 3ти Август 2019
 
Член од
12 ноември 2019
Мислења
50
Поени од реакции
63
Денес промена во: Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија. Интервју: 21 Јуни 2018, финална од 3ти Август 2019
moze da ni kazes so kakvi dokumenti si?
fala ti
 
Член од
23 октомври 2018
Мислења
19
Поени од реакции
88
moze da ni kazes so kakvi dokumenti si?
fala ti
Ако идеш у негови мислења/постови си има пишано фино лепо човекот.
Патем честито на сите, и со среќа!!
 

Attachments

Член од
9 февруари 2019
Мислења
34
Поени од реакции
15
Decki dali ima sansi ako se javam vo BKKS da mi kazat dali sum zaveden kako clen i dali imaat izdadeno potvrda na moe ime ??
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
302
moze da ni kazes so kakvi dokumenti si?
fala ti
Се извинувам што заборавив да кажам. Јас со потврда од здружението од Струмица, извод од мене, татко ми, дедо ми и прадедо ми 1920, а жена ми исто како мене само плус копија од пасош од сестра и која има бг пасош, исто и на нејзе и се смени денес статусот пошто заедно аплицираме
 
Член од
17 октомври 2019
Мислења
47
Поени од реакции
75
Ова се трошоците -

Ова се трошоците за подигнување на указ и адреса -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
Вкупно 110 лева

Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Плус тука ти се и трошоците за пат.
dali realno gi davat za 3 dena ili moze da potrae?
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
43
Поени од реакции
48
Се извинувам што заборавив да кажам. Јас со потврда од здружението од Струмица, извод од мене, татко ми, дедо ми и прадедо ми 1920, а жена ми исто како мене само плус копија од пасош од сестра и која има бг пасош, исто и на нејзе и се смени денес статусот пошто заедно аплицираме
Dali odnese izvodi i potvrda od status i vo DABC za proishodot i koga zakazuvase za intervju?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.535
dali realno gi davat za 3 dena ili moze da potrae?
Vo MVR da,ako platis za 3 dena,za tolku ke ti izleze.
No problemot e vo opshtina....
Ako podneses za EGN i Adresa po redovno izlagaat za 5 do 7 dena.No posrednicite potplatuvaat okolu 50 do 100 eur za vo istiot den da se zemat ,i so uverenieto od opshtina se odi vo MVR da se slikash.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom