Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
Da kazi nekoj poupaten vo vrska so pedok 1900-1918
Jas sum polozitelno od februari so proizhod na osnov predok pred 1900 god dali ova mozi da bidi problem kaj mene
Како што реков и погоре,да нема забуни ,правилото со границите во кои предокот треба да биде роден од 1900 -1918 според статистиките,во моментов го применуваат само во ДАБЧ и не издаваат ПРОИСХОД надвор од тие граници!!!!
НЕ СЕ ОДНЕСУВА на предмети кои се во процедура и за кои веќе е издаден происходот.
Значи за сите кои се во процедура во Министерство за правосудие и имаат добиено происход,ова НЕ ВАЖИ ЗА НИВ!!!
 
Член од
15 април 2018
Мислења
34
Поени од реакции
58
Дали има некој со интервју од јули/август/септември 2018 со променет статус? Јас сум од крај на септрмври, статусот е сеуште задолжителна проверка. Поздрав
 
Член од
16 мај 2019
Мислења
38
Поени од реакции
43
21.02.2018 интервју во Бт.
08.08.2018 статус задолжителна, преку родител.
Еве до ден денес никаква промена.. Некој друг со слична ситуација? :)
Jas sum vo slicna situacija...
25.7.2018 Bitola, preku roditel..
seuste na zadolzitelna od 28.11 2018 nie so roditeli i plus preku konzulat izgleda ke se izncekame ...no jas sum optimist deka dogodina ova vreme ke sme veke so pasosite v raka .. kako sto sledam ovie meseci gi cistat poveke zastarenite prepiski od 2015/16/17
Za nasite ke pocekame :) pozz
 
Член од
3 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
47
Ista situacija, (razlikata e vo toa sto jas seuste nemam objaven potpis/ukaz :toe:) duri ako sakas, i isti datumi.. gore dole mesec razlika vo se.
Cestitki

Да се пофалам и јас со указ. @Dobre990 @redbox87 нека ни е честито !

Како одеа работите кај мене..

За происход поднесено 12.03.2015
Происход земен август 2015
Поднесени документи во министерство Октомври 2015
Интервју 31.03.2016
Јули 2016-та финална
Август 2016-та ставен на дополнителна проверка
однесени докуненти во министерство оригинали октомври 2016
вратен на повторна финална септември 2017
положително од декември 2018-та
20.11.2019 Указ .

Скоро 5 години од произход до указ !
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
Положително од Јануар
10.01.2019 @mikamilile
17.01.2019 @Belich
20.01.2019 mmmjan
23.01.2019 @Poch
25.01.2019 @mucko030
30.01.2019 @b.g

Положително од Фебруар
06.02.2019 Biggamer83
10.02.2019 Izi-Mizi
11/13.02.2019 Azsam
14.02.2019 @Dandi1982
15.02.2019 georg
19.02.2019 rengoring
.02.2019 BGJANA
.02.2019 bo1
13.02.2019 bbobbann
19.02.2019 kikikiki
20.02.2019 Callisto
27.02.2019 katekiki
28.02.2019`аурора12
крај.02.2019 RaZ-R
крај.02.2019 pejo89

Положително од Март
08.03.2019 Gunner1
12.03.2019 kocevskii
12.03.2019 Aryan
12.03.2019 limonka
12.03.2019 Root 5 (2016 - predok+potvda) + dop
12.03.2019 seowizard
19.03.2019 Milll
25.03.2019 Pakito11
27.03.2019 goldfinger
27.03.2019 DRD86
27.03.2019 N.Romson

Положително од Април
24.04.2019 ognen101
24.04.2019 12majmunka34
30.04.2019 palekrstic
30.04.2019 Reaper trolo
30.04.2019 zapce M
30.04.2019 Solskjaer5
30.04.2019 N-ter

15.05.2019 d@arkodamjan
12.08.2019 @dvladev
 
Последно уредено:
Член од
2 јули 2019
Мислења
52
Поени од реакции
64
Положително од Јануар

23.01.2019 Poch
25.01.2019 mucko030-
30.01.2019 9b.g.

Положително од Фебруар
06.02.2019 Biggamer83
10.02.2019 Izi-Mizi
11/13.02.2019 Azsam
14.02.2019 @Dandi1982
15.02.2019 georg
19.02.2019 rengoring
.02.2019 BGJANA
.02.2019 bo1
19.02.2019 kikikiki
20.02.2019 Callisto
27.02.2019 katekiki
крај.02.2019 RaZ-R
крај.02.2019 pejo89

Положително од Март
08.03.2019 Gunner1
12.03.2019 kocevskii
12.03.2019 Aryan
12.03.2019 limonka
12.03.2019 Root 5 (2016 - predok+potvda) + dop
12.03.2019 seowizard
19.03.2019 Milll
25.03.2019 Pakito11
27.03.2019 goldfinger
27.03.2019 DRD86
27.03.2019 N.Romson

Положително од Април
24.04.2019 ognen101
24.04.2019 12majmunka34
30.04.2019 palekrstic
30.04.2019 Reaper trolo
30.04.2019 zapce M
30.04.2019 Solskjaer5
30.04.2019 N-ter

15.05.2019 d@arkodamjan
12.08.2019 @dvladev
jas sum nekade 10 01 2019 na polozitelno
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
107
Поени од реакции
107
Jas sum vo slicna situacija...
25.7.2018 Bitola, preku roditel..
seuste na zadolzitelna od 28.11 2018 nie so roditeli i plus preku konzulat izgleda ke se izncekame ...no jas sum optimist deka dogodina ova vreme ke sme veke so pasosite v raka .. kako sto sledam ovie meseci gi cistat poveke zastarenite prepiski od 2015/16/17
Za nasite ke pocekame :) pozz
Nisto ne cistat nego odat po red ,od datum kako si vlegol polozitelno ,i taka e najpravicno e !
 
Член од
5 март 2018
Мислења
155
Поени од реакции
275
Aj edno prasanje do clenovite so dobijaa potpis i do poupatenite. Dali potvrdite so se so postari godini kako 1880/1890/1900 gi priznavat. Ima li nekoj sto e dobijal potpis so ovie godini so predok. Mojot predok e od 1880 i nesto se suaka deka ovie postarite ne gi priznavat.
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.311
Поени од реакции
2.202
Пишете и во приватна порака ако не сте на списокот а сте на положително овие месеци за да го апдејтува списокот.
 
Член од
10 април 2019
Мислења
28
Поени од реакции
63
Положително од Јануар
10.01.2019 @mikamilile
17.01.2019 @Belich
20.01.2019 mmmjan
23.01.2019 @Poch
25.01.2019 @mucko030
30.01.2019 @b.g

Положително од Фебруар
06.02.2019 Biggamer83
10.02.2019 Izi-Mizi
11/13.02.2019 Azsam
14.02.2019 @Dandi1982
15.02.2019 georg
19.02.2019 rengoring
.02.2019 BGJANA
.02.2019 bo1
13.02.2019 bbobbann
19.02.2019 kikikiki
20.02.2019 Callisto
27.02.2019 katekiki
28.02.2019`аурора12
крај.02.2019 RaZ-R
крај.02.2019 pejo89

Положително од Март
08.03.2019 Gunner1
12.03.2019 kocevskii
12.03.2019 Aryan
12.03.2019 limonka
12.03.2019 Root 5 (2016 - predok+potvda) + dop
12.03.2019 seowizard
19.03.2019 Milll
25.03.2019 Pakito11
27.03.2019 goldfinger
27.03.2019 DRD86
27.03.2019 N.Romson

Положително од Април
24.04.2019 ognen101
24.04.2019 12majmunka34
30.04.2019 palekrstic
30.04.2019 Reaper trolo
30.04.2019 zapce M
30.04.2019 Solskjaer5
30.04.2019 N-ter

15.05.2019 d@arkodamjan
12.08.2019 @dvladev
06.02.2019 polozitelno
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
36
Поени од реакции
63
Има некој бројче на со 5 цифри/2016 пример 12345/2016?
До сега де што видов се со 4 цифри.
Благодарам.
Haha ima ima. Si kutam. Gledam se falat so 4 cifri (so sreke neka im e )
taka da ke si pocekame izgleda baagi.128xx/2016.
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
16
Поени од реакции
21
Jas sum vo slicna situacija...
25.7.2018 Bitola, preku roditel..
seuste na zadolzitelna od 28.11 2018 nie so roditeli i plus preku konzulat izgleda ke se izncekame ...no jas sum optimist deka dogodina ova vreme ke sme veke so pasosite v raka .. kako sto sledam ovie meseci gi cistat poveke zastarenite prepiski od 2015/16/17
Za nasite ke pocekame :) pozz
Нема и кај мене промени од 06.08.2018 интервју уште на задолжителна преку родител
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom