Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 септември 2019
Мислења
13
Поени од реакции
7
E toa problemot,ne znaete broj na prepiska,a ti duri ne znaes ni koja godina si,prasuvas za 2016 a ti vsusnost si bil 2017,:tapp:,eve ke ti kazam od 2017 skoro site sto bea na polozitelno od mesec Noemvri gi pominaa i naskoro go pocnuvaat Dekemvri,znaci ovaj ili naredniot mesec bitrebalo da dobies potpis.
Jas su na polozitelno od fevruari 2019 do kade e stignato so potpisite
 
Член од
23 октомври 2019
Мислења
18
Поени од реакции
52
Ej,treba samo nekolku strani nanazad da procitate,dovolno e od izminatava nedela,se e sto pati odgovoreno i povtorno isti prasajna postavuvate.
Не гледам причина зошто ти, го коментираш мојот став/прашање/излагање кога јас на пример не те читам а уште помалку те коментирам тебе и све што е поврзано околу тебе, затоа олабави, темата не е колку пати сум коментирал јас или ти.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Не гледам причина зошто ти, го коментираш мојот став/прашање/излагање кога јас на пример не те читам а уште помалку те коментирам тебе и све што е поврзано околу тебе, затоа олабави, темата не е колку пати сум коментирал јас или ти.
Dosado,jas nitu te komentiram,nitu ti se obrakam,naprotiv ti mene mi se obrakas,barem vrati procitaj edna strana nanazad i vidi dali jas tebe ili ti mene mi se obrakas,se nadevam tolku si pismen.
 
Член од
15 ноември 2015
Мислења
54
Поени од реакции
140
Jas su na polozitelno od fevruari 2019 do kade e stignato so potpisite
Февруар го поминаа сега март потпишуваат
Најдобро пали колата тргај софија и прашај си да не те заборавиле

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
85
Поени од реакции
123
Ej,treba samo nekolku strani nanazad da procitate,dovolno e od izminatava nedela,se e sto pati odgovoreno i povtorno isti prasajna postavuvate.
Nema potreba da se vrakaat strani nanazad.Stranava ima pole "search",dovolno e da se pise vo search sto sakas da najdes primer"finalna proverka" i ke ti otvori 10 godini nanazad za.muabetite na forumot okolu finalnite proverki.Nemora od nikoj da cekaat da im odgovara na edni isti prasanja.
Pozdrav do site
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
53
Поени од реакции
22
Moze nekoj info
Posrednikot vika da odnesam Izvod od pradedo vo DABC za da bide sigurno za da zemam proizhod no nemam predok od 1900 do 1918 tuku 1898 roden imam a posrednikot vika ne bilo problem deka bi trebalo da mi dadat proizhod. Nemoj vakov problem da imal da ne da am pari za gjabe. Inaku imam podneseno vo DABC na 20.05.2019
Pozdrav
Fala
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Moze nekoj info
Posrednikot vika da odnesam Izvod od pradedo vo DABC za da bide sigurno za da zemam proizhod no nemam predok od 1900 do 1918 tuku 1898 roden imam a posrednikot vika ne bilo problem deka bi trebalo da mi dadat proizhod. Nemoj vakov problem da imal da ne da am pari za gjabe. Inaku imam podneseno vo DABC na 20.05.2019
Pozdrav
Fala
Koga podnesuvase baranje vo DABC trebalo i izvodot da go odnesis,imase nekolku dusi odbieni so predok pred 1900, se e lotarija nikoj nemoze da ti kaze dali ke ti dadat proishod ili ke te odbiet,sigurno vo potvrdata od bugarskoto zdruzenie ako e izdadena vrs osnova na pradedoti pisuva koga e roden taka sto nema sto da izgubis ako go odnesis izvodot.
 
Член од
1 ноември 2018
Мислења
117
Поени од реакции
190
Zdravo
Sakam da ve prasam koj moze da mi kaze odprilika za kolku vreme se pominuva do poslednata faza za potpis. Moot soprug e do status: PO PREPISKATA VI PREDSTOI DA BIDE IZVRSEN FINALEN EKSPERTEN PREGLED PREDI DA BIDE RAZGLEDANA OD SOVETA PO GRAZDANSTVO.
Dali mozebi znaete koj status sleduva posle ova? Inaku ovoj status e vaka od pred 2 meseci.
 
Член од
15 ноември 2015
Мислења
54
Поени од реакции
140
Zdravo
Sakam da ve prasam koj moze da mi kaze odprilika za kolku vreme se pominuva do poslednata faza za potpis. Moot soprug e do status: PO PREPISKATA VI PREDSTOI DA BIDE IZVRSEN FINALEN EKSPERTEN PREGLED PREDI DA BIDE RAZGLEDANA OD SOVETA PO GRAZDANSTVO.
Dali mozebi znaete koj status sleduva posle ova? Inaku ovoj status e vaka od pred 2 meseci.


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
1 ноември 2018
Мислења
117
Поени од реакции
190


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
fala mnogu.
Jas imav podneseno dokumenti za mene vo 2016 i bev odbiena vo Maj 2019. poradi toa sto odev so dokumenti preku tetka. Pominav se na prvo no na kraj dobiv otkaz. Vo Juni vednas otidov i podnesov nanovo dokumenti sega so cela kompletna dokumentacija, preku poteklo od dedo i prababa i drug dokument od Zdruzenieto od Skopje. Dali znae nekoj ili mozebi se soocil so vakvo nesto mozno e da dobijam otkaz povtorno?
 
Член од
12 ноември 2018
Мислења
40
Поени од реакции
66
Здраво на сите, сакам да прашам дали можи нешто да направам, да проверам дали ми е се во ред со документите, по што посредникот ми вика дека се доставени во рок и дека сега треба да чекам, а статусот што ми е „Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 16.08.2019“ и цело врме го имам истиот и по ддоставувањето на документите. Кој е нареден статус и уште колку се чека? доставив оргинална ученичка книшка од дедоми на бугарски, изводи од умрени од дедо и прадедо, извод на родени од мајками и мој како и потврда од здружение. Не сакам да чекам да се смени или не се сменеи нешто во постапката, сакам да отидам лично во Софија и јас да си проверам.... само не знам како треба и колку сето тоа кошта. Ве молам за искуство да споделите со мене, во приватна порака или коментар на објавата. Поздрав
 
Член од
17 октомври 2019
Мислења
47
Поени од реакции
75
fala mnogu.
Jas imav podneseno dokumenti za mene vo 2016 i bev odbiena vo Maj 2019. poradi toa sto odev so dokumenti preku tetka. Pominav se na prvo no na kraj dobiv otkaz. Vo Juni vednas otidov i podnesov nanovo dokumenti sega so cela kompletna dokumentacija, preku poteklo od dedo i prababa i drug dokument od Zdruzenieto od Skopje. Dali znae nekoj ili mozebi se soocil so vakvo nesto mozno e da dobijam otkaz povtorno?
Se ti lisit na linkot pogore, ama.koj da gonprocita
Автоматски споено мислење:

Здраво на сите, сакам да прашам дали можи нешто да направам, да проверам дали ми е се во ред со документите, по што посредникот ми вика дека се доставени во рок и дека сега треба да чекам, а статусот што ми е „Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 16.08.2019“ и цело врме го имам истиот и по ддоставувањето на документите. Кој е нареден статус и уште колку се чека? доставив оргинална ученичка книшка од дедоми на бугарски, изводи од умрени од дедо и прадедо, извод на родени од мајками и мој како и потврда од здружение. Не сакам да чекам да се смени или не се сменеи нешто во постапката, сакам да отидам лично во Софија и јас да си проверам.... само не знам како треба и колку сето тоа кошта. Ве молам за искуство да споделите со мене, во приватна порака или коментар на објавата. Поздрав
Citaj nekoj statis nad tebe, mn ubo e se napisano vo detali i rokovi
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.030


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Moze li moderatorot na temava da go zakaci ova da stoi na vrv na sekoja strana,
primer nesto kako ova:
1572854285671.png

So cel da se izbegnat stotici isti prasanja od tipot: sto znaci ovoj status, kolku vreme se ceka, koj e sleden status i eden kup drugi redovno isti prasanja sto ja polnat bezveze temava i ja pravat haoticna.
 
Последно уредено:
Член од
15 октомври 2015
Мислења
82
Поени од реакции
50
Здраво,
Ако некој знае што документи треба за дете од 13 год. со мајка бугарски државјанин
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom