Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
А не може некако од архива во Бугарија да се земе некоја потврда дека лицето бил бугарски војник?
Moze ako znaes koga,kade,vo koja ceta sluzel bugarska vojska,najdobro izvadi potvrda od bugarsko zdruzenie toa e najlesno za dobivajne drzavjanstvo.
 
Член од
14 октомври 2019
Мислења
35
Поени од реакции
35
Некој да е свежо ставен на положително од финална?

Јас сум на финална веќе почнат трет месец, па отприлика да знам...

Благодарам.
jas sum isto vleze vo 3 mesec cekam da se smeni. Posledno promena bese na 23.08.2019 koga me prefrlija na finalno
 
Член од
31 октомври 2019
Мислења
28
Поени од реакции
38
juli 2019 smeneto vo: По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
ve molam pisete kako odi postapkata ponatamu???
Автоматски споено мислење:

inaku intervju imav na 31 maj 2018
Каде имаше интервју, во Софија или во конзулат во Мк?
Автоматски споено мислење:

jas sum isto vleze vo 3 mesec cekam da se smeni. Posledno promena bese na 23.08.2019 koga me prefrlija na finalno
Јас сум ден пред тебе префрлен на финална... Од тоа што читав 10-20 страни наназад, треба 2-3 месеци до Положително или недај боже дополнителна. На крај на месецов ќе видиме, ако се смени кај тебе молимте информирај ме.
 
Член од
25 април 2018
Мислења
46
Поени од реакции
80
Edno prasanje do site; Kako bi bilo i kakov ke e ishodot, rezultato za da se dobie ukaz kaj site nie sto sme na polozitelno, a pradedovcite/parbabite ni se rodeni posle 1900godina( primer 1882,1888,1896 itn)....... dali vo vakov slucaj, so vakov momentalen status treba povtorno da barame predok roden pomegju 1900-1918 i da pondesvime dopolnotelni dokumenti ili da si cekame i kako na lotarija, koj dobi - dobi , koj ne otkaz?!? Ve molam nekoj da kaze ispravno ,..... kako e najdbro vo vakov slucaj kade sto sme 60-70% vakvi slucai na forumov. P.s: od edna strana Dabc odbiva ako predokot ne e vo ramka 1900-1918..... a eve imame slucai kade sto i min. za pravda i Jotova odbivaat , a dopolnitelno se noseni potvrdi, ve molam da odgovor @palekrstic @Krstevski1986 @orel100
 
Последно уредено:
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Edno prasanje do site; Kako bi bilo i kakov ke e ishodot, rezultato za da se dobie ukaz kaj site nie sto sme na polozitelno, a pradedovcite/parbabite ni se rodeni posle 1900godina( primer 1882,1888,1896 itn)....... dali vo vakov slucaj, so vakov momentalen status treba povtorno da barame predok roden pomegju 1900-1918 i da pondesvime dopolnotelni dokumenti ili da si cekame i kako na lotarija, koj dobi - dobi , koj ne otkaz?!? Ve molam nekoj da kaze ispravno ,..... kako e najdbro vo vakov slucaj kade sto sme 60-70% vakvi slucai na forumov. P.s: od edna strana Dabc odbiva ako predokot ne e vo ramka 1900-1918..... a eve imame slucai kade sto i min. za pravda i Jotova odbivaat , a dopolnitelno se noseni potvrdi, ve molam da odgovor @palekrstic @Krstevski1986 @orel100
Vo praksa dosega NEMA odbien slucaj od jotova ili ministerstvo poradi taa pricina, zatoa prege spomnav deka sega pocnaa so otkazi uste od dabc , ako slusnam da pocnat da odbivaat sigurno ke pisam tuka za da znajte oti ima mnogu sto cekaat drzavjanstvo so takvi dokumenti.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Kako me smiruva б'лгарски pasoš, kako me relaksira, me opušta... Jas sum da vi kazam kao nov covek, preporoden kao da sum doziveal nirvana so ovoj dokument toa e prosto neverojatno.
P. S SEX TOA E TRENUTNO ZADOVOLSTVO A DA IMAS PASOS NA EVROPSKA UNIJA TOA E TRAJNO ZADOVOLSTVO!
Ostanete mi u dobro raspolozenje, bidete cvrsti u svojata verba deka eden ke go dobiete toa neophodno parce hartija koja na site nas mnogu ni znaci. Ve pozdravuvam site dobri ludje i gledajte vecer liga na sampioni Zvezda igra protiv Totenhem. Ako treba nesto pisete u inbox tel ke se javam vise sakam da razgovaram otkolku da kuckam. Pozz
 
Член од
15 април 2018
Мислења
35
Поени од реакции
58
Точно 12 месеци после интервју, 06.11.2018 година и до сега никакви промени во статусот, Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Знае ли некој до каде се стигнати, некој да има промена во статус, од ноември 2018 интервју
Јас сум од 2 октомври 2018 интервју, мој другар 4 септември 2018 интервју, сеуште сме на задолжотело сгласување.
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Kako me smiruva б'лгарски pasoš, kako me relaksira, me opušta... Jas sum da vi kazam kao nov covek, preporoden kao da sum doziveal nirvana so ovoj dokument toa e prosto neverojatno.
P. S SEX TOA E TRENUTNO ZADOVOLSTVO A DA IMAS PASOS NA EVROPSKA UNIJA TOA E TRAJNO ZADOVOLSTVO!
Ostanete mi u dobro raspolozenje, bidete cvrsti u svojata verba deka eden ke go dobiete toa neophodno parce hartija koja na site nas mnogu ni znaci. Ve pozdravuvam site dobri ludje i gledajte vecer liga na sampioni Zvezda igra protiv Totenhem. Ako treba nesto pisete u inbox tel ke se javam vise sakam da razgovaram otkolku da kuckam. Pozz
najdobriot komentar :D
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
10
Vav voena knizica izdadena ot SFRJ ima pole kude pise nacionalnost i znanje jezika....ako ti pisuva ce e Bugarin tova ti e verodostoen dokument za Bg grajdanstvo. predi mesec Salivoje vze ukaz kato i sestra mu po nego . znaam povece hora koito apliciraha sas tazi kniska i nito edin bese odbien ni za proizhod nito za grajdanstvo. Na temata pisese edin ce go odbili sas viena knizka ot SFRJ no ne kaza javno pricinata a tq e ce ne odnel originala a overena kopia.
Moze ako znaes koga,kade,vo koja ceta sluzel bugarska vojska,najdobro izvadi potvrda od bugarsko zdruzenie toa e najlesno za dobivajne drzavjanstvo.
Во мојата воена книшка за жал пишува националност македонец и јазици македонски и српско-хрватски. Пишува кога и во која чета служел војска и колку време (24 месеци од 1947-1949). Книшката е преведена и на бугарски јазик во друг документ од овлстен преведувач во Бугарија. А иначе прадедо ми е човекот, служел војска на повеќе места во Бугарија од кои знам за Велико Трново, Бургас, и уште неколку места. Еден мој братучед со истата книшка зеде пасош ама во 2014 аплицираше, јас пред некој ден прашав еден посредник ми кажа не може со таа. Не знам стварно.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
352
Поени од реакции
495
Kako me smiruva б'лгарски pasoš, kako me relaksira, me opušta... Jas sum da vi kazam kao nov covek, preporoden kao da sum doziveal nirvana so ovoj dokument toa e prosto neverojatno.
P. S SEX TOA E TRENUTNO ZADOVOLSTVO A DA IMAS PASOS NA EVROPSKA UNIJA TOA E TRAJNO ZADOVOLSTVO!
Ostanete mi u dobro raspolozenje, bidete cvrsti u svojata verba deka eden ke go dobiete toa neophodno parce hartija koja na site nas mnogu ni znaci. Ve pozdravuvam site dobri ludje i gledajte vecer liga na sampioni Zvezda igra protiv Totenhem. Ako treba nesto pisete u inbox tel ke se javam vise sakam da razgovaram otkolku da kuckam. Pozz
Kako me smiruva б'лгарски pasoš, kako me relaksira, me opušta... Jas sum da vi kazam kao nov covek, preporoden kao da sum doziveal nirvana so ovoj dokument toa e prosto neverojatno.
P. S SEX TOA E TRENUTNO ZADOVOLSTVO A DA IMAS PASOS NA EVROPSKA UNIJA TOA
E TRAJNO ZADOVOLSTVO!
Ostanete mi u dobro raspolozenje, bidete cvrsti u svojata verba deka eden ke go dobiete toa neophodno parce hartija koja na site nas mnogu ni znaci. Ve pozdravuvam site dobri ludje i gledajte vecer liga na sampioni Zvezda igra protiv Totenhem. Ako treba nesto pisete u inbox tel ke se javam vise sakam da razgovaram otkolku da kuckam. Pozz
[QUOTE="RojalBND, post: 8780985
Haha CAR
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Во мојата воена книшка за жал пишува националност македонец и јазици македонски и српско-хрватски. Пишува кога и во која чета служел војска и колку време (24 месеци од 1947-1949). Книшката е преведена и на бугарски јазик во друг документ од овлстен преведувач во Бугарија. А иначе прадедо ми е човекот, служел војска на повеќе места во Бугарија од кои знам за Велико Трново, Бургас, и уште неколку места. Еден мој братучед со истата книшка зеде пасош ама во 2014 аплицираше, јас пред некој ден прашав еден посредник ми кажа не може со таа. Не знам стварно.
Istaj potvrda od bugarsko zdruzenie so toa davaat.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom