Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 мај 2007
Мислења
93
Поени од реакции
48
Ова се трошоците -

Ова се трошоците за подигнување на указ и адреса -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
Вкупно 110 лева

Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Плус тука ти се и трошоците за пат.
Ви благодарам
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
33
Поени од реакции
57
Pisi be srpski razbirame ne glumi Englez.
На некоја страна по рано администраторот напиша дека македонски и англијски се јазици који смејат да се користат на форумот, а забранети се други јазици. Човекот само ги почитува правилата на форумот.
 
Член од
27 ноември 2019
Мислења
14
Поени од реакции
46
Drugari I drugarki na intervju bev na 2.2018 Na 18 avgust 2019 mi se smena vo finalen eksperten pregled Koga bi trebalo da se smeni sledno?
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
174
Поени од реакции
145
Drugari I drugarki na intervju bev na 2.2018 Na 18 avgust 2019 mi se smena vo finalen eksperten pregled Koga bi trebalo da se smeni sledno?
Toa nezz tocno najkasno za mesec vreme 2... ke pise nekoj po upaten sigurno,no so kakvi dok si i kade bese na intervju.
Blagodaram.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
9
Поени од реакции
9
Ова се трошоците -

Ова се трошоците за подигнување на указ и адреса -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
Вкупно 110 лева

Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Плус тука ти се и трошоците за пат.


Jedno pitanje da li je moguce da izdaju dokumenta ovako brzo ( 3 dana ) i u konzulatima na primer u Beogradu, ili ovo vazi samo kada se ide direktno u Sofiju ?

Pitam jer na primer u nesposobnoj Srbiji da bi ti izdali dokumenta tako brzo, treba da potplatis 2 politicara i minimum 1-2 radnika na salteru i da te opet ne uvadi neka pauza kad lade jajca i nema nikoga nigde

U ovom poslednjem koraku, verovatno nema biranja - tamo gde si predao dokumenta ( Srbija, Makedonija, Bugarska itd), tamo i podizes ?
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
483
Поени од реакции
1.340
Smile for a flag photo.:D

 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.535
Jedno pitanje da li je moguce da izdaju dokumenta ovako brzo ( 3 dana ) i u konzulatima na primer u Beogradu, ili ovo vazi samo kada se ide direktno u Sofiju ?

Pitam jer na primer u nesposobnoj Srbiji da bi ti izdali dokumenta tako brzo, treba da potplatis 2 politicara i minimum 1-2 radnika na salteru i da te opet ne uvadi neka pauza kad lade jajca i nema nikoga nigde

U ovom poslednjem koraku, verovatno nema biranja - tamo gde si predao dokumenta ( Srbija, Makedonija, Bugarska itd), tamo i podizes ?
Dokolku uspees za vreme od nekolku saati da zakazes podignuvanje na ukaz od Sofija direkno,a si bil preku ambasada,tigas ke mozes da zavrsis rabota vo Sofija .No dokolku ti se smeni statusot deka e prateno vo ambasada,togas ne mozes.Mora da cekas 3 meseci za da izvadis EGN i adresa,zosto od opshtinata vo Bugarija ke cekaat pismo od ambasadata deka ti si go podignal drzavjanstvoto
 
Член од
30 ноември 2015
Мислења
45
Поени од реакции
18
Denes promena od finalna vo polozitelno stanovishte intervju 26.06.2018 vo sofija, od 08 avgust bev na finalna
Значи не одат поред јас на интервју бев 16.06.2018 на финална од почеток на август 2019. И уште нема промена.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.066
Dobro be kako ne odat po red,tamu ne e eden sluzbenik pa se da e skroz po red,ima poveke sluzbenici koi gi delat predmetite i zatoa nekoj sto bil posle tebe go resile malce pred tebe,toa e normalno ocekuvaj naskoro promeni na status i kaj tebe.
 
Член од
27 ноември 2019
Мислења
15
Поени од реакции
30
heyy zdravo luge da prasam podnesov dokumenti dekemvri 2015 intervju septemvri 2016 na dopolnitelna vraten dekemvri 2017 na polozitelno sum od 30 januar 2019 do koga bi cekal od prilika
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom