Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 август 2019
Мислења
6
Поени од реакции
9
12077/2017 do vcera bese proverka od Vice, ali kako i da e neka mu e so sreka :D

Novite srekni dobitnici se:

11892/201711907/201711914/201711918/201711920/201711922/201711925/201712038/201712043/201712046/2017
12056/201712059/201712061/201712063/201712065/201712077/201712078/201712079/201712082/2017
CESTITKI DO SITE , AJDE POBRGU I KAJ NAS UKAZ !!!
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво дечки. Имам поднесено за пасош уште од 2007 година, ама до сега не сум се заинтересирал. Лани морав да одам лично во Софија за да дознаам кој ми беше бројот. Таму ми дадоа бројче, пасворд и линк до сајтот за проверка. Кога проверив на сајтот ме препрати на линк http://publicbg.mjs.bg/ за закажување на термин за "Резервиране на дата за получаване на удостоверение". Сакам да прашам за каков состанок се работи, дали треба да се одговара на некои прашања? Дали има некои услови, молби, пишување на Бугарски, адреси, чуда или е тоа се поминато? Дали можам сам да си договорам и да одам да завршам работа? Освен бројчето и статусот не знам ништо за процедурава ниту имам некаков друг документ од поднесувањето. Од првиот пат кога бев во 2007 се немам појавено за ништо :), тогаш немаше ваква процедура. Фала
:pos: ,pa ti znaci si bugarski drzavjanin,sega treba na toj linkot da si zakazis datum i vo ministerstvoto da si go podignes i da vagas posle pasos,ocigledno ne znaes kako pa najdi posrednik ili nekoj prijatel sto znae.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Ova e najdobar priner deka nema nekoj poseben red ili pravilo po koe se odi, isto i jas sum na polo,itelna od 07.02.2019 pa nemam ulaz, tala da cekame ...
Pa nema ukaz uste dobieno clenot ,ne si razbral.
Автоматски споено мислење:

Здраво дечки. Имам поднесено за пасош уште од 2007 година, ама до сега не сум се заинтересирал. Лани морав да одам лично во Софија за да дознаам кој ми беше бројот. Таму ми дадоа бројче, пасворд и линк до сајтот за проверка. Кога проверив на сајтот ме препрати на линк http://publicbg.mjs.bg/ за закажување на термин за "Резервиране на дата за получаване на удостоверение". Сакам да прашам за каков состанок се работи, дали треба да се одговара на некои прашања? Дали има некои услови, молби, пишување на Бугарски, адреси, чуда или е тоа се поминато? Дали можам сам да си договорам и да одам да завршам работа? Освен бројчето и статусот не знам ништо за процедурава ниту имам некаков друг документ од поднесувањето. Од првиот пат кога бев во 2007 се немам појавено за ништо :), тогаш немаше ваква процедура. Фала
Cestito,ti veke imas dobieno drzavjanstvo.
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Здраво дечки. Имам поднесено за пасош уште од 2007 година, ама до сега не сум се заинтересирал. Лани морав да одам лично во Софија за да дознаам кој ми беше бројот. Таму ми дадоа бројче, пасворд и линк до сајтот за проверка. Кога проверив на сајтот ме препрати на линк http://publicbg.mjs.bg/ за закажување на термин за "Резервиране на дата за получаване на удостоверение". Сакам да прашам за каков состанок се работи, дали треба да се одговара на некои прашања? Дали има некои услови, молби, пишување на Бугарски, адреси, чуда или е тоа се поминато? Дали можам сам да си договорам и да одам да завршам работа? Освен бројчето и статусот не знам ништо за процедурава ниту имам некаков друг документ од поднесувањето. Од првиот пат кога бев во 2007 се немам појавено за ништо :), тогаш немаше ваква процедура. Фала
Како не ти го дале одма
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здраво дечки. Имам поднесено за пасош уште од 2007 година, ама до сега не сум се заинтересирал. Лани морав да одам лично во Софија за да дознаам кој ми беше бројот. Таму ми дадоа бројче, пасворд и линк до сајтот за проверка. Кога проверив на сајтот ме препрати на линк http://publicbg.mjs.bg/ за закажување на термин за "Резервиране на дата за получаване на удостоверение". Сакам да прашам за каков состанок се работи, дали треба да се одговара на некои прашања? Дали има некои услови, молби, пишување на Бугарски, адреси, чуда или е тоа се поминато? Дали можам сам да си договорам и да одам да завршам работа? Освен бројчето и статусот не знам ништо за процедурава ниту имам некаков друг документ од поднесувањето. Од првиот пат кога бев во 2007 се немам појавено за ништо :), тогаш немаше ваква процедура. Фала
Стискаш на сивото поле ЗАПИСИВАНЕ ,и закажуваш слободен термин, внесуваш име,презиме ,пасош и слика од пасош до 2 мб големина,и мејл за потврда на терминот за подигнување на указ, и го принташ мејлпт.
Од веб страната од МП подолу е напишана ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Земи и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија одиш во банка да платиш за Указ, 50 лева + нешто ситно, попатно направи копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во Министерство за Правосудие ќе влезеш на закажаниот термин дај им ја уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополни едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ќе те внесе во систем госпоѓата и ќе ти го испринта Указот.
Направи копии од Указот и оди во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Земи 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополни податоци што треба. На каса плати 30 лева и оди да направиш копии од формуларите.По редовна постапка ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена.Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш за побрзо .....

Иначе за во полиција ќе ти треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме), зајавление кое ќе ти го дадат таму и ќе го пополниш на лице место и плаќање на каса во полиција, зависи по која постапка ќе одиш,толку и ќе платиш.

Ова се трошоците -
Ова се трошоците за подигнување на указ и адреса -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
Вкупно 110 лева

Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Плус тука ти се и трошоците за пат.
 
Последно уредено:
Член од
12 септември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
1
Utre nema da ima ukaz!
Автоматски споено мислење:

1 ноември пет'к Ден на народните будители *
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Здраво дечки. Имам поднесено за пасош уште од 2007 година, ама до сега не сум се заинтересирал. Лани морав да одам лично во Софија за да дознаам кој ми беше бројот. Таму ми дадоа бројче, пасворд и линк до сајтот за проверка. Кога проверив на сајтот ме препрати на линк http://publicbg.mjs.bg/ за закажување на термин за "Резервиране на дата за получаване на удостоверение". Сакам да прашам за каков состанок се работи, дали треба да се одговара на некои прашања? Дали има некои услови, молби, пишување на Бугарски, адреси, чуда или е тоа се поминато? Дали можам сам да си договорам и да одам да завршам работа? Освен бројчето и статусот не знам ништо за процедурава ниту имам некаков друг документ од поднесувањето. Од првиот пат кога бев во 2007 се немам појавено за ништо :), тогаш немаше ваква процедура. Фала
Тоа значи дека си добил државјанство, и кој знае од колку одамна го имаш, најмалку 7-8 години. Сега само треба да си закажеш термин за подигнување на државјанството и да си продолжиш со наредните процедури.
 
Член од
31 октомври 2019
Мислења
10
Поени од реакции
8
Slabo so matematika,kako sto gledas bese 7 meseci cekajne potpis a stignavme sega do 12 meseci,noemvri go pominaa samo 2017 a tie od 2016 ne se potpisani,ako ne smenat nesto cekajneto naskoro za potpis ke e 1.5 godina i ke se zgolemuva,se trupaat se poveke predmeti za potpis.
Plus idat praznici...
 
Член од
25 август 2019
Мислења
14
Поени од реакции
30
Kolku vreme bese na dopolnitelna?
Zdravo mozhe nekoj da mi kazhe duri de se stignati prepiskite jas sum so br 12032/2016
Автоматски споено мислење:

Sum na polozhitelna ot luli mesec a predi ovo bef na dopollnitelna
Zdravo mozhe nekoj da mi kazhe duri de se stignati prepiskite jas sum so br 12032/2016
Автоматски споено мислење:

Sum na polozhitelna ot luli mesec a predi ovo bef na dopollnitelna
 
Член од
31 октомври 2019
Мислења
28
Поени од реакции
38
Nekoj da ima promena od zadolzitelna
Koga bil na intervju
Jas vlegov vo 14 mesec od intervju i uste na zadolzitelna
На 30.05.2018 на Интервју во конзулат, на 03.08.2018 Образувана преписка, на 22.08.2019 Финална и чекам Положително уште
 
Член од
4 април 2015
Мислења
179
Поени од реакции
251
Se potpisuvaat i prepiski i od 2016, paralelno so prepiskite od 2017. Eve proslata nedela bea potpisani 949/2016 i 954/2016. Povekjeto od 2016 sto bea na dopolnitelna, stasaa na polozitelno vo dekemvri 2018, taka da bi trebalo vo narednite ukazi da ima poveke potpisani famoznata 2016.Si odat po red kaj VP, po datum na polozitelno. Mislam deka i noemvri veke e skoro iscisten, sledni se tie od dekemvri 2018 (polozitelno).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom