Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 октомври 2019
Мислења
47
Поени од реакции
75
Go pratam forumot od 2016g.prv pat se vklucuvam,sakam da dadam moj pridones do clenovite,ne me pesuvajte za detali: vreme, koga ,sto itn.ne pamtam koga i koja data mi izleguva promenite na statusite se sto ke napisam sega e se sto pamtam.Znaci vaka, podnesov za poteklo preku posrenik Sanja i soprugot Jonce vo 2016g. 350€ vo Sofija Posle 8 meseca izleze potekloto samo so potvrda od zdruzenieto vo strumica i izvodi od dedo tatko mi i moj so ostanati dokumenti sto mi gi spremaa , Interju vo Skopje na 12 juli 2017 so dokumenti podneseni umrenica od dedo roden pred 1918 (bideki Bugarite do1918 gi imaat socuvano arhivite na naselenieto vo MK, posle 1918 nemaat)izvod od tatkomi i moj. makedonski izvadeni vo maticno Skopje,nikakvi stari orginalni Bugarski :vencanici , krstenici vojnicki kniski itn.znaci sakam da pojasnam deka samo so makedonski izvodi od dedo, tatko i moj davaat drzavjanstvo so standardni dokumenti: lekarsko,neosuduvanost,biografija itn da ne nabrojuvam mnogu pati e objasneto...
Statucite se menuvaa bez nikakvi dopolnitelni dokumenti za nosenje vo mojot slucaj i statusite se menuvaa i na kraj od statucot: polozitelno sledi izdavanje ukaz od vice prezidenta 1god.stoese i direkno vo ukaz 146 mi izleze drzavjanstvoto,posle 2gidini i 3 meseca od intervjuto, a najmnogu se plasev da ne me odbijat bideki nemav orginalni stari bugarski dokumenti .Se izvinuvam za dolgoto pisuvanje ama posto za 3 g.ne sum pisal sega nadoknadiv. pozdrav i so sreka na site.
Korekno, bravo
 
Член од
6 ноември 2019
Мислења
15
Поени од реакции
17
Здраво Ве молам кој знае да каже имам дилема.... ставен сум на дополнителна.Происход добив на основа на мајка, а сега посредникот ми вика треба да се достават изводи оргинали небитно од татко или мајка.И не ми е јасно происход добив со извод од мајка,а сега да поднесам од татко и дедо можело.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здраво Ве молам кој знае да каже имам дилема.... ставен сум на дополнителна.Происход добив на основа на мајка, а сега посредникот ми вика треба да се достават изводи оргинали небитно од татко или мајка.И не ми е јасно происход добив со извод од мајка,а сега да поднесам од татко и дедо можело.
Истите документи на кои си се повикал за да добиеш происход, ако викаш по мајка, извафи ги и преведени со потврдата од Струмица или Битола незнам од каде тие земена, доставуваш со молба повторно. Те ставиле на дополнителна зошто посредниците не си ја вршат работата како треба, прво викаат не носи документи, чекаат да те стават на дополнителна, а после откако ќе те стават, епа сега треба да носиш,а ти што ќе изгубиш неколку месеци па и година тоа не е битно за нив.
 
Член од
6 ноември 2019
Мислења
15
Поени од реакции
17
Истите документи на кои си се повикал за да добиеш происход, ако викаш по мајка, извафи ги и преведени со потврдата од Струмица или Битола незнам од каде тие земена, доставуваш со молба повторно. Те ставиле на дополнителна зошто посредниците не си ја вршат работата како треба, прво викаат не носи документи, чекаат да те стават на дополнителна, а после откако ќе те стават, епа сега треба да носиш,а ти што ќе изгубиш неколку месеци па и година тоа не е битно за нив.
Фала на одговор....За жал е така...зависиме од нив, а друго е што сега повторно ми бара 100€
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Фала на одговор....За жал е така...зависиме од нив, а друго е што сега повторно ми бара 100€
Епа тоа е ,ти и пред да те стават на дополнителна ќе ги дадеше тие пари,само сега ќе чекаш неколку месеци на дополнителна.
Превод со заверка е15 евра по документ.Тебе ти треба 4 (изводи) х 15 е=60е,препис од потврдата е бесплатна,така да за него става 40 евра.
 
Член од
13 јуни 2008
Мислења
43
Поени од реакции
57
@kartof od Koja data cekas za ukaz
12 dekemvri
Автоматски споено мислење:

@kartof od Koja data cekas za ukaz
12 dekemvri
Епа тоа е ,ти и пред да те стават на дополнителна ќе ги дадеше тие пари,само сега ќе чекаш неколку месеци на дополнителна.
Превод со заверка е15 евра по документ.Тебе ти треба 4 (изводи) х 15 е=60е,препис од потврдата е бесплатна,така да за него става 40 евра.
jas plativ 200e za istata rabota ama Alal neka mu se samo da go zemam pasosot.
 
Член од
27 август 2019
Мислења
57
Поени од реакции
16
Од денес Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија Преку родител, колку би требало до указ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
gore na linkot pisuva... go otvori li?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom