Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
siguren si deka gi odbivaat deka ne gi odnesle istite dokumenti ! Na primer jas najprvo odnesov krstenica od pradedo po baba na tako mi majka i izvodi se razbira.potoa bev izvaden na dopolnitelna ,posrednikot mi rece da odnesam izvodi po prava linija po pradedo .t.e pradedo ,dedo ,tatko isto prezime i mi izvadi potvrda od nekoj klub i mi kaza deka molbata mi e spasena .i dobiv polozitelno od sovet cekam ukaz .
Toa go kazuvam, osven pricinite: (osuduvan, lekarsko, razlika vo bukvi na ime/prezime, ne potpolni/ne povrzani dokumenti), golem del se zeznaa so potvrdata od Strumica sto ne ja nosea po vtor pat vo MP. Zatoa gi prakaa na dopolnitelna i tie sto ne odnele, od Sovet dobija otkaz. I mene koga mi objasnuvase posrednikot deka mora uste ednas da platam za nova potvrda od Strumica si vikav samo gleda pari da mi zeme, ama se pokaza tocno. Super sto si stignal do polozitelno i daj boze da dobies Ukaz. Pozz.
 
Член од
17 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
33
So srekja neka vi e na site od zadolzitelna na ukaz sto ste samo ako moze da pisete intervju koga ste bile za otprilika da znaeme do kade e stasano fala
 

tzl

Член од
21 февруари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
19
Zdravo, prvpat pishuvam na forumov no ve sledam vekje dolgo vreme. Imam edno prashanje: momentalno sum so status polozhitelno od 23 januari 2019 g. so dokumenti preku sestra, ama vo opshtinata vo eden dokument so naslov P'lni danni za sestra mi, jas ne sum navedena kako sestra, prashanjeto mi e dali ova bi mi vlijaelo za potpis od viceprezidenta i ako znae nekoj dali mozhe dopolniteno da se vpisham vo dosieto na sestra mi? Vi blagodaram mnogu!
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Ja sum na pozitivno od sovet, so dokument (fotokopija od pas na vujko) citam komentari deka Ljotova davala otkazi.. prasanjeto mi e dali da pojdam do Sofija kopija od na tatko mi BG pas da dostavam koj imase (ukaz od 08.08 2019)
A bre momce bre bre imajci tatko so Bg pasos ti si podnel od vujko ti abre a bre posle drugi krivi ce ti bidat.
 
Член од
4 септември 2012
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво, имам две прашања,

1. Се поврзувам со предок, прадедо роден во 1912год во село со бугарско население. Меѓутоа во изводот на прадедото презимето е без в (...ски), додека на баба ми презимето за нејзиниот татко е со в (...вски). Дали треба да однесам дополнителен документ (сеуште сум на финална)?

2. Брат ми доби пасош претходната година, на моето интервју на прашањето дали некој друг има бугарски пасош или е во процедура, го напишаа неговото име, дали да приложам негов скениран бг пасош како дополнителен документ?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
A bre momce bre bre imajci tatko so Bg pasos ti si podnel od vujko ti abre a bre posle drugi krivi ce ti bidat.
Па ти кажува татко му сега добил указ (август 2019) и само што го извадил пасошот, а човеков пред преку година дена самиот поднел за државјанство, како да аплицирал тогаш со пасош на татко му кога татко му тек сега добил Бг државјанство? Да имал татко му уште тогаш пасош сигурно немало да аплицира со од вујко му документи.

Во секој случај да го одговарам прашањето: да, најдобро додај го документот. Ако на интервју си спомнал дела и татко ти е во процедура на вадење државјанство може и самите ќе го земат во предвид ама најсигурно и најдобро ти е да им доставиш копија штом татко ти го подигнал пасошот па така мирен ќе си бидеш.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2019
Мислења
35
Поени од реакции
35
Од денес Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија Преку родител, колку би требало до указ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Od koj datum bese na finalna?
 
Член од
6 октомври 2019
Мислења
1
Поени од реакции
16
Go pratam forumot od 2016g.prv pat se vklucuvam,sakam da dadam moj pridones do clenovite,ne me pesuvajte za detali: vreme, koga ,sto itn.ne pamtam koga i koja data mi izleguva promenite na statusite se sto ke napisam sega e se sto pamtam.Znaci vaka, podnesov za poteklo preku posrenik Sanja i soprugot Jonce vo 2016g. 350€ vo Sofija Posle 8 meseca izleze potekloto samo so potvrda od zdruzenieto vo strumica i izvodi od dedo tatko mi i moj so ostanati dokumenti sto mi gi spremaa , Interju vo Skopje na 12 juli 2017 so dokumenti podneseni umrenica od dedo roden pred 1918 (bideki Bugarite do1918 gi imaat socuvano arhivite na naselenieto vo MK, posle 1918 nemaat)izvod od tatkomi i moj. makedonski izvadeni vo maticno Skopje,nikakvi stari orginalni Bugarski :vencanici , krstenici vojnicki kniski itn.znaci sakam da pojasnam deka samo so makedonski izvodi od dedo, tatko i moj davaat drzavjanstvo so standardni dokumenti: lekarsko,neosuduvanost,biografija itn da ne nabrojuvam mnogu pati e objasneto...
Statucite se menuvaa bez nikakvi dopolnitelni dokumenti za nosenje vo mojot slucaj i statusite se menuvaa i na kraj od statucot: polozitelno sledi izdavanje ukaz od vice prezidenta 1god.stoese i direkno vo ukaz 146 mi izleze drzavjanstvoto,posle 2gidini i 3 meseca od intervjuto, a najmnogu se plasev da ne me odbijat bideki nemav orginalni stari bugarski dokumenti .Se izvinuvam za dolgoto pisuvanje ama posto za 3 g.ne sum pisal sega nadoknadiv. pozdrav i so sreka na site.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom