Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 јуни 2014
Мислења
717
Поени од реакции
681
Како се одвиваше целата процедура.
Поднесено за произход 2015 средина на Јули со документи од сестра ми.Готов почеток на Октомври.
Во меѓувреме закажано за интервју во Битола на 11.11.15
Образувана преписка во софија 19.02.16.
Вратен на дополнителна 02.05.2017.Однесена потврда од БККс на основ на предок роден 1919 во 100%блгарско село и + удостоверение за роднински врски од општина средец за да се потврди дека имаме исти родители.
Вратен на финална после година и пол тс на почеток на Ноември 2018.
18.12.18 преписката разгледана на положително од советот.
21.11.19 потпишан указ!
со реќа на сите што чекаат.
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
47
Поени од реакции
17
Здраво друштво, ми излезе произходот (со потврда од Здружението од Струмица која ми ја извади посредникот), па сега со поднесувањето на документите за интервју прочитав по форумот дека повеќето пак ја приложуваат оваа потврда од Здружението за да избегнат да ги стават на Дополнително. Прашањето ми е за колку време се издава пак оваа потврда? Дали ако еднаш веќе сум ја добил побрзо ќе ми ја направат пак и колку ќе ме кошта зашто сакам сега да идам без посредник? Фала ви. Поздрав
Koga imase podneseno za proizhod vo DABC I so kakvi dokumenti?
Fala
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.842
Поени од реакции
962
Prepiskite od 2017 do kade sa stignati?
Spored ovie sto se po konzulski pat do br. na prepiska 12587/2017:
(Образувана преписка N:12587/2017/09.11.2017 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 155 от 2019 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација. )

Megutoa vo praksa brojot na prepiska ne znaci nisto, najdobar pokazatel do kade se stignati e datumot koga si staven na polozitelno.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
145
Поени од реакции
384
Член од
28 јуни 2014
Мислења
717
Поени од реакции
681
Jas
Cestito brat, so srekja da si go iskoristis pasosot ti posakuvam od srce da znaes!!! Jas sum na red bratce neka bide pobrzo samo.
Фала брат,знам дека е така.
ТИ стискам палци и кај тебе што побрзо.Остаревме тука на форумот ние од 2016 па и 2014 и 2015 што беа,бели коси:icon_lol:.
 
Член од
9 март 2017
Мислења
68
Поени од реакции
95
Od tie sto denes im izleze ukaz 156, dali rezervirase za podiganje, i za koj datum gi zakazuvaat. Pozdrav
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom