Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
E toa problemot,ne znaete broj na prepiska,a ti duri ne znaes ni koja godina si,prasuvas za 2016 a ti vsusnost si bil 2017,:tapp:,eve ke ti kazam od 2017 skoro site sto bea na polozitelno od mesec Noemvri gi pominaa i naskoro go pocnuvaat Dekemvri,znaci ovaj ili naredniot mesec bitrebalo da dobies potpis.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
1
zdravo vo mart mesec mi smeni deka mi e na izdavanje ukaz na viceprecidentot uste nemam nikakov odgovor. da znae znae nekoj uste kolku se ceka ili neznae
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Jas sum od 5 dekemvri 2018 so statusot "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија "
i ja od 5.12

ajde naskoro i nasiot red ke doe!
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
1
i ja od 5.12

ajde naskoro i nasiot red ke doe!
a jas sto sum od 15 mart so molbata e "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија " koga ke doe mojot red?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
a jas sto sum od 15 mart so molbata e "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија " koga ke doe mojot red?
Naprolet.
 
Член од
31 октомври 2019
Мислења
3
Поени од реакции
3
Стискаш на сивото поле ЗАПИСИВАНЕ ,и закажуваш слободен термин, внесуваш име,презиме ,пасош и слика од пасош до 2 мб големина,и мејл за потврда на терминот за подигнување на указ, и го принташ мејлпт.
Од веб страната од МП подолу е напишана ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Земи и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија одиш во банка да платиш за Указ, 50 лева + нешто ситно, попатно направи копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во Министерство за Правосудие ќе влезеш на закажаниот термин дај им ја уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополни едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ќе те внесе во систем госпоѓата и ќе ти го испринта Указот.
Направи копии од Указот и оди во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Земи 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополни податоци што треба. На каса плати 30 лева и оди да направиш копии од формуларите.По редовна постапка ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена.Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш за побрзо .....

Иначе за во полиција ќе ти треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме), зајавление кое ќе ти го дадат таму и ќе го пополниш на лице место и плаќање на каса во полиција, зависи по која постапка ќе одиш,толку и ќе платиш.

Ова се трошоците -
Ова се трошоците за подигнување на указ и адреса -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
Вкупно 110 лева

Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Плус тука ти се и трошоците за пат.
Другар фала на исцрпниов одговор, се мислам да појдам сам пошто веќе еднаш бев и би требало да се снајдам, само ако добро те разбрав за овие неколку работи:
- Столична обштина, ул. Леге бр. 6 - е универзална некоја што ја ставаат сите што немаат адреса?
- копија од пасошот заедно со влез за секој случај - Ова мислиш да ја копирам страната со печатот кога сум влегол?
- Адресна карта за настојашт адрес - ова е адреса од лична карта од МК?
- ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена. Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш за побрзо - Кого би замолил тие на шалтерите, или си имаат такса за брза постапка па да платиш и истиот ден да ти дадат? И да не знае некој колку може да чини тоа?
- извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме - ова е македонски извод да се преведе, да не има некоја заебанција од типот не постар од 6 месеци?

Претпоставувам ако ми го дадат истиот ден ЕГН ќе можам и во полиција да поднесам веднаш документи?
Е сега ако треба на бугарски да се пополнуваат документи во министерство и општина ќе имам мака...

Колку би чинело ако некој посредник (водич) дојде со мене за ова да се заврши најбрзо што може и дали има опција нешто од овие обврски да ги заврши сам без мое присуство? Ако имате некој контакт пуштете да исконтактирам, па може ќе се решам и да не одам сам.
 
Член од
23 април 2019
Мислења
73
Поени од реакции
148
Ako mislis od zadolzitelna vo Finalna (posle ti e polozitelno) togas ima:
19814/2018
19816/2018
19817/2018
19818/2018
19819/2018
19820/2018
19821/2018 i mnogu dr.

Ovie ti se so intervju pocetok na Noemvri 2018.
Znaci ovie ti se na finalna ili samo kako za primer dade deka i ovie cekaat da im se smeni od zadolzitelno vo finalna
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
100
Поени од реакции
35
Другар фала на исцрпниов одговор, се мислам да појдам сам пошто веќе еднаш бев и би требало да се снајдам, само ако добро те разбрав за овие неколку работи:
- Столична обштина, ул. Леге бр. 6 - е универзална некоја што ја ставаат сите што немаат адреса?
- копија од пасошот заедно со влез за секој случај - Ова мислиш да ја копирам страната со печатот кога сум влегол?
- Адресна карта за настојашт адрес - ова е адреса од лична карта од МК?
- ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена. Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш за побрзо - Кого би замолил тие на шалтерите, или си имаат такса за брза постапка па да платиш и истиот ден да ти дадат? И да не знае некој колку може да чини тоа?
- извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме - ова е македонски извод да се преведе, да не има некоја заебанција од типот не постар од 6 месеци?

Претпоставувам ако ми го дадат истиот ден ЕГН ќе можам и во полиција да поднесам веднаш документи?
Е сега ако треба на бугарски да се пополнуваат документи во министерство и општина ќе имам мака...

Колку би чинело ако некој посредник (водич) дојде со мене за ова да се заврши најбрзо што може и дали има опција нешто од овие обврски да ги заврши сам без мое присуство? Ако имате некој контакт пуштете да исконтактирам, па може ќе се решам и да не одам сам.
Jas so posrednik odiv 400 e za 3 dena od ukazot zimas pasos jas vcera go zemav so sreka na site
Автоматски споено мислење:

Zdravo edno pitanje ako može dali po podiganjeto ukaz za kolko vreme se ode za slikanje
Brza postapka 3 dena a normalna 35 dena
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Другар фала на исцрпниов одговор, се мислам да појдам сам пошто веќе еднаш бев и би требало да се снајдам, само ако добро те разбрав за овие неколку работи:
- Столична обштина, ул. Леге бр. 6 - е универзална некоја што ја ставаат сите што немаат адреса?
- копија од пасошот заедно со влез за секој случај - Ова мислиш да ја копирам страната со печатот кога сум влегол?
- Адресна карта за настојашт адрес - ова е адреса од лична карта од МК?
- ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена. Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш за побрзо - Кого би замолил тие на шалтерите, или си имаат такса за брза постапка па да платиш и истиот ден да ти дадат? И да не знае некој колку може да чини тоа?
- извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме - ова е македонски извод да се преведе, да не има некоја заебанција од типот не постар од 6 месеци?

Претпоставувам ако ми го дадат истиот ден ЕГН ќе можам и во полиција да поднесам веднаш документи?
Е сега ако треба на бугарски да се пополнуваат документи во министерство и општина ќе имам мака...

Колку би чинело ако некој посредник (водич) дојде со мене за ова да се заврши најбрзо што може и дали има опција нешто од овие обврски да ги заврши сам без мое присуство? Ако имате некој контакт пуштете да исконтактирам, па може ќе се решам и да не одам сам.
- Столична обштина, ул. Леге бр. 6 - е универзална некоја што ја ставаат сите што немаат адреса?
Да тоа е службена адреса
- копија од пасошот заедно со влез за секој случај - Ова мислиш да ја копирам страната со печатот кога сум влегол?
Да
- Адресна карта за настојашт адрес - ова е адреса од лична карта од МК?
Да
- ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена. Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш за побрзо - Кого би замолил тие на шалтерите, или си имаат такса за брза постапка па да платиш и истиот ден да ти дадат? И да не знае некој колку може да чини тоа?
Службениците се поврзани со посредниците,зимаат од 50 до 100 евра за истиот ден да излезе ЕГН,е сега ако сакаш сам да пробаш ....
- извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме - ова е македонски извод да се преведе, да не има некоја заебанција од типот не постар од 6 месеци?
Нов извод ,ќе го пратиш на мејл на некоја агенција за превод ,они ќе го средат за да не чекаш таму,најди на гугл има многу....

Претпоставувам ако ми го дадат истиот ден ЕГН ќе можам и во полиција да поднесам веднаш документи?
Да
Е сега ако треба на бугарски да се пополнуваат документи во министерство и општина ќе имам мака
Ќе им дадеш некои 10 лева ќе ти пополнат службениците.
 
Член од
9 август 2019
Мислења
36
Поени од реакции
84
Intervju 11.2017,za ukaz cekam od 20-25 Dekemvri 2018.Vo sekoj moment se nadevam za ukaz,ako nekoj otprilika znae koga da ocekuvam rezultati neka pisi.Fala vi i imajte ubav vikend
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom