Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 октомври 2019
Мислења
420
Поени од реакции
665
Ako brojot na molba mi ,e 18422/2016 i intervju 13.02. 2018. Dali mozr da si go otkrijam brojot na prepiska nekako avtomacki toa e brojceto sto go davat na intervju? Ili ke moram da zvonam na posrednikot sto ne znae kaj mu e glavata
 
Член од
28 јули 2019
Мислења
31
Поени од реакции
32
Ako brojot na molba mi ,e 18422/2016 i intervju 13.02. 2018. Dali mozr da si go otkrijam brojot na prepiska nekako avtomacki toa e brojceto sto go davat na intervju? Ili ke moram da zvonam na posrednikot sto ne znae kaj mu e glavata
Nemozes da proveris, toa se gleda na prviot status koga se pojavi Образувана преписка N:xxxx/xxxx. Ako ne si go zapisal nekade nema kako da go znaes.

Jas i ti na isti den sme bile na intervju. Sofija bese?
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.581
Поени од реакции
13.214
zatoa sto nemas aplicirano vo ambasada . imas vo Sofija i nema takva prepiska vo po konzulski pat .tie sto imaat aplicirano vo ambasada ja proveruvaat po konzulski pat . Pozz.
Јас лично во конзулатот во Битола аплицирав па исто ми дава „нема таква преписка по конзулски пат“. Ако проверам во горниот дел тогаш ми дава зад'лжително с'гласуване.

Дали е нормално сеуште да сум уште со тој статус а имав интервју март 2018 и аплицирав по основ на родител?
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Se Se samo da ne napraat nekoja glupost oti mn prepiski se nekako ovie dve godini...
Koso stojat rabotive 3 do 3 ipol meseci finalna ne ti bega, sive statusi se prodolzeni vo momentov a da ne zboruvame sto minimum 11 meseci se ceka za ukaz sto moze i da bide pojke vo idnina so naplivov na prepiski poslednive od 2018 i 2019.
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Ima li nekoj objasnuvanje zasto na toj bg sajtot kade sto se pravat proverki, vo gorniot del kade sto e xxxx/20xx so Пин mi otvara deka sum na polozitelno a dole kade sto e bez pin ako go upisam Istiot xxxx/20xx mi dava deka nema takva prepiska po konzularen pat.? Прегледај го приврзокот 222275
Друже, од кога си на положително ако може да ни кажеш, и колку чекаше на финална? Прашувам пошто јас сум од 3 Август на финална и уште нема промени, еве скоро три и пол месеца. Фала
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Поздрав, имам интервју сега у ноември, па барам мала помош. На форумов најдов дека прашањата се овие:


Па да ли има и некои плус прашања освен овие и како изгледа тоа интервју, колку трае, што како се понашаат испитувачите итн.?
И дали од него нешто зависи у брзината на обработката на барањето т.е. колку се чека после него или како иде тоа?
Фала :)
Повели прашањата за интервју
 

Attachments

Член од
2 февруари 2019
Мислења
59
Поени од реакции
23
КОНЗУЛАТОТ ВО БИТОЛА,ДАВА ПРОИЗХОДИ ЗА 2018 ?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Скопие-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.

Здраво, ова ми е статусот од пред неколку дена. Без посредник ги бркав сите работи досега, директно во амбасадата, затоа не сум упатен што понатаму. Како што сфаќам од статусот треба да одам во амбасада во Скопје, да однесам слики и да го подигнам удостоверението.. е сега дали некој може да ме советува во врска со адресата. Имено, слушнав дека ако немам адреса ќе ја добијам по службена должност. Ме интересира процедурата после ова, имено, дали ќе треба да одам во Софија после тоа дополнително, или документите ги праќаат повторно во амбасада?
Имам и опција да обезбедам адреса во помало и поблиско гратче, па ќе ве замолам за совет дали е паметно да ја искористам?
Сеедно, можеш и таа да ја искористиш само ќе ја наведеш во бугарската амбасада при подигнување на државјанството,а после ќе одиш во општината во Бугарија каде се води адресата и ќе поднесеш таму за матичен број и ќе се пријавиш на таа адреса. Но чекањето е исто како и за службената адреса преку амбасада кога го зимаш државјанството, зошто тие од општината чекаат да им стигне писмо од амбасадата дека си го подигнал државјанството, а тоа трае 3 месеци. Откако ќе ти излезе адресата и ЕГН одиш во Бугарија и се сликаш за пасош и лична карта, а за тоа ќе ти треба извод наш преведен и заверен на нотар во Бугарија, или легализиран во амвасада, и уверрнието од општина за ЕГН и адреса. Во зависност за колку веме сакаш да го извадиш пасошот толку и ќе платиш.
Автоматски споено мислење:

Ова се цените за пасош и лична карта
-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
420
Поени од реакции
665
Nemozes da proveris, toa se gleda na prviot status koga se pojavi Образувана преписка N:xxxx/xxxx. Ako ne si go zapisal nekade nema kako da go znaes.

Jas i ti na isti den sme bile na intervju. Sofija bese?
Da prijatele toj den. Bev so posrednik Lazar Barakov od strumica toj od makedonski narodni prikazni no za zal sum so prv bratuced i sega sum na viceprezidenta. Ama ne ja znam.prepiskata i zatoa prasuvam
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Da prijatele toj den. Bev so posrednik Lazar Barakov od strumica toj od makedonski narodni prikazni no za zal sum so prv bratuced i sega sum na viceprezidenta. Ama ne ja znam.prepiskata i zatoa prasuvam
Zarem Lazar Barakov od prikaznine stanal posrednik? Hahah so neke slusnit i vidit covek vo ova cudesna zemja.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
420
Поени од реакции
665
Zarem Lazar Barakov od prikaznine stanal posrednik? Hahah so neke slusnit i vidit covek vo ova cudesna zemja.
Hahahha. Da da... Imal ubav zivot kako mlad no zena mu i brat i go napravile bankrot na nekoj nacin pa kako posrednik si ja nasol profesijata. So znam sto ocenka da dadam...inaku vo zivo e ist kakp vo prikaznite siromav kutar skrzav....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom